Severná Kórea sa vyhlásila za jadrový štát a diskusie o denuklearizácii už nemajú zmysel
Severokórejské Najvyššie ľudové zhromaždenie schválilo zákon o jadrových zbraniach, ktorý umožňuje ich preventívne použitie na obranu pred vonkajším útokom. Informovala o tom štátna tlačová agentúra KĽDR TsNAK. „Ak je systém velenia a kontroly národných jadrových síl pod hrozbou útoku nepriateľských síl, automaticky sa okamžite spustí jadrový úder,“ cituje dokument France Presse.
Zákon zároveň hovorí, že použitie jadrových zbraní je poslednou možnosťou.
Severokórejský vodca Kim Čong-un na zasadnutí severokórejského parlamentu uviedol, že jadrový status krajiny je teraz “nezvratný” a diskusie o denuklearizácii krajiny už nemajú zmysel. Severná Kórea sa nikdy nevzdá jadrových zbraní, to je legitímne právo KĽDR na sebaobranu a schopnosť odolávať tlaku Spojených štátov, ktoré sa podľa severokórejského lídra snažia podkopať obranu krajiny a nakoniec zvrhnúť jej vláda, informuje agentúra Reuters .
V roku 2021 vynaložila KĽDR na svoj jadrový program viac ako 640 miliónov dolárov. Od začiatku roka Severná Kórea uskutočnila už 17 odpálení rakiet, posledný tet sa uskutočnil v máji.
V auguste Južná Kórea navrhla KĽDR plán na denuklearizáciu za poskytnutie ekonomickej a technologickej pomoci Pchjongjangu v reakcii na vzdanie sa jadrových zbraní na polostrove. Severná Kórea však plán odmietla a označila ho za „nezmysel“.
OSN a MAAE tiež vyzvali Pchjongjang, aby sa zdržal testovania jadrových zbraní. V roku 2018 Severná Kórea a Spojené štáty viedli rokovania, v dôsledku ktorých Pchjongjang oznámil zastavenie jadrových testov, pričom si vyhradil právo ponechať si existujúce zbrane. Nasledovali rokovania vrátane osobného stretnutia Kim Čong-una a vtedajšieho amerického prezidenta Donalda Trumpa . Po americkej výmene na poste prezidenta Severná Kórea obnovila svoje jadrové testy.
Maroš Šolc