Maximálna rýchlosť rakety KĽDR bola 16-krát väčšia ako rýchlosť zvuku
Maximálna rýchlosť balistickej strely stredného doletu, ktorú v nedeľu testovala KĽDR, bola asi 16 Mach, teda asi 16-násobok rýchlosti zvuku. Zdroj z juhokórejskej armády povedal novinárom v Soule , že raketa dosahuje maximálnu rýchlosť pri štarte a bola približne 16 Mach.
#NorthKorea may have just tested it's first Intermediate-Range Ballistic Missile (IRBM) since 2017!
Reported lofted trajectory similar to the 2000km apogee & 700km flown first successful Hwasong-12 IRBM test in May 2017 (below)https://t.co/L2R9wVXu8S pic.twitter.com/v1uCYtBuOn
— Joseph Dempsey (@JosephHDempsey) January 30, 2022
Spravodajské agentúry Južnej Kórey a Spojených štátov sa domnievajú, že ide o balistickú strelu stredného doletu,” uviedol zdroj.
Juhokórejská armáda v nedeľu uviedla, že KĽDR odpálila jednu, pravdepodobne, balistickú strelu smerom k Japonskému moru zo severokórejskej provincie Čagangdo. Dosah letu bol približne 800 kilometrov, najväčšia výška letu bola dvetisíc kilometrov.
Juhokórejský prezident Mun Če-in na nedeľnom zasadnutí Národnej bezpečnostnej rady (NSC) naznačil možnosť odpálenia rakiet dlhého doletu zo strany KĽDR v blízkej budúcnosti a uviedol, že Severná Kórea je blízko k porušeniu vlastného moratória na odpálenie takýchto rakiet a vykonávanie jadrových testov, uviedla prezidentská tlačová správa.
„Severná Kórea doteraz dodržiavala moratórium na jadrové testovanie a odpaľovanie ICBM, čím vyjadrila svoju pripravenosť na dialóg, ale ak by odpálila balistickú strelu stredného doletu, môžeme sa domnievať, že sme bližšie k zrušeniu moratória,“ povedal prezident. Poznamenal, že v roku 2017 nasledovalo odpálenie ICBM zo strany KĽDR po odpálení balistických rakiet stredného doletu.
Ide o siedmy test severokórejských zbraní v januári. 5. a 11. januára Severná Kórea testovala hypersonické rakety. V oboch prípadoch sa štarty uskutočnili aj z provincie Čagangdo. 14. januára boli zo železničného raketového systému odpálené dve balistické rakety krátkeho doletu. Severná Kórea 17. a 27. januára testovala taktické riadené strely krátkeho doletu. 25. januára boli odpálené aj dve riadené strely dlhého doletu, ktoré na rozdiel od testov balistických rakiet neporušujú rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN .
Začiatkom januára Kim Čong-un nariadil kvôli nepriateľskej politike Washingtonu prehodnotiť opatrenia na budovanie dôvery so Spojenými štátmi prijaté Pchjongjangom „z vlastnej iniciatívy“ a preštudovať si obnovenie „všetkých dočasne pozastavených činností. ”
Viaceré médiá a odborníci interpretovali toto vyhlásenie ako zámer, tvárou v tvár uviaznutému dialógu so Spojenými štátmi, ukončiť moratórium na jadrové testy a testy rakiet dlhého doletu, ktorého sa od konca roku 2017 dobrovoľne držia.
Peter Nagy