Blíži sa 78. výročie SNP Naozaj potrebujú naši seniori „pomoc a podporu“? Alebo čosi iné??? Napríklad povstaleckú férovosť!
S titulkom, že „Seniori potrebujú pomoc a podporu“ vyšiel dvojtýždenník Bojovník Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, ktorý v čísle 9/2022 to dokumentoval rozhovorom s vtedajšou predsedníčkou Jednoty dôchodcov Slovenska Valériou Pokornou.
Čo si má o „potrebe pomoci“ pomyslieť člen SZPB, ktorý vie o čo naozaj bojovali naši predkovia v SNP?
Preto hneď na začiatku poviem, že „potreba pomoci“, ako ju vidí dnes už podpredsedníčka Pokorná a v jej mene aj celá JDS, je nielen nesprávnym pohľadom, ale od základu aj zlou filozofiou, ktorej sa, žiaľ, dodnes držia nielen naši seniorskí funkcionári a protifašisti, ale aj mnohí, hoci sociálne cítiaci politici.
Prečo ide o nesprávny pohľad?
Preto, lebo spôsob výpočtu starobných dôchodkov je každý rok v príkrom protirečení s programovými cieľmi Slovenského národného povstania, resp. jeho východiskového dokumentu, ktorý bol prijatý v decembri 1943 pod názvom Vianočná dohoda.
Tá totiž nestavala slovenských dôchodcov do súčasnej role bezbranných ponížených prosebníkov! O to SNP predsa nebojovalo! Do tejto poníženej role sa už dlhé roky stavia samotná Jednota dôchodcov Slovenska a podľa otázok, aké jej kládol dvojtýždenník Bojovník, zrejme aj SZPB.
Neriešme, či je to z neznalosti základného dokumentu 2. odboja alebo z ustráchaného a otvoreného poklonkovania sa výkonnej moci. Zdôrazňujem, že nielen tej súčasnej, ale aj tých minulých. Vyjadrime radšej, že to vôbec nie je ani národne hrdé a ani naše slovenské povstalecké!
Čo vlastne Vianočná dohoda stanovila?
Konkrétne v hlave II a jej článku 5 sa hovorí, že: „Myšlienku demokracie treba prehĺbiť a preniesť i na pole hospodárske a sociálne tak, aby rozdelenie národného dôchodku medzi všetko obyvateľstvo bolo čo najrovnomernejšie a aby život každého občana bol ľudský a dôstojný.“
Prenesené do zrozumiteľnej reči to znamená – rovnomerne si rozdeľme to, čo sme si vyrobili!!! A nie tak, ako sa dnes snažia pošpiniť pravdivý postulát tí, ktorí ho zaplienili neférovým pojmom „valorizácia“ a „dôchodcovská inflácia“. (My vieme, ktorí politici za tým stoja, otázkou je len, či sa niekedy aj sami priznajú k svojmu osudovému a voči seniorom a všetkým obyvateľom Slovenska neférovému autorstvu. A hlavne, či sa odvážia svoj falzifikačný „omyl“ napraviť.)
No a tých, ktorí si aj po prečítaní týchto riadkov stále myslia, že „rozdelenie národného dôchodku“ je to isté ako úprava o „dôchodcovskú infláciu“, treba nanovo poslať do školy nech im ich bývalí učitelia vrátia školné, pretože ich o vlastných dejinách, o cieľoch svojich predkov a aj o obyčajnej logike a počtoch nič nenaučili.
Dôkazom nevedomosti týchto Nevedkov je, že ak by Vianočná dohoda na Slovensku platila, nikdy by sa u nás nemohli roztvárať nožnice medzi priemernou mzdou v národnom hospodárstve a priemerným dôchodkom seniorov!!! Proste by to nešlo! Ani matematicky a ani logicky.
Povedzme si tiež, že pri skutočnej platnosti Vianočnej dohody by sa slovenskí seniori nikdy nemohli dostať do podradného postavenia voči vládnej moci a ani do druhoradého postavenia voči iným spoločenským triedam, vrstvám a skupinám!
Slovenskí dôchodcovia by boli rovnoprávni…
…a to nielen v časoch hojnosti. Určite by čestne prijali rozdelenie hoci aj menej vyrobeného v nepriaznivých časoch. Lebo by to bolo férové! Nemohlo by sa teda stať, že seniori každý rok pri tvorbe štátneho rozpočtu bojujú o omrvinky, nikdy by predstavitelia Jednoty dôchodcov Slovenska nemuseli hovoriť o diskriminácii (ako sa v Bojovníkovi zmienila vtedajšia predsedníčka JDS), lebo pri pravidle zavedenom Vianočnou dohodou by jednoducho neexistovala.
SNP totiž bojovalo nielen proti nemeckým nacistom, ale aj za nastolenie ekonomicko-sociálnej spravodlivosti. Preto, ak sa nám bude niekto z banskobystrickej tribúny 29. augusta 2022 opäť snažiť niečo iné neférovo nahovárať, uvedomme si, že ide o falzifikátora dejín SNP a nebojme sa naň poukázať. Pretože to, za čo bojovali naši otcovia a dedovia, naozaj vyzerá inak, ako sa nám to dnes mnohí chytráci v politických špičkách snažia nahovoriť.
Vďačnosti sa medze nekladú
Zavedenie sociálno-ekonomickej férovosti podľa Vianočnej dohody neznamená, že produkčnej generácii niekto bráni prejaviť aj iné formy vďačnosti svojim otcom a matkám, babičkám a dedom. Vôbec nie, pretože až takáto pomoc seniorom by sa mohla nazývať skutočným prejavom lásky, úcty a vďaky. Obyčajný dôchodok totiž nie je žiadnou vďačnosťou, je to len férové vracanie svojim predkom prvého groša, ako o tom deťom od mala pripomína slovenská rozprávka O troch grošoch.
Vladimír Mikunda, predseda ZO SZPB Jána Bulíka Bratislava-Petržalka