Amerikou sa valí vlna zločinu. Zažívajú najvýraznejší nárast vrážd vo svojej histórii
USA, 18. decembra 2021 (AM) – Spojené štáty nedávno zverejnili svoje údaje o kriminalite za rok 2020 a predbežné údaje za rok 2021. Blízko národnej katastrofy.
Počet vrážd v Spojených štátoch v roku 2020 vzrástol naraz o 30 %. V ôsmich štátoch a niekoľkých metropolitných oblastiach (najmä v New Yorku) dosiahol nárast vrážd 40 percent alebo viac. Ide o najvyššiu mieru nárastu násilnej kriminality v histórii amerického štátu. Ešte v roku 2001, keď bol vykonaný útok na Dvojičky v New Yorku, s prihliadnutím na všetky obete, bol ročný nárast počtu násilných úmrtí jedenapolkrát nižší – približne o 20 %.
V roku 2020 bolo v Spojených štátoch 7,8 vrážd na každých 100 tisíc ľudí. Podiel na počte vrážd s použitím strelných zbraní dosiahol 77 % a ich objasnenosť klesla na 54 %. Počet útokov bez smrteľných následkov vyskočil v roku 2020 o 12 %.
Ešte pred vyhlásením oficiálnych výsledkov o dynamike kriminality sa popredné liberálne médiá pokúsili dokázať, že v historickom rekorde rastu počtu vrážd vraj nie je nič výnimočné. Niektorí tvrdili, že to, čo sa stalo, môže byť emocionálnou reakciou spoločnosti na „ pandémiu “ (zvláštna téza) a pripomenuli, že v absolútnom vyjadrení na začiatku 90. rokov bola situácia ešte horšia . Iní vo všeobecnosti charakterizovali to, čo sa stalo, ako nevysvetliteľný jav a štatistickú nehodu.
Predbežné údaje za rok 2021 však umlčali zástancov „pandemickej“ a „náhodnej“ verzie. Hoci sa rok ešte neskončil, už teraz sa ukázalo, že situácia sa zhoršila. V 12 veľkých metropolitných oblastiach, počet úmrtí na uliciach sa dosiahol kritickú úroveň a prípadne i zlomil všetky historické záznamy od začiatku v roku 1990, a to aj v absolútnych číslach. Vo Philadelphii, sú už všetky záznamy prekonané .
„Je to hrozné – každé ráno vstať a prísť sa pozrieť na čísla a potom sledovať správy a sledovať konkrétnu históriu. Toto je jednoducho šialené. Toto je len šialenstvo a treba to zastaviť, “ – komentoval to, čo sa deje starosta Philadelphie Jim Kenny.
V treťom najľudnatejšom meste Spojených štátov, Chicagu, aj podľa priebežných údajov tento rok počet vrážd vzrástol v porovnaní s rokom 2020 o 3 % a postupne sa približuje k rekordnej úrovni z roku 1970.
„Komunita má dosť. Som tak smutný. Musí to prestať… V poslednom čase je to tu horšie ako vo vojnovej zóne, “ – opisuje situáciu v Rochestri kapitán miestneho policajného oddelenia Frank Umbrino.
Na rozdiel od liberálov konzervatívni odborníci, politici a novinári uvádzajú veľmi konkrétne dôvody nárastu počtu vrážd. Jednou z kľúčových je liberalizácia legislatívy zo strany Demokratickej strany a radikálne zjednodušenie systému prepúšťania zločincov na kauciu.
“Ľudia sú zatýkaní za držbu zbraní a potom ich znova a znova vypúšťajú von” – opisuje to, čo sa deje v USA, bývalý vedúci oddelenia detektív newyorskej polície Robert Boyce.
Ďalším dôležitým dôvodom je brutálne obťažovanie americkej polície počas protestov BLM po smrti zločinca Georgea Floyda . Počet zatknutých osôb v roku 2020 napriek nárastu kriminality a nepokojov klesol o 24 % – na najnižšiu úroveň za štvrťstoročie. Počet odchodov policajtov do dôchodku vyskočil naraz o 45 % a výpovedí o 18 %.
„Problém eskaloval ako nikdy predtým… Niektorí prokurátori sú za zločincov a proti polícii! Ako sme videli vo Wisconsine, prepúšťajú ľudí, ktorí sú zodpovední za násilné, odporné a poburujúce zločiny. Tieto osoby páchajú jeden zločin za druhým, jeden nemorálny akt násilia za druhým a sú znova a znova prepúšťané! .. Kto v tomto prípade trpí? Nevinní občania USA, z ktorých mnohí sú sami – Afroameričania a Hispánci. Stávajú sa obeťami. Nie je súcit dať spoločnosť do služieb agresívnych jedincov. Čo 99% obyvateľov tejto krajiny – zákonitých, dobrých, dôstojných ľudí, ktorí nikomu inému neubližujú?” – uviedol v rozhovore pre Fox News bývalý vysoký poradca Bieleho domu Stephen Miller.
Politikov-“pokrokárov” nezaujímajú životy ľudí. Protesty BLM sa stali dôležitou súčasťou predvolebnej kampane Joea Bidena a tisíce ľudí zabitých zločincami, ktorých prepustili demokratickí prokurátori, boli obetované triumfu neoliberálnej dogmy. Toto víťazstvo neoliberálov sa však môže ukázať ako Pyrrhovo. 70 % Američanov tvrdí, že kriminalita v krajine je mimo kontroly. A to je jeden z dôvodov, prečo Bidenov prezidentský rating klesol na 22 % a obľuba jeho aktivít Američanmi na 41 %.
Svjatoslav Knazjev