OSKB vyšle do Kazachstanu mierové sily
Arménsky premiér Nikol Pašinjan oznámil, že Organizácia zmluvy kolektívnej bezpečnosti (OSKB) vyšle do Kazachstanu mierové sily. Majú pomôcť stabilizovať situáciu v krajine.
Rada kolektívnej bezpečnosti OSKB v súvislosti so žiadosťou kazachstanského prezidenta Kasym-Žomarta Kemeluly Tokajeva rozhodla vyslať do Kazachstanu Kolektívne mierové sily . V stredu večer to oznámil arménsky premiér Nikol Pašinjan, ktorý Rade predsedá.
„Vzhľadom na žiadosť prezidenta republiky Kasym-Žomarta Kemelulu Tokajeva a v súvislosti s hrozbou pre národnú bezpečnosť a suverenitu Republiky Kazachstan, ktorá bola vyvolaná okrem iného zahraničným zasahovaním, Rada kolektívnej bezpečnosti OSKB v súlade s článkom 4 Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti rozhodla vyslať Kolektívne mierové sily OSKB do Republiky Kazachstan,“ stojí vo vyhlásení Pašinjana na Facebooku. Pašinjan upozornil, že kontingent mierových síl OSKB bude pôsobiť v Kazachstane časovo obmedzenú dobu za účelom stabilizácie situácie v krajine.
Ministerstvo zahraničia Kazachstanu medzitým oznámilo, že krajina čelí útoku ozbrojených teroristických skupín, ktoré boli vycvičené za hranicami. OSKB má poskytnúť vojenskú pomoc v prevedení protiteroristickej operácie. Zároveň MZV krajiny upozorňuje, že Kazachstan sa naďalej pridržiava svojich medzinárodných záväzkov v oblasti ochrany ľudských práv.
Pripomeňme, že protesty v Kazachstane začali v prvých dňoch nového roka. Obyvatelia miest Žanaozen a Aktau usporiadali zhromaždenie na protest proti zdvojnásobeniu cien plynu, čo ministerstvo energetiky vysvetlilo tým, že od 1. januára sa ceny určujú prostredníctvom elektronického obchodovania na základe ponuky a dopytu.
Hoci vláda ustúpila požiadavkám ľudí v uliciach a ceny znížila, protesty sa rozšírili aj do ďalších miest. V Alma-ate sa 4. januára večer stretli protestujúci s bezpečnostnými silami, ktoré strieľali plyn a omračujúce granáty. Tokajev vyzval ľudí, aby boli rozumní a nepodliehali provokáciám zvonku i zvnútra. Vláda podala demisiu.
Hlava štátu vyhlásila v Alma-ate a Mangistauskej oblasti výnimočný stav. V platnosti zostane do 19. januára a znamená zákaz vychádzania medzi 23:00 a 7:00, zákaz masových akcií, obmedzenie slobody pohybu, zákaz predaja zbraní a streliva a zvláštny režim pre obeh liekov a alkoholu.
V stredu večer Tokajev oznámil, že požiadal OSKB o pomoc, aby pomohla prekonať teroristickú hrozbu. Spojené štáty medzitým vyzvali vládu Kazachstanu a protestujúcich k zdržanlivosti. Americké ministerstvo zahraničia vyzvalo všetky strany v Kazachstane nájsť pokojnú cestu z mimoriadnej situácie.
Karol Jerguš