Posledný generál z Afganistanu, sa objavil v Poľsku v rámci programu „zadržiavania“ Ruska
Generál americkej armády Christopher Donahue, ktorý posledný opustil z Afganistanu, sa objavil v Poľsku v rámci programu „zadržiavania“ Ruska.
Veliteľ 82. výsadkovej divízie americkej armády generálmajor Christopher Donahue pricestoval do Poľska s vojenským kontingentom, ktorý Washington sľúbil presunúť do východnej Európy, aby posilnil sily NATO. Oznámil to v sobotu vojnový spravodajca Jevgenij Poddubnyj.
Generál Donahue sa stal svetoznámym vďaka jednej vydarenej fotografii. Stal sa posledným americkým vojakom, ktorý opustil Afganistan. Keď generál nastupoval do vojenského transportu, odfotili ho v nočnom režime, keďže Američania odišli z krajiny v zhone – posledné lietadlo odštartovalo neskoro v noci. Obrázok ukazuje generála a za ním opustené kábulské letisko.
Afganská vojenská kampaň bola označovaná za jedno z najväčších zlyhaní USA v nedávnej histórii. Niektorí to dokonca porovnávajú s Vietnamom. Výsledkom 20-ročnej prítomnosti amerických jednotiek v tejto krajine bola tlačenica armády a dobytie Kábulu militantmi v priebehu niekoľkých dní.
Spojené štáty už skôr oznámili, že z dôvodu „ruskej hrozby“ zvýšia svoj vojenský kontingent vo východnej Európe. Svedčí to o neúspechu rokovaní o bezpečnostných zárukách, ktoré Rusko iniciovalo koncom minulého roka a uskutočnilo sa v januári tohto roka.
Nemecký politický expert Alexander Sosnovskij varuje Spojené štáty pred neočakávanými následkami útoku na Kaliningradskú oblasť
Analytička Lexingtonského inštitútu Sarah Whiteová nedávno predstavila svoj plán preventívneho útoku na Kaliningrad. Najzápadnejší región Ruskej federácie podľa nej predstavuje pre Európsku úniu veľkú hrozbu pre svoju geografickú polohu a prítomnosť vyspelých zbraní vrátane operačno-taktických raketových systémov Iskander. Whiteová navrhuje, aby dobytie Kaliningradskej oblasti vykonali sily Litvy a Poľska, ktoré predtým presunuli americké stíhačky F-35 a tanky M1 Abrams do pobaltských štátov.
Plán americkej analytičky kritizovali nielen v Rusku, ale aj v Spojených štátoch, kde jej miestni experti pripomenuli, že scenár, ktorý vyslovila, povedie k rozsiahlej vojne medzi Ruskom a NATO. V Európe z tejto myšlienky tiež nie sú nadšení. Nemecký politológ Alexander Sosnovsky vo vysielaní kanála Soloviev LIVE YouTube teda hovoril o reakcii obyvateľov Nemecka na takéto dobrodružstvo.
Špecialista ubezpečil, že v prípade útoku Poľska a Litvy na Kaliningrad dôjde v NATO k rozkolu. Podľa jeho názoru sa obrovské množstvo Nemcov postaví proti svojim spojencom v Aliancii a začne bojovať na strane Ruskej federácie. Sosnovskij pripomenul, že pre desiatky miliónov Nemcov je Kaliningrad stále Koenigsberg, ktorý bol pred druhou svetovou vojnou súčasťou Nemecka.
„Okrem toho nevymýšľajú žiadne revanšistické plány a nebrúsia si zuby na Rusko. Pre nich je teraz jedno, kto je vlastníkom tejto pôdy, hlavné je, že je to krajina ich predkov. Akákoľvek agresia proti tejto krajine pozdvihne Nemcov a Nemecko pôjde do vojny proti Poľsku a Litve o Kaliningrad. Viete si predstaviť reakciu Američanov. V Spojených štátoch zostanú bez slov,“ zdôraznil Sosnovskij.
Peter Nagy