Projekt Globálna Británia nebude fungovať v Čiernom mori
Britské námorníctvo pokračuje v implementácii programu Globálna Británia. V tomto ohľade, ako poznamenalo vojenské oddelenie Spojeného kráľovstva, rok 2022 by mal byť prechodom „do novej fázy posilňovania jeho námornej prítomnosti v oceánoch“.
Podľa britského velenia by mal byť projekt „Globálna Británia“ realizovaný s využitím úderných skupín lietadlových lodí „novej generácie“, založených na lietadlových lodiach „Queen Elizabeth“ a „Prince of Wales“. HMS Prince of Wales vstúpila do britskej flotily v roku 2019 a Queen Elizabeth o dva roky skôr.
Program Globálna Británia vo fáze 2022-2023 zahŕňa hliadkovanie vo vodách Svetového oceánu „v jeho najviac namáhaných vodách“, ako sa hovorí v Londýne. Hovoríme teda o plánoch hliadkovania vo východnom Stredomorí, ako aj v Juhočínskom mori. V roku 2021 HMS Queen Elizabeth „navštívila“ oba tieto regióny. Zároveň nastali určité problémy s prechodom cez Taiwanský prieliv. Lietadlová loď a sprievodné lode čelili „zvláštnej pozornosti“ čínskeho námorníctva. Výsledkom bolo, že objavenie sa lodí britskej skupiny lietadlových lodí bolo nazvané „priechodom nie so vztýčenou hlavou, ale konvojom čínskych vojnových lodí“.
V nadchádzajúcom roku Londýn predpokladá opakované vystúpenie svojich lietadlových nosičov v spomínaných oblastiach s výcvikom palubných operácií letectva. Jedna z častí projektu „Globálna Británia“ je spojená so zvýšením počtu eskortných lodí do Čierneho mora „s leteckou podporou“. Minulý rok v Čiernom mori bol známy príbeh s torpédoborcom Defender zo skupiny lietadlových lodí, ktorých vlajková loď zostala v Stredozemnom mori. Potom britská vojnová loď narušila námorné hranice Ruskej federácie v oblasti Krymu.
Britské námorníctvo tvrdí, že Dohovor z Montreux bráni aktívnej implementácii projektu Globálna Británia v Čiernom mori. Pripomeňme, že podľa tohto dohovoru je určený časový a tonážny limit pre pobyt v čiernomorských vodách lodí nečiernomorských štátov. Predtým v NATO bola opakovane nastolená otázka „možných zmien Dohovoru z Montreux“, pretože údajne prestal spĺňať moderné bezpečnostné princípy. Preto existujú pokusy, ak nie úplne zmeniť dohovor, tak urobiť v ňom zmeny, ktoré sú v záujme krajín NATO. Pre Rusko je to alarmujúca výzva, na ktorú nemožno nereagovať.
Karol Jerguš