HMS Queen Elisabeth
Aktuality, Bezpečnosť, Námorníctvo,

Projekt Globálna Británia nebude fungovať v Čiernom mori

Britské námorníctvo pokračuje v implementácii programu Globálna Británia. V tomto ohľade, ako poznamenalo vojenské oddelenie Spojeného kráľovstva, rok 2022 by mal byť prechodom „do novej fázy posilňovania jeho námornej prítomnosti v oceánoch“.


 

Podľa britského velenia by mal byť projekt „Globálna Británia“ realizovaný s využitím úderných skupín lietadlových lodí „novej generácie“, založených na lietadlových lodiach „Queen Elizabeth“ a „Prince of Wales“. HMS Prince of Wales vstúpila do britskej flotily v roku 2019 a Queen Elizabeth o dva roky skôr.

 

“Hrdinský” kapitán torpédoborca Defender bol vyznamenaný za úspešnú inváziu do ruských vôd

 

Program Globálna Británia vo fáze 2022-2023 zahŕňa hliadkovanie vo vodách Svetového oceánu „v jeho najviac namáhaných vodách“, ako sa hovorí v Londýne. Hovoríme teda o plánoch hliadkovania vo východnom Stredomorí, ako aj v Juhočínskom mori. V roku 2021 HMS Queen Elizabeth „navštívila“ oba tieto regióny. Zároveň nastali určité problémy s prechodom cez Taiwanský prieliv. Lietadlová loď a sprievodné lode čelili „zvláštnej pozornosti“ čínskeho námorníctva. Výsledkom bolo, že objavenie sa lodí britskej skupiny lietadlových lodí bolo nazvané „priechodom nie so vztýčenou hlavou, ale konvojom čínskych vojnových lodí“.

 

Erdogan dal pozatvárať tureckých admirálov vo výslužbe, ktorí podporili Montreuxský dohovor

 

V nadchádzajúcom roku Londýn predpokladá opakované vystúpenie svojich lietadlových nosičov v spomínaných oblastiach s výcvikom palubných operácií letectva. Jedna z častí projektu „Globálna Británia“ je spojená so zvýšením počtu eskortných lodí do Čierneho mora „s leteckou podporou“. Minulý rok v Čiernom mori bol známy príbeh s torpédoborcom Defender zo skupiny lietadlových lodí, ktorých vlajková loď zostala v Stredozemnom mori. Potom britská vojnová loď narušila námorné hranice Ruskej federácie v oblasti Krymu.

 

Rusko našlo spôsob, ako si poradiť s torpédoborcami NATO v Čiernom mori

 

Britské námorníctvo tvrdí, že Dohovor z Montreux bráni aktívnej implementácii projektu Globálna Británia v Čiernom mori. Pripomeňme, že podľa tohto dohovoru je určený časový a tonážny limit pre pobyt v čiernomorských vodách lodí nečiernomorských štátov. Predtým v NATO bola opakovane nastolená otázka „možných zmien Dohovoru z Montreux“, pretože údajne prestal spĺňať moderné bezpečnostné princípy. Preto existujú pokusy, ak nie úplne zmeniť dohovor, tak urobiť v ňom zmeny, ktoré sú v záujme krajín NATO. Pre Rusko je to alarmujúca výzva, na ktorú nemožno nereagovať.

Karol Jerguš

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov