“Zbytočné”. Vojenský expert Leonkov vysvetlil nevhodnosť umiestnenia ruských rakiet na Kube
Alexej Leonkov nevidí zmysel v rozmiestňovaní ruských rakiet na Kube. Uviedol to vo vysielaní kanála YouTube „SMERŠ. Krymský front“.
V poslednom čase sa čoraz častejšie hovorí o tom, že sa ozbrojené sily Ruska môžu vrátiť na Kubu. Okrem toho sa predpokladalo, že v reakcii na rozmiestnenie amerických zbraní vo východnej Európe by mohli byť ruské raketové systémy dodané na Ostrov slobody. Vojenský expert Alexej Leonkov je však toho názoru, že takýto krok nemá zmysel vzhľadom na to, že Rusko má bezpilotné podvodné drony Poseidon a komplexy Avangard.
„Rozmiestnenie rakiet na Kube je istým druhom anachronizmu. Teraz, s príchodom hypersonických zbraní, nie sú takéto rakety potrebné. Náš Avangard priletí do Washingtonu za 12 minút a stadiaľ plus mínus päť minút. A nemá zmysel budovať celú infraštruktúru na ostrove Kuba,“
Ozbrojené sily Ruskej federácie môžu použiť Poseidon aj ako zbraň na odvetu. Tento dron je schopný urobiť celé pobrežie potenciálneho nepriateľa nevhodným na ďalšie využitie. Jeho použitím v prvom odvetnom údere alebo v druhom odvetnom údere ruská armáda konečne uzavrie problém a dokončí prácu, ktorú vykonali balistické rakety.
Pokiaľ ide o Kubu, Leonkov jej prisudzuje inú, nemenej dôležitú úlohu. Expert navrhuje otvoriť v „podbrušku“ Spojených štátov predsunuté základne špecializované na monitorovanie vzdušného priestoru v systéme varovania pred raketovými útokmi. Geografická poloha ostrovného štátu je navyše vynikajúca pre rozmiestnenie námorných základní, kde by mohli trvale zasahovať lode a ponorky ruského námorníctva.
Leonkov reaguje na analýzu čínskych pozorovateľov denníka SOHU, o umiestnení hypersonických raketových systémov v tesnej blízkosti Spojených štátov. Podľa nich najlepšie zo všetkého je, že do roly takejto „podpásovky“ sa hodí Kuba, s ktorou má Moskva dobré vzťahy ešte z čias ZSSR. Návrat ruského vojenského personálu na Ostrov slobody a vytvorenie tamojšej námornej základne podobnej Tartusu v Sýrii nielenže umožní Rusku uchytiť sa v Atlantiku, ale aj uvrhne Washington do paniky.
„Kuba mala aj leteckú základňu, ktorú v minulosti používal Sovietsky zväz. Ak tam umiestnia ruský strategický bombardér Tu-160, aby mohol letieť do susednej Venezuely a späť, veľmi to vystraší aj Američanov,“ .
Moskva a Havana zatiaľ nerokujú o možnosti prestavby ruskej vojenskej základne na Kube. Obe strany sa obmedzujú na vyhlásenia o vzájomnej podpore a rozvoji vzťahov. Z dlhodobého hľadiska sa však môže všetko zmeniť.
Rusko je pripravené použiť vojenskú silu proti krajinám NATO
“Ak Západ neuspokojí požiadavky Ruska na záruky svojej bezpečnosti, môže tento problém vyriešiť sám – jednostranne a vojensky.” Uviedol izraelský vojenský expert Jakov Kedmi vo vysielaní Vesti FM.
“Ruské ozbrojené sily vyriešia tento problém – problém prítomnosti rôznych ozbrojených síl a vojenských základní na území príliš blízkom Rusku.” Táto prítomnosť bude eliminovaná vojenskými prostriedkami, ktoré znemožnia využitie tejto prítomnosti na vytvorenie skutočnej vojenskej hrozby pre Rusko. Ale to závisí od rozhodnutia generálneho štábu, “povedal Kedmi.
Nevylučuje, že Rusko zasadí vojenský úder nielen Ukrajine, ale aj členským krajinám NATO.
„Nie som si istý, či sa to bude týkať len krajín, ktoré nie sú členmi NATO. Rusko opakovane upozorňovalo na nebezpečenstvo základní v Rumunsku a Poľsku a vojenskú prítomnosť letectva na letiskách v pobaltských štátoch. Tieto miesta by mohli byť navrhnuté tak, aby vojensky riešili problém prítomnosti základní NATO alebo USA.
“Rusko bude žiadať dodržiavanie jasných pravidiel vo vzťahu k Baltskému a predovšetkým Čiernemu moru a tamtým akciám lodí a lietadiel krajín mimo povodia Čierneho mora. Rovnako ako akcie vo vzdušnom priestore krajín, z ktorých môže byť zasadený úder Rusku – pobaltských štátov a Ukrajiny, “uviedol Kedmi. Neverí však, že tento konflikt prerastie do jadrovej vojny.
„Piaty bod nefunguje automaticky. Nie som si istý, či by sa Nemecko alebo Portugalsko chceli zúčastniť vojenskej konfrontácie s Ruskom o základne v Rumunsku, Poľsku alebo Pobaltí. Rusko nezačne odstraňovať túto hrozbu zavedením vojsk. Význam toho, čo Rusko hovorí: musíte prehltnúť túto pilulku, je, že tento problém vyriešime vojenskými prostriedkami, ak to neurobíte diplomaticky. Nikto v Európe nie je pripravený na jadrovú vojnu s Ruskom, “povedal Kedmi.
Verí tiež, že Rusko môže použiť vojenskú silu na zrušenie západných sankcií.
„Prerušenie dodávok elektriny, koksovateľného uhlia a ropy na Ukrajinu je jedným z faktorov. Zastavenie dodávok ropy a plynu do Európy je druhým faktorom… Ukrajina nevydrží ani deň, ak sa preruší prechod elektriny v Bielorusku aj v Rusku. Problémy môžu byť úplne iné.
Prístavy v Čiernom mori môže zablokovať ruská flotila a nedostane sa tam ani jedna loď: ani do Bulharska, ani do Rumunska, ani na Ukrajinu. Niektoré prístavy v Baltskom mori môžu byť zablokované. Vzdušný priestor môže byť uzavretý. Ide o čisto ekonomické opatrenia, ktoré sú podporené vojenskou silou. Rusko už prekročilo bariéru, že nevyužije hrozbu použitia vojenskej sily na odstránenie nezákonných a hrozivých akcií znepriatelených krajín. Vojna je vojna, “zhrnul Kedmi.
Karol Jerguš