Jednoduché čínske kvadrokoptéry spustili revolúciu v používaní delostrelectva
Bývalý náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl, armádny generál Jurij Balujevskij, komentoval náhle rozhodnutie ruských strelcov. Podľa neho došlo k „skutočnej revolúcii“. Hovoríme najmä o jednoduchých komerčných kvadrokoptérach čínskej výroby. V predhovore autora ku knihe Centra pre analýzu stratégií a technológií (CAST) „Vojny prišelcov – nová paradigma“ poznamenal, že tieto drony „urobili skutočnú revolúciu v používaní tradičného kanóna a raketového delostrelectva“. Autor upozorňuje na takmer úplné riešenie odvekej problematiky prieskumu, určovania cieľov a úpravy delostreleckej paľby.
Úprava delostreleckej paľby pomocou dronu neustále sa vznášajúceho nad cieľovou oblasťou podľa generála umožnila použiť jednoduché delostrelecké granáty s presnosťou a účinnosťou porovnateľnou so streľbou presne navádzanou muníciou.
Balujevskij dodal, že takéto rozhodnutie prispelo k návratu „s najväčšou pravdepodobnosťou, stále dočasného“ tradičného delostrelectva „na piedestál boha vojny v zmysle porovnateľnom s jeho hodnotou počas prvej svetovej vojny“.
“Niet pochýb o tom, že integrácia UAV s vysoko presnými zbraňami ešte nevyčerpala možnosti,” – povedal Jurij Baluevskij. S použitím dronov sa počet granátov a zbraní potrebných na zničenie prudko znížil. Okrem toho, vybavenie benzínovými motormi namiesto elektrických zvyšuje čas zotrvania kvadrokoptéry vo vzduchu.
Nedávno americký poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan povedal , že Irán sa pripravuje na presun niekoľkých stoviek bezpilotných lietadiel do Ruska, ako aj na to, aby naučil Rusov, ako ich používať a udržiavať. Irán, ktorý je v posledných desaťročiach pod neustálymi sankciami, dokázal vytvoriť celý rad bezpilotných lietadiel, ktoré už aktívne využíval v lokálnych konfliktoch na Blízkom východe. Irán má najmä prieskumné drony:
– Ababil-3 – môže byť použitý ako potulujúca sa munícia, ako cieľový dron, pri prieskume
– Shahed 171 Simorgh – prúdový UAV vyrobený pomocou technológie lietajúcich krídel, kópia amerického RQ-170 UAV zajatého Iránom v roku 2011.
Útočné:
– Mohajer-6 – môže niesť až štyri presne navádzané munície alebo užitočné zaťaženie 100 kg
– Karrar – môže pracovať ako stíhač protivzdušnej obrany, niesť rakety a bomby.
Kamikadze drony:
– Arash – veľký kamikadze dron, podľa rôznych zdrojov, schopný letieť až 2 000 km
– Shahed 136 – ktorý možno spustiť z odpaľovacieho zariadenia
Milan Novický