CH-53k
Aktuality, Letectvo,

Izrael sa stáva prvým zahraničným odberateľom amerických vrtuľníkov CH-53K King Stallion

Izraelská armáda čoskoro začne dostávať americké ťažké transportné vrtuľníky CH-53K King Stallion, bola podpísaná zodpovedajúca dohoda. Podľa tlačovej služby izraelského ministerstva obrany sa Tel Aviv dohodol s Washingtonom na dodávke 12 vrtuľníkov.


 

Izraelská armáda dostane 12 ťažkých vojenských transportných vrtuľníkov CH-53K King Stallion s opciou na šesť ďalších lietadiel s rotačnými krídlami. Dodávka vrtuľníkov sa začne v roku 2026 ako súčasť programu amerického zahraničného vojenského predaja (FMS). Dohoda bola podpísaná 30. decembra, okrem dodávky samotných vrtuľníkov z nej vyplýva technická podpora, výcvik a poskytovanie služieb, podrobnosti neboli zverejnené.

 

Podpísaním dodávateľskej zmluvy sa Izrael stal prvým zahraničným odberateľom vrtuľníkov CH-53K. Sága s výberom nového dopravného vrtuľníka trvala pomerne dlho, Izraelci v procese výberu opustili Bell Boeing V-22 Osprey a Boeing CH-47 Chinook. Konečné rozhodnutie padlo vo februári 2021, v decembri ministerská zbrojná komisia vyjadrila súhlas s obchodom, po čom prišiel do Washingtonu zodpovedajúci list.

 

Okrem toho, rovnako ako v histórii s F-35, Izrael má v úmysle vykonať určité zmeny v konštrukcii vrtuľníkov. Týka sa to najmä novej avioniky, neexistujú žiadne ďalšie podrobnosti. Vrtuľník CH-53K King Stallion má v izraelskej armáde nahradiť vrtuľník CH-53 Yas’ur, ktorý vstúpil do služby v roku 1970.

 

„Užitočné zaťaženie sa strojnásobilo“: aktualizovaný americký vrtuľník Sikorsky CH-53K zdvihol obrnené vozidlo

 

CH-53K King Stallion je ťažký transportný vrtuľník s maximálnou vzletovou hmotnosťou cca 40 ton. Je schopný prepraviť cez 12 ton nákladu na externom závese a jeho nákladný priestor pojme až 55 pasažierov. Posádka vrtuľníka je od dvoch do piatich ľudí – okrem dvoch pilotov môže zahŕňať troch strelcov, ktorí poskytujú všestrannú ochranu.

 

Maximálny letový dosah CH-53K je 840 km, rýchlosť 315 km/h. Vrtuľník je vybavený systémami aktívnej a pasívnej ochrany – najmä pancierový trup chráni posádku a pasažierov pred streľbou z ručných zbraní a systémy aktívnej ochrany sú schopné chrániť stroj pred poškodením raketou.

Karol Jerguš

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov