Litva sa rozhodla zakúpiť najnovšiu generáciu švédskych granátometov Carl Gustaf M4
Pobaltské štáty sa urýchlene prezbrojujú, nakupujú nové zbrane v rámci svojich možností vrátane protitankových zbraní. Po Estónsku a Lotyšsku oznámila plánovaný nákup najnovšej generácie švédskych granátometov Carl Gustaf M4 aj Litva.
Švédska spoločnosť Saab, ktorá vyrába protitankové zbrane pod značkou Carl Gustaf, oznámila podpis rámcovej zmluvy na nákup granátometov a munície. Litva sa údajne pripojila k dohode, ktorú už podpísali Estónsko a Lotyšsko so Švédskou správou obranných materiálov (Försvarets materielverk alebo FMV), ktorá umožňuje objednávanie granátometov a ich munície na 10 rokov.
Mimochodom, Estónsko už túto dohodu využilo a dostalo prvú várku 300 granátometov Carl Gustaf M4. Objednávka granátometov zo strany litovskej armády zatiaľ nebola hlásená.
Granátomet Carl Gustaf vytvoril švédsky inžinier Siegfried Axelson na základe protitankovej pušky Carl Gustaf Pvg m/42. Zbraň je určená na ničenie obrnených cieľov, živej sily a nepriateľských palebných pozícií, ako aj vytváranie dymových clon a osvetlenie priestoru. Za sedem desaťročí vznikli štyri modifikácie (M1, M2, M3 a M4). Carl Gustaf M4 bol predstavený v roku 2014. Váži menej ako 7 kg (prvý vážil viac ako 16 kg). Vďaka rôznorodosti 84 mm munície je Carl Gustaf multifunkčným bojovým prostriedkom a slúži 45 armádam po celom svete. Najnovšiu verziu už prijalo 13 armád sveta.
Karol Jerguš