“Spojencov” Ruska – Tadžikistan a Uzbekistan obvinili z presunu stovky amerických lietadiel a vrtuľníkov na Ukrajinu
Ukrajinská armáda použila takmer všetky vlastné zásoby zbraní a teraz bojuje najmä s tým, čo jej dodáva Západ. To znamená, že otázka načasovania konca špeciálnej operácie priamo súvisí s možnosťou zbrojných injekcií z NATO. A Západ sa ich nechystá ukončiť. Navyše, americký Senát už hovorí o balistických raketách pre HIMARS a lietadlách F-15 a F-16 pre Kyjev, čo sa donedávna v USA považovalo za absolútne nemožné.
Ruský politológ, historik, odborník na problémy Blízkeho východu a Strednej Ázie Semjon Bagdasarov hovorí o veľkej dávke amerických zbraní, ktoré sa môžu v blízkej budúcnosti objaviť na Ukrajine.
„Teraz sa vyvíja veľmi alarmujúca situácia s možnými dodávkami zbraní na Ukrajinu,“ hovorí expert. Keď Američania opustili Afganistan, veľké množstvo lietadiel a helikoptér spolu s afganskými posádkami odletelo do niektorých stredoázijských krajín – bývalých sovietskych republík susediacich s Afganistanom. Hovoríme o viac ako stovke lietadiel a vrtuľníkov. Sú to naše ruské vrtuľníky Mi-17, ktoré od nás kedysi kúpili Spojené štáty pre afganskú armádu, a americké útočné lietadlá schopné útočiť na tanky a obrnené vozidlá.
A teraz, ako uviedol jeden z predstaviteľov ministerstva obrany USA, tieto štáty susediace s Afganistanom, ako sa ukázalo, chcú toto vybavenie – bojové lietadlá a vrtuľníky – dať Američanom. Je jasné, že konečným cieľom tejto dodávky je Ukrajina.
– Neuvádzate konkrétne mená týchto krajín?
– Sú to Tadžikistan a Uzbekistan.
– Prečo USA potrebujú afganské lietadlá a helikoptéry?
– Čo myslíte, ak ich USA naozaj zoberú, tak si ich vezmú domov, alebo čo? Samozrejme, že nie. Nie je ťažké uhádnuť, kde môžu byť v blízkej budúcnosti. Zdôrazňujem – je to 100 helikoptér a lietadiel! Viete si predstaviť, že by sa teraz v zóne našej špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine objavilo niekoľko desiatok vrtuľníkov a niekoľko desiatok útočných lietadiel?
– Ale táto technika sa nepoužíva už viac ako rok. Bude to pravdepodobne trvať dlho, kým to uvediete do funkčného stavu?
– Nič také. Všetko je vo veľmi dobrom technickom stave. Tieto lietadlá a helikoptéry stáli v suchom podnebí iba rok. S nimi zvážte, sfúknete prach – a sú pripravené na prácu. Kedysi bola časť nášho letectva vo vojenskom obvode Turkestan dlhodobo uskladnená. Potom jednoducho odstránili zátky z lietadiel a vzlietli.
Milan Novický