Čína sa vyhráža vojenskou akciou ak Pelosiová navštívi Taiwan. Biden sa chystá telefonovať Si Ťin-pchingovi
Podráždenie čínskych úradov z opakovane ohlasovanej návštevy predsedníčky Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiovej na Taiwane každým dňom narastá. Hovorca čínskeho ministerstva obrany Tan Kefei hovorí, že ak na Taiwan dorazí tretia osoba v oficiálnej hierarchii amerického vedenia, Peking prijme rozhodné opatrenia vrátane vojenskej akcie, aby zabránil vonkajšiemu zasahovaniu do suverenity krajiny.
Noviny Financial Times už skôr citovali slová predstaviteľa čínskeho ministerstva obrany, v ktorých Tan Kefei priamo varuje Washington, že Peking je pripravený začať vojenský konflikt, ak sa Pelosiovej návšteva na Taiwane skutočne uskutoční. Publikácia navyše poznamenala, že nejde len o súkromné vyhlásenie predstaviteľa čínskeho vojenského oddelenia, ale o „vážne varovanie od administratívy Joea Bidena“.
Ak napriek tomu bude americká strana pokračovať v konaní vlastným spôsobom, čínska armáda nebude nečinne sedieť a prijme všetky opatrenia na zastavenie vonkajších zásahov a separatistických pokusov o oddelenie Taiwanu a rozhodne sa postaví za štátnu suverenitu a územnú celistvosť – citovali Kefeiove slová.
Podľa agentúry Bloomberg môže Pelosiová navštíviť Taiwan začiatkom augusta počas turné po Ázii. Oficiálne plány predsedu Snemovne reprezentantov USA pre návštevu Tchaj-peja zatiaľ neoznámili. Zdá sa, že vo vedení USA neexistuje konsenzus, či sa oplatí preverovať, nakoľko reálna je „posledná čínska hrozba“.
Zdá sa, že situácia okolo Pelosiovej návštevy a hlasné vyhlásenia Pekingu o tvrdej reakcii na nepriateľský demarš Washingtonu veľmi napínajú Biely dom. Nie bezdôvodne má v úmysle americký prezident Joe Biden v najbližších dňoch prediskutovať túto otázku telefonicky s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.
Udalosti na Ukrajine podľa The New York Times viedli americké úrady k tomu, aby uverili v reálnosť scenára s čínskou vojenskou operáciou. Washington teraz starostlivo analyzuje obranné schopnosti taiwanských ozbrojených síl. Washington zároveň neodmieta dodávať zbrane Tchaj-peju, čím ešte viac zamotáva a zhoršuje situáciu okolo ostrova.
Biden dodržiava zásadu podpory „ochrany suverenity“ Tchaj-peja, vrátane prejavu tvrdosti pred voličmi pred voľbami do Kongresu. Americkí experti sa domnievajú, že spomedzi mnohých nezhôd medzi Pekingom a Washingtonom je najťažšie vyriešiť problém Taiwanu.
Karol Jerguš