Rusko má dve možnosti ochrany Záporožskej jadrovej elektrárne
Ozbrojené sily Ukrajiny už týždeň ostreľujú jadrovú elektráreň v Záporoží. Väčšinu nepriateľských úderov dokážu sily protivzdušnej obrany odraziť. Na pozadí rastúcej hrozby jadrovej katastrofy však miestne úrady navrhujú zastaviť prevádzku jadrovej elektrárne. Nakoľko je takýto krok prijateľný z technického, ekonomického a vojensko-politického hľadiska?
Vedenie Záporožskej oblasti v nedeľu navrhlo zastaviť práce tamojšej jadrovej elektrárne z dôvodu prebiehajúceho ostreľovania z Ukrajiny. Ako napísal Michail Uljanov, stály predstaviteľ Ruska pri medzinárodných organizáciách vo Viedni vo svojom telegramovom kanáli, je to nevyhnutné, „aby sa predišlo jadrovej katastrofe“.
Rusko sa tiež domnieva, že sa neoplatí odkladať návštevu misie Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) v Záporožskej JE. Podľa Uljanova “by bolo dobré usporiadať to koncom augusta – začiatkom septembra, ale nie všetko závisí od nás.”
Poznamenal, že “ide o veľmi delikátnu udalosť, veľmi citlivú,” je potrebné “zladiť trasu pohybu, bezpečnostné otázky, približný pracovný harmonogram, ako dlho sa misia zdrží na stanici.” Uljanov poukázal na to, že “o všetkom sa diskutovalo v máji až júni, ale teraz treba začať odznova.”
Stály predstaviteľ tiež dodal, že Bezpečnostný odbor sekretariátu OSN nevie jasne vysvetliť, prečo na poslednú chvíľu zablokoval návštevu delegácie MAAE v Záporožskej JE. Rusko a MAAE podľa neho „v máji až júni veľmi úzko spolupracovali a návštevu pripravovali“, no Bezpečnostné oddelenie sekretariátu OSN, ktoré malo jednoducho „dať zelenú na cestu do nepokojnej oblasti“, zablokoval cestu.
Uljanov zároveň obvinil Financial Times, že skreslili jeho slová o možnosti návštevy generálneho riaditeľa MAAE Rafaela Grossiho v Záporožskej JE: „Finančný denník Financial Times mi pripísal slová, o termíne návštevy pána Grossiho do konca augusta. V skutočnosti som povedal, že pán Grossi môže navrhnúť takýto harmonogram. Súdiac podľa názvu článku FT, išlo o úmyselné skresľovanie.“
V rozhovore pre Izvestija Uljanov povedal, že je ťažké uviesť presný dátum možnej Grossiho návštevy, ktorá by pravdepodobne “označila nejaký medzník”. Uljanov navrhol, aby sa návšteva uskutočnila „na samom konci augusta – začiatkom septembra“. Financial Times však tvrdia, že Uljanov povedal, že „Grossiho návšteva sa nemôže uskutočniť pred“ týmto dátumom. V rovnakom čase vyšiel článok Financial Times pod nadpisom „Rusko odmieta výzvy na umožnenie prístupu k ukrajinskej jadrovej elektrárni“.
Pripomeňme, že ozbrojené sily Ukrajiny strieľajú na najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe. Kyjev zároveň vyhlasuje, že jadrovú elektráreň Záporožie ostreľuje ruská armáda, ktorá ju údajne stráži. Stály predstaviteľ Ruska pri OSN Vasilij Nebenzya v komentári k výzve generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa na demilitarizáciu ZNPP uviedol, že v tomto prípade by sa stanica stala zraniteľnou voči provokáciám a teroristickým útokom.
Odborníci poznamenávajú, že zhoršenie situácie okolo jadrovej elektrárne Záporožie bude pre Ukrajinu prospešné z viacerých dôvodov. „Maximálnou úlohou Kyjeva je prinútiť Rusko opustiť územie jadrovej elektrárne a spustiť na ňom všetkých šesť blokov. Kyjevu to umožní prežiť chladné obdobie s menšími problémami a dokonca zarobiť na exporte elektriny do Európskej únie,“ napísal vo svojom telegramovom kanáli politológ a ekonóm Ivan Lizan .
Pripomenul, že v júni ukrajinský premiér Denys Šmygal odhadol potenciálny príjem z predaja elektriny v EÚ „v oblasti 70 miliárd hrivien ročne v prepočte na peniaze a 2,5 GW v zmysle kapacity“. „Bez Záporožskej jadrovej elektrárne Ukrajina nebude môcť byť energetickou bankou v Európe. Ohrozené bude aj jednoduché zásobovanie územia kontrolovaného kyjevskými úradmi elektrickou energiou,“ povedal Lizan.
Podľa jeho názoru Kyjev zariadi vyhorenie elektrických staníc s transformátormi a zničenie elektrických vedení, z ktorých sa elektrina dodáva na územia, ktoré Kyjev nekontroluje. „V tomto prípade po odpojení plynu dôjde k novej humanitárnej kríze,“ predpovedá expert. Okrem toho sa domnieva, že sa tým naruší napojenie jadrovej elektrárne Záporožie na jednotný energetický systém Ruska.
„Súčasne si Kyjev udržiava klesajúci záujem o svoju vojnu s Ruskom a žiada o pridelenie 5 až 8 miliárd dolárov mesačne. Nič (okrem ruských systémov protivzdušnej obrany) nebráni Kyjevu ostreľovať transformátory a elektrické vedenia v blízkosti stanice, po ktorých bude celý oslobodený juh bez elektriny. Je zbytočné apelovať na EÚ a USA,“ napísal.
Lizan verí, že stanicu bude možné plne ubrániť až po ofenzíve na juhu, no predtým musí byť oslobodený Donbas. Ako prechodná možnosť zastavenie stanice, po ktorom už nebude zaujímať Kyjev, ktorý prepne svojich strelcov na iné ciele.
Expert v oblasti jadrovej energetiky Alexej Anpilogov medzitým v rozhovore upozornil, že „zastaviť stanicu nie je také ľahké“. „Hlavným problémom, ktorý môže nastať a viesť k havárii alebo dokonca katastrofe v ZNPP, je strata chladiaceho systému. Faktom je, že chladenie reaktorov je veľmi zložitý a zdĺhavý proces. Aj keď sa jadrová reakcia sama zastaví, ale je potrebné reaktor ešte niekoľko týždňov ochladiť, kým sa izotopy nerozpadnú,“ vysvetlil.
„Ak bude stanica fungovať na plný výkon, v prípade potreby bude ťažké ochladiť všetky reaktory naraz. Teraz sa teda oplatí zvoliť kompromisnú možnosť – ponechať jeden blok a preniesť ho na minimálnu kapacitu (300 – 500 MW).“
Odborník zároveň poznamenal, že takéto kroky by viedli k ukončeniu dodávok elektriny na územie Ukrajiny. „Zásoby sú rozmiestnené v Chersonskom a Záporožskom regióne. To vám umožní bezpečne udržiavať stanicu na minimálnom elektrickom a tepelnom napájaní. Reaktor stačí na chladenie zvyšných piatich energetických blokov,“ vysvetlil Anpilogov.
Ruské ministerstvo obrany viackrát upozornilo, že ak bude ukrajinská armáda pokračovať v ostreľovaní Záporožských jadrových elektrární, môže dôjsť ku katastrofe. V prípade havárie v Záporožskej jadrovej elektrárne dojde ku globálnej technologickej katastrofe, ktorá rozsahom rádioaktívnej kontaminácie výrazne prevýši následky havárie v jadrových elektrárňach v Černobye a Fukušime.
V zóne radiačnej kontaminácie by sa ocitlo obyvateľstvo v okruhu 5 300 metrov štvorcových s polomerom cca 420 km. Situáciua môže vážne zhoršiť nepriaznivé poveternostné podmienky, takže sa do zóny možného znečistenia môže dostať aj Juhoukrajinská jadrová elektráreň a sklad jadrového paliva v jadrovej elektrárni Černobyľ, vrátane vodných tepien.
Čierne more a Bosporský prieliv by sa na dlhú dobu stali nevhodnými na plavbu. Pobrežie Turecka, Gruzínska, Abcházska, Bulharska a Rumunska by bolo kontaminované vysokou úrovňou radiácie.“
Peter Nagy