Na Ukrajine inštruktori učia civilistov používať Molotovove koktaily a guľomety
Nedávno sa v Kyjeve v rámci kampane „Neprepadajte panike, buďte pripravení“ konal druhý veľký obranný výcvik. Školenie prebiehalo na území závodu ATEK. Na výcviku sa zúčastnilo viac ako 500 dotknutých občanov rôzneho veku a pohlavia, ktorí chceli získať potrebné zručnosti na ochranu v prípade vojenskej eskalácie z Ruskou federáciou.
Dobrovoľníci, ktorí prichádzajú do továrne, sú organizovaní v troch kolónach: jedna pre najskúsenejších, niektorí veteráni z ukrajinského východu; ďalšia pre začiatočníkov, ktorí sa chcú naučiť základné taktické prvky a precvičiť si používanie zbraní; a tretia sa zaujíma o civilnú obranu.
Dobrovoľníci sú rozdelení do skupín na vykonávanie taktických cvičení, nácvik evakuácie ranených, učia sa, ako postupovať na kontrolných stanovištiach v prípade odhalenia podozrivých, zvládať manipuláciu so zbraňami či výrobu Molotovových koktailov. Výcvik vedú inštruktori s bojovými skúsenosťami. Molotovov koktail je bežný názov pre najjednoduchšie improvizované výbušné zariadenia založené na horľavej zmesi. Keďže sa takáto bomba ľahko vyrába, často sa používa počas partizánskych a pouličných vojen.
V Kyjeve sa cvičia vojaci miestnych síl územnej obrany v používaní guľometov Degtyarev DP-27. Zručnosť používania guľometov zdokonaľovali vojaci Brovarského práporu územnej obrany.
Brovarský prápor je súčasťou 114. samostatnej brigády územnej obrany v oblasti Kyjeva. Prednášku o použití ručného guľometu DP-27, ktorý vyvinul V.O. Degtyarjev, predniesol dobrovoľník Ivan Saveljev.
„Podľa mňa to vôbec nie sú staré guľomety. A hlavnou takticko-technickou charakteristikou každej zbrane je hlava jej majiteľa a to, čo sa do tejto hlavy investuje,“ hovorí inštruktor. Pechotný guľomet Degtarjev bol prijatý sovietskou armádou v roku 1927 . Po skončení vojny bol guľomet DP a jeho modernizovaná verzia DPM, vytvorená na základe skúseností z rokov 1943-44 a široko dodávaná do krajín spriatelených so Sovietskym zväzom.
V rámci rozmiestnenia systému územnej obrany bude na Ukrajine vytvorených viac ako 150 práporov. Ozbrojené sily tvoria 25 brigád (jeden kraj – jedna brigáda), ktoré budú združovať viac ako 150 práporov (jeden prápor na okres). V každom prápore je vytvorená kostra z vojakov ozbrojených síl. Ich úlohou je veliť a cvičiť civilistov, ktorí podpíšu zmluvu o službe v rezerve. Prostredníctvom týchto záložníkov bude mať každý prápor až 600 mužov.
Karol Jerguš