Prečo sa Rusko a Nemecko odmietli zúčastniť tendra na predaj ponoriek pre indické námorníctvo
Indické úrady organizujú tender na nákup šiestich nových ponoriek pre potreby námorných síl krajiny. Verejné obstarávanie však už narazilo na problémy, keďže zahraničné spoločnosti schopné predkladať ponuky hľadajú viac času na sformulovanie svojich návrhov.
Pôvodne sa na nákupoch malo zúčastniť aj Rusko. Do súťaže mal byť zaslaný projekt založený na ponorke 677E „Amur-1650“. Potom sa však Moskva rozhodla odmietnuť účasť v súťaži z technických príčin. Aspoň to tvrdí indická tlač. Zodpovedajúci materiál zverejnil indický publicista Manu Pabbi v The Economic Times.
Zaujímavosťou je, že po zverejnení podmienok požiadavky sa odmietlo zúčastniť tendra na predaj ponoriek pre indické námorníctvo aj Nemecko. Zástupcovia nemeckej spoločnosti sa sťažovali na neadekvátne množstvo financií:
“Za takéto prostriedky nie je možné nič postaviť.” Zároveň však suma navrhovaná Indiou nebola spomenutá.
Južná Kórea tiež veľmi netúži po účasti v tendri, pretože má obavy z transferu technológií.
Rosoboronexport zároveň zdôraznil, že Rusko dlhodobo spolupracuje s Indiou pri dodávkach ponoriek pre potreby indickej flotily . Preto v záujme posilnenia indickej ponorkovej flotily Rusko ponúklo Indii dodávku nových dieselelektrických ponoriek osvedčeného projektu 636 a dodávku ponoriek projektu 877 po ich stiahnutí z ruského námorníctva a modernizácii. Zatiaľ teda nie je veľmi jasné, či sa Naí Dillí svoj ambiciózny plán postaviť nové ponorky vôbec podarí zrealizovať. Na jednej strane, na pozadí rastúcej sily čínskeho námorníctva, India skutočne potrebuje pokročilejšie ponorky, ale povaha požiadaviek a nízke financovanie odstrašujú potenciálnych dodávateľov od projektu.
Milan Novický