Naď ohlásil termín presunu našich stíhačiek MiG-29 Kyjevu. Poľsko kupuje 48 kórejských bojových lietadiel – skončia tiež na Ukrajine?
Poľsko nečakane oznámilo plánovaný nákup 48 bojových cvičných lietadiel KAI T-50 juhokórejskej výroby. V súvislosti s tým, že USA odmietli dodať svoje stíhačky do Kyjeva, takýto nákup sa môže uskutočniť v záujme presunu T-50 na Ukrajinu.
Pokiaľ bude ukrajinský minister obrany Reznikov naďalej snívať o dodávke bojových lietadiel západného typu, Ukrajina môže zatiaľ dostať dávku sovietskych stíhačiek MiG-29. Informuje o tom britská televízia Sky News. Slovensko sa podľa televízie napriek tomu rozhodlo odovzdať Ukrajine všetkých jedenásť stíhačiek MiG-29 sovietskej výroby, ktoré ešte vlastní. Presun sa uskutoční koncom augusta, dovtedy budú lietadlá stiahnuté z bojovej sily vzdušných síl krajiny. Angličania sa zároveň odvolávajú na vyjadrenie ministra obrany SR Jaroslava Naďa.
“Slovensko je pripravené rokovať o presune 11 lietadiel MiG-29 na Ukrajinu, povedal minister obrany Jaroslav Naď. Hovorí, že lietadlá budú vyradené z prevádzky do konca augusta.” – hovorí kanál.
Epos so slovenskými stíhačkami sa ťahá takmer od začiatku ruskej špeciálnej operácie. Už skôr v Bratislave opakovane vyhlásili, že sú pripravení previesť MiGy-29 na Ukrajinu, ale až potom, čo sa s Poľskom a Českom dohodli na ochrane vzdušného priestoru. Slovenské ministerstvo obrany začiatkom júla oznámilo, že sa dohodlo s Varšavou aj Prahou. Neskôr slovenský premiér prisľúbil prevoz lietadiel do Kyjeva. Vzdušné sily SR sú vyzbrojené 11 alebo 12 stíhačkami MiG-29, z toho dve sú bojové cvičné. Stav lietadiel nie je známy, štyri sú určite v bojovej pohotovosti.
Ukrajinskej armáde nezostali žiadne úderné drony, takýto názor vyjadril dôstojník protivzdušnej obrany zo skupiny O (Odvážni) v rozhovore pre RIA Novosti.
“V tejto fáze operácie pracujeme na prieskumných bezpilotných lietadlách, ako sú Leleka a Furia. Napriek ich malým rozmerom ich aj ničíme… Nepriateľ v poslednej dobe využíva hlavne prieskumné drony. “
Leleka-100 a A1-SM Fury sú prieskumné drony prijaté ukrajinskou armádou. Podľa deklarovaných charakteristík je rozpätie krídel Furia 2050 milimetrov, rozpätie krídel Leleka-100 je 1980 milimetrov.
Dôstojník zhodnotil aj turecké bezpilotné lietadlá Bayraktar za cieľ pre začiatočníkov.
“Na začiatku operácie bolo našimi systémami zostrelených veľa Bayraktarov a všetko bolo úspešné. Stopercentne zasiahnuté… V skutočnosti pre nás nie je ťažké bojovať s bezpilotnými prostriedkami a dokonca to žartom nazývame ” začiatočníckou úrovňou “pre operátora.” V rokoch 2018-2020 Ukrajina dovážala turecké úderné bezpilotné lietadlá TB2 Bayraktar. Od konca roku 2021 už začala vlastná výroba tohto dronu na základe dohody s Tureckom . Bayraktar TB2 si získal veľkú popularitu počas karabašského konfliktu medzi Arménskom a Azerbajdžanom v roku 2020.
Peter Nagy