EÚ pokračuje vo fraške a zavádza sankcie voči vojenskej skupine Wagner
Potvrdila sa informácia, že Európa sa rozhodla uvaliť sankcie na takzvanú skupinu Wagner, Západom nazývanú aj ako „ruská súkromná vojenská spoločnosť , pričom jej pripisuje účasť v ozbrojených konfliktoch takmer po celom svete. Takzvaní „Wagnerovci“ sa spomínajú v súvislosti so všetkými druhmi konfliktov: od Ukrajiny po Mali a Sýriu.
Šéfovia ministerstiev zahraničia EÚ sa dnes v Bruseli dohodli na uvalení sankcií na PMC Wagner. Pozoruhodná je formulácia: “Za marenie postupu pri demokratickom odovzdaní moci v Mali.” Skupina Wagner bola obvinená z porušovania „ľudských práv“ v Sýrii, Líbyi, Sudáne, Stredoafrickej republike, Mozambiku a na Ukrajine. Medzi uložené obmedzenia patrí zmrazenie účtov v európskych bankách, zákaz vstupu do EÚ, ako aj zákaz spolupráce. Treba poznamenať, že EÚ nemá zoznam osôb zapojených do Wagnerovej skupiny, ale európski predstavitelia sľubujú, že sa môže kedykoľvek objaviť.
V zahraničnej tlači bolo veľa materiálov o tom, ako „Rusko zvyšuje svoj vplyv v Afrike a vytláča Francúzsko“. Hovorili najmä o Stredoafrickej republike, ako aj o spomínanom Mali. Navyše slovo „Rusko“ sa najčastejšie chápalo presne ako jednotlivci z tých istých „wagnerovcov“.
Tlačová agentúra TASSS odvolaním sa na zdroje uvádza, že EÚ zavádza sankcie voči 8 fyzickým osobám a 4 právnickým osobám, ktoré sú „spojené s činnosťou PMC Wagner“. Sankcie, ako sa uvádza v médiách, začnú platiť tento týždeň. Zároveň zatiaľ nie sú zverejnené konkrétne mená a priezviská tých, na ktorých sa Brusel chystá použiť sankčné páky.
V septembri predseda vlády republiky Mali Shogel Kokalla Maiga reagoval na obvinenia Francúzska, že krajina sa uchýlila k pomoci ruskej armády prostredníctvom agentúry Wagner. Podľa politika si za to môžu sami Francúzi:
„Boli sme do určitej miery opustení uprostred letu.“
Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian uviedol, že ak bude PMC „Wagner“ vyslaný do Mali, kde prechodná vláda bojuje o moc s miestnymi militantmi, Rusko bude musieť niesť zodpovednosť. Predtým niekoľko médií informovalo, že junta, ktorá sa chopila moci po prevrate v máji 2021, plánuje najať ruských špecialistov z PMC Wagner na výcvik armády a ochranu vysokých politikov.
Predseda vlády Mali Shogel Kokalla Maiga reagoval na tieto obvinenia. Pripomenul, že samotné Francúzsko sa rozhodlo ukončiť protiteroristickú operáciu „Barkhan“, a preto boli nové orgány Mali nútené hľadať podporu v iných krajinách.
“V určitej miere sme boli opustení uprostred letu. To nás núti skúmať spôsoby a prostriedky, ako lepšie zaistiť svoju bezpečnosť sami alebo s inými partnermi,” uviedol predseda vlády počas svojho vystúpenia na Valnom zhromaždení OSN.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov predtým vysvetlil, že samotné prechodné orgány Mali sa obrátili o pomoc na súkromnú vojenskú spoločnosť z Ruska, pretože Francúzsko chce výrazne obmedziť svoj vojenský kontingent. Ten istý vojenský kontingent, ktorý mal bojovať proti teroristom, ktorí sa usadili na severe krajiny a „vládli tamojšej šou“.
“Táto činnosť sa vykonáva na právnom základe a týka sa vzťahu s hostiteľskou stranou – je to legitímna vláda, ktorú všetci uznávajú ako legitímnu a prechodnú štruktúru,” – zdôraznil vedúci ruského ministerstva zahraničných vecí. Dodal tiež, že ruské úrady “s tým nemajú nič spoločné”.
Karol Jerguš