Záhada ponorky Kursk pokračuje. Nové odhalenia
Ministerstvo obrany Veľkej Británie nemá záznamy o tom, že by ponorky Kráľovského námorníctva boli v oblasti katastrofy ruskej ponorky Kursk, ktorá sa 12. augusta 2000 potopila v Barentsovom mori. Redakcii ruskej agentúry Sputnik to oznámili v sekretariáte velenia Britského kráľovského námorníctva.
Už skôr Vjačeslav Popop, veliteľ Severnej flotily v čase potopenia ponorky Kursk v auguste 2000, v rozhovore pre Sputnik oznámil , že ponorka sa potopila v dôsledku zrážky s ponorkou NATO, ktorá sa dostala príliš blízko k ruskému plavidlu. Podľa správ v ruských a zahraničných médiách sa v čase cvičenia Severnej flotily v auguste 2000 v oblasti nachádzali jadrové ponorky Memphis a Toledo amerického námorníctva a tiež Splendid Britského kráľovského námorníctva.
Portál News24 uvádzal, že ruské ministerstvo obrany požiadalo Pentagon o kontrolu týchto dvoch ponoriek, žiadosť však bola zamietnutá a americké úrady uviedli, že všetky ponorky “sú v prevádzkyschopnom stave”. Rovnaká odpoveď nasledovala aj z Londýna.
Reakcia Veľkej Británie
Sputnik sa obrátil na britské ministerstvo obrany so žiadosťou o potvrdenie informácií, že sa britská ponorka nachádzala v oblasti cvičenia ruského námorníctva. Žiadosť obsahovala aj otázku o tom, či ruské ministerstvo obrany požiadalo Britov o inšpekciu svojich ponoriek.
Ministerstvo obrany Veľkej Británie agentúre odpovedalo, že tieto informácie je možné zverejniť iba na základe špeciálnej žiadosti podľa Zákona o slobodnom prístupe k informáciám .
„Čo sa týka vašej žiadosti s prosbou o potvrdenie, že „nejaká jadrová ponorka Britského kráľovského námorníctva bola v Barentsovom mori 12. augusta 2000“, môžem potvrdiť, že Ministerstvo obrany nemá záznamy, ktoré by uspokojili túto časť vašej žiadosti,“ uvádza sa v písomné odpovede britského ministerstva obrany.
Sekretariát navyše v súlade s článkom 16 Zákona o slobodnom prístupe k informáciám Sputniku postúpil údaje z archívu oficiálnych záznamov zo zasadnutia britského parlamentu zo 14. novembra 2000. V ten deň minister pre európske záležitosti Keith Vaz v odpovedi na otázku poslanca ohľadom správ o zapojení britskej ponorky do potopenia Kursku povedal, že Geoff Hoon, vtedajší minister obrany Veľkej Británie, už uistil svoj ruský náprotivok, že žiadna britská ponorka nebola v oblasti potopenia ruského plavidla.
„Štátny minister pre medzinárodné záležitosti neurobil voči Rusku žiadne vyhlásenia v súvislosti s obvinením, že sa na katastrofe Kursku podieľala britská ponorka. Minister obrany, ktorý na vec dohliadal, už ruského ministra obrany uistil, že v čase, keď sa Kursk potopil, neboli v oblasti žiadnej ponorky Britského kráľovského námorníctva,“ vyplýva z údajov archívu parlamentu.
Ponorka Kursk sa potopila 12. augusta 2000 v Barentsovom mori, zomrelo všetkých 118 členov posádky. Podľa oficiálnej verzie k tragédii došlo kvôli výbuchu torpéda na palube, po ktorom nasledovala detonácia munície.
Maroš Šolc