Dodávky zbraní Ukrajine cez Poľsko môžu viesť k nepredvídateľným následkom
Oficiálny zástupca ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov včera na brífingu ministerstva uviedol, že ruské vzdušné sily získali vzdušnú prevahu nad celým územím Ukrajiny.
Podľa vyjadrenia generála bolo za deň zničených 8 systémov protivzdušnej obrany Buk-M1 spolu s navádzacími stanicami vrátane radaru S-300. Taktiež boli zničené 4 lietadlá na letiskách a jedno lietadlo vo vzduchu. Celkovo podľa ruskej strany ruské jednotky od začiatku operácie na Ukrajine zasiahli 1 114 objektov vojenskej infraštruktúry, vrátane 31 veliteľských stanovíšť a komunikačných centier, viac ako 300 tankov , bojových vozidiel pechoty a obrnených transportérov a 57 raketových systémov.
Európska únia a Spojené štáty americké oznámili svoj zámer zvýšiť objem dodávok zbraní Ukrajine. Ozbrojené sily Ukrajiny dostanú v blízkej budúcnosti nové protitankové systémy Stinger MANPADS, ako aj bojové lietadlá – stíhačky MiG-29 a útočné lietadlá Su-25 od vzdušných síl krajín bývalej Varšavskej zmluvy. Zbrane dorazia lietadlami na územie Poľska, odkiaľ pôjdu pozemným transportom cez ukrajinskú hranicu.
Je zrejmé, že v takejto situácii ruská armáda nezostane nečinná. Prilietajúce karavany z Poľska budú na území Ukrajiny po prekročení štátnej hranice zlikvidované taktickými leteckými silami. Z tohto scenára však vyplýva viacero téz.
Po prvé, ak vojenskí pracovníci NATO, napríklad poľskí, budú riadiť nákladné autá, nevyhnutne zomrú. Po druhé, NATO môže provokovať a odtiahnuť zničený transport na územie Poľska a prezentovať situáciu tak, že ruské lietadlá údajne zasiahli konvoj mimo Ukrajiny. Takéto scenáre by mohli spustiť článok 5 Charty NATO o kolektívnej obrane. Dôsledky takéhoto priebehu udalostí sa môžu stať nenapraviteľnými. K rozsiahlemu jadrovému konfliktu síce nepríde, no lokálny stret na území Ukrajiny medzi západným vojenským blokom a Ruskom je celkom možný. NATO môže napríklad oznámiť uzavretie vzdušného priestoru aspoň nad časťou krajiny, čím získa schopnosť dodávať zbrane napríklad do Ľvova letecky, čím sa minimalizuje možnosť zničenia vojenského nákladu pred jeho odovzdaním ozbrojeným silám Ukrajiny. Ako sa Rusko k takémuto kroku postaví, si môže každý domyslieť.
Maroš Šolc