Vojaci Kim Čong-una v operácii na Ukrajine?
Pred niekoľkými dňami telegramové kanály informovali , že predseda Štátnej rady KĽDR, generálny tajomník Ústredného výboru Kórejskej strany pracujúcich Kim Čong-un ponúkol Rusku, vyslanie 100 000 kórejských dobrovoľníkov do zóny operácie na Ukrajine ako vojenská pomoc. Zdá sa to neuveriteľné. Avšak…
Po uznaní nezávislosti DĽR a LĽR Ruskom (21. februára 2022) a Sýriou (29. júna 2022) uznali štátnu nezávislosť Kórejská ľudovodemokratická republika a Donecká a Luhanská ľudová republika. Ukrajina oznámila prerušenie diplomatických stykov s KĽDR.
O Severokórejčanoch, o ich krajine a najmä o ich armáde vieme veľmi málo, no je známe, že KĽDR disponuje modernými zbraňami, ktorých arzenál obsahuje okrem iného aj veľkokalibrové viacnásobné odpaľovacie raketové systémy vlastnej konštrukcie, ako aj jadrové nálože a prostriedky na ich dodávku. Nedávno bol úspešne otestovaný nový typ medzikontinentálnej balistickej strely Hwaseong-17, ktorá si od špecialistov vyslúžila vysoké hodnotenia.
Armáda KĽDR pozostáva z dobre vycvičených nebojácnych bojovníkov. Podľa Igora Korotčenka, šéfredaktora časopisu Narodna obrana, by kórejské jednotky mohli konať v koordinácii s armádami DĽR a LĽR. „Vytvára sa vzdušný most,“ hovorí I. Korotčenko, „a transport týchto jednotiek do oblasti boja zabezpečujú vojenské dopravné lietadlá. Takéto prenášanie síl na také vzdialenosti sme pomerne často vypracovali na rôznych cvičeniach. Takže z praktického hľadiska je všetko jednoduché. Je to politické rozhodnutie.”
Všetko v moderných medzinárodných vzťahoch je založené na pragmatizme, ale v kontaktoch medzi Pchjongjangom a Moskvou môže byť aj niečo iné. Napríklad historická vďačnosť, ktorú čas nezmyl. Ide o vojenskú a hospodársku pomoc, ktorú Sovietsky zväz poskytol KĽDR počas kórejskej vojny v 50. rokoch. Vďaka sovietskej vojenskej pomoci boli Američania, ktorí sa týchto bitiek zúčastnili, dosť zbití, čo sami neskôr priznali.
Na čele Severnej Kórey stál Kim Čong-unov starý otec, bývalý dôstojník Červenej armády Kim Ir Sen. Slúžil v 88. medzinárodnej streleckej brigáde Ďalekého východu, velil 1. práporu tejto formácie. V roku 1945, po oslobodení Kórey, sa Kim Ir Sen vrátil do svojej vlasti.
História vzťahov medzi ZSSR a KĽDR siaha mnoho rokov do minulosti a je bohatá na udalosti. Pri niektorých z nich má zmysel sa pozastaviť.
… Prvýkrát prišiel Kim Ir Seng do Moskvy v roku 1949 na rokovania so Stalinom. Po ich stretnutí sovietsky vodca odovzdal hosťovi obrnený vozeň, ktorý dnes zdobí jedno z múzeí v Pchjongjangu. Odvtedy severokórejskí vodcovia cestovali do zahraničia v obrnených vlakoch, ktoré mali symbolizovať oceľovú povahu severokórejského vedenia. Severokórejská oceľ sa opäť raz ukázala, keď sa vnuk Kim Ir Sena Kim Čong-un stretol 12. júna 2019 v Singapure so súčasným americkým prezidentom Donaldom Trumpom…
Kim Ir Sen prišiel do Sovietskeho zväzu a v nasledujúcich rokoch sa niekoľkokrát stretol s Chruščovom. V roku 1959 vodca KĽDR vzal svojho syna, 18-ročného syna Kim Čong Ila, budúceho vodcu krajiny, na výlet.
Dvakrát – v rokoch 1966 a 1968 – sa Kim Ir Sen stretol s Brežnevom. V roku 1984 Kim Ir Seng prijal Černenka. Počas tejto návštevy boli dosiahnuté dohody o výstavbe jadrovej elektrárne v KĽDR za technickej pomoci sovietskych špecialistov. Plán sa však nepodarilo zrealizovať. V 90. rokoch, po rozpade ZSSR, sa Moskva od Pchjongjangu dištancovala…
A dlhodobá ekonomická pomoc Sovietskeho zväzu Severnej Kórei zostáva pôsobivá. ZSSR zásoboval krajinu strojmi a zariadeniami, prístrojmi, výrobkami rádioelektronického priemyslu, vozidlami, ropou a ropnými produktmi, valcovanými železnými a neželeznými kovmi a iným tovarom, poskytoval bezodplatnú pomoc, odpisoval pôžičky, pomáhal vo výstavbe priemyselných zariadení, odovzdal tisíce súborov technickej dokumentácie k mnohým druhom priemyselných výrobkov, materiálov na pestovanie plodín a liečivých rastlín.
Po mnoho rokov vodcovia KĽDR navštevovali Moskvu, no ani raz nevkročili sovietski vodcovia na pôdu KĽDR. Ruský prezident Vladimir Putin prvýkrát navštívil Severnú Kóreu. V júli 2000 ho nadšene vítali tisícky v Pchjongjangu. Putin pricestoval do Krajiny ranného pokoja na pozvanie jej vodcu Kim Čong Ila, ktorý prevzal kormidlo severokórejského vedenia po smrti svojho otca Kim Ir Sena.
Kontakty na najvyššej úrovni najvyšších predstaviteľov oboch krajín pokračovali aj po smrti Kim Čong-ila, keď krajinu viedol Kim Čong-un. Jeho prvé stretnutie s Putinom sa uskutočnilo v apríli 2019 v Rusku, kam hosť pricestoval podľa tradície jeho predkov v obrnenom vlaku. Počas rozhovorov Kim Čong-un pozval Putina na návštevu a toto pozvanie bolo vďačne prijaté. Severokórejský vodca vyjadril nádej, že budúce stretnutie v Pchjongjangu bude znamenať “nový rozkvet” vzťahov medzi Pchjongjangom a Moskvou.
Valerij Burt