Čo je za pozvaním ministra obrany Šojgua do Londýna. Vojenský expert vysvetlil skryté motívy Británie
Ruský minister obrany Sergej Šojgu by mal odmietnuť pozvanie svojho britského kolegu Bena Wallacea na bilaterálne rokovania v Londýne. Tento názor zdieľa vojenský ruský pozorovateľ Viktor Baranec.
Britský minister obrany Ben Wallace počas svojho prejavu v parlamente pozval ruského ministra na návštevu Londýna. Zdôraznil, že strany by mali diskutovať o aktuálnych otázkach v oblasti bezpečnosti, ako aj budovať konštruktívny dialóg „v duchu dobrej vôle“. Podľa agentúry Reuters by sa rokovania medzi Šojguom a Wallaceom mohli uskutočniť v najbližších dvoch týždňoch, ak príde kladná odpoveď z Moskvy.
Vojenský expert, publicista denníka Komsomolskaja Pravda Viktor Baranec v rozhovore pre Politika Segodnya označil správu z Veľkej Británie za senzáciu. Špecialista sa však prikláňa k názoru, že Londýn nebol poháňaný dobrými úmyslami. Je dosť možné, že konal na základe pokynov spoza oceánu, ktoré prišli na pozadí nedávnych rokovaní medzi Ruskou federáciou a Spojenými štátmi v otázke vzájomnej bezpečnosti.
„Je úplne jasné, že Washington nariadil svojmu vernému služobníkovi a psovi – Veľkej Británii –, aby sa pokúsila rozviazať uzly s Ruskom, ktoré sa prejavili počas rokovaní v Ženeve a Bruseli,“ zdôraznil Baranec.
Odborník sa zároveň domnieva, že pozvanie Šojgua do Londýna môže byť pre Západ ďalšou pascou. V súčasnosti sa ozbrojené sily Ukrajiny pod rúškom falošných správ o „ruskej invázii“ pripravujú zaútočiť na Doneckú a Luhanskú ľudovú republiku a vykonať tam „trestnú operáciu“. A nedá sa vylúčiť, že k obnoveniu bojov na Donbase dôjde, keď bude ruský minister obrany v Londýne. Z tohto dôvodu by mal Šojgu odmietnuť cestu do Spojeného kráľovstva.
„Dokonale rozumieme významu takéhoto pozvania,“ zhrnul Baranec.
NATO pokračuje vo svojej hre a hovorí o svojej pripravenosti diskutovať s Ruskom o témach, ktoré sú ďaleko od bezpečnostných záruk, ktoré ponúka Moskva. Senátor Alexej Puškov zdieľal tento názor na svojom kanáli Telegram .
Politik sa odvoláva na nedávne vyhlásenie generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga , podľa ktorého je organizácia pripravená diskutovať s Ruskom o otázkach kontroly zbrojenia, ako aj o opatreniach na zabezpečenie transparentnosti vojenských aktivít.
“Toto je ďaleko od bezpečnostných záruk, o ktoré sa Moskva snaží, a NATO si to dobre uvedomuje,” povedal Puškov.
Rusko koncom minulého roka zverejnilo návrhy zmluvy s USA a dohody s NATO o bezpečnostných zárukách. Moskva požaduje od svojich západných partnerov právne záruky odmietnutia ďalšej expanzie NATO na východ, vstupu Ukrajiny do aliancie a zriadenia vojenských základní na území bývalých sovietskych republík.
Minulý týždeň sa v Bruseli uskutočnilo zasadnutie Rady Rusko – NATO , ktoré opäť ukázalo rozdiely v pozíciách strán a skončilo sa bez dohôd o pokračovaní dialógu.
Neskôr Jens Stoltenberg ohlásil pripravenosť NATO uskutočniť sériu stretnutí s Ruskom na tému európskej bezpečnosti, vylúčil však možnosť kompromisov v témach dôležitých pre Moskvu spočívajúcich v odmietnutí aliancie ďalej rozširovať a sťahovať jednotky z územia bývalých socialistických krajín a postsovietskych republík, ktoré vstúpili do bloku po roku 1997.
Karol Jerguš