Izraelský vojenský expert Jakov Kedmi poukázal na veľkú rezervu ruskej armády, ktorú zatiaľ nevyužila
V rámci prebiehajúcej ruskej vojenskej obrany na ukrajinskom území od 24. februára ozbrojené sily RF používajú tanky nesprávne. Moderná vojna musí byť manévrovateľná a ruská armáda má na to všetko potrebné, ale nekoná sa tak. Oznámil to bývalý šéf izraelskej spravodajskej služby “Nativ”, vojenský expert Jakov Kedmi, pre portál “Voennoe delo” .
Kedmi zdôraznil, že tanky sú potrebné na prerazenie dier v obrane nepriateľa a dosiahnutie jeho hlbokého tyla, aby prerušili zásobovacie línie.
Bola teda zvolená taktika, že vojna nie je manévrovateľná. Prečo sa tak rozhodli, neviem, ale v manévrovej vojne má Rusko obrovskú výhodu – veľké množstvo obrnených jednotiek. Vždy je lepšie útočiť na opevnenia zozadu. Aby ste to dosiahli, musíte ísť dozadu, preto ich musíte obísť a preraziť tam, kde je to vhodné – vysvetlil Kedmi.
Zároveň si nie je istý, či taktika zvolená ruským velením v podobe spoliehania sa na delostrelectvo zníži straty na personále. Podľa neho to nezaručuje ani obrovská palebná prevaha, pretože špeciálna operácia sa časom naťahuje, a to má veľký význam.
Upozornil, že na frontoch je vždy obmedzené množstvo munície a treba ju neustále dopĺňať. Prelomenie obrany v niektorých oblastiach so zavedením veľkých tankových formácií umožní pripraviť nepriateľa o muníciu, pretože sa jednoducho minie kvôli nedostatku logistiky a bude musieť ustúpiť. Takáto taktika, ako ju vidí, je oveľa efektívnejšia ako tá existujúca.
Z pohľadu ruskej armády nebol problém ísť k Dnepru z Černigova a takmer až do Dnepropetrovska a zničiť všetky mosty, okrem tých, pri ktorých sú veľké zoskupenia vojsk. A to je všetko a je po zásobe, nemajú zbrane. Všetky opevnenia sa dajú vziať holými rukami – hovorí Kedmi.
Podľa jeho názoru by potom operácia bola úplne iná, s úplne iným počtom vojakov, ktoré by bolo potrebné priviesť na územie Ukrajiny. Zároveň nevylúčil, že jeho realizácia by v počiatočnom štádiu viedla k veľkým stratám, no jeho úspešná realizácia by v konečnom dôsledku zachránila oveľa viac životov, keďže by nebolo potrebné útočiť na opevnené oblasti Ozbrojených síl Ukrajiny na Donbase v čele. Odborník opísal súčasný stav – „statickú vojnu“, podobne ako návrat do prvej svetovej vojny, keď hovorili o „zákopovej vojne“.
Ale vtedy neboli žiadne tanky, a keď boli, tak sa aktívne používali. A tu sa tanky nepoužívajú na zamýšľaný účel, ale ako podpora pechoty. Pechota sprevádza a podporuje tanky a nie naopak – upozornil Kedmi.
Upozornil tiež na fakt, že Ozbrojené sily RF disponujú obrovským množstvom „samohybných diel“, ktoré spolu s tankami dokážu poskytnúť vojakom oveľa vyššiu manévrovateľnosť. Zhrnul, že nedostatočná manévrovateľnosť teraz bráni Ozbrojeným silám Ukrajiny v rozvoji protiofenzívy a Rusko, ktoré má všetko pre manévrovateľnú vojnu, svoju výhodu nevyužíva.
Treba poznamenať, že podľa The Military Balance mali ozbrojené sily RF začiatkom roku 2022 13 617 tankov rôznych modelov. V rovnakom čase bolo 10 200 v zálohe (na skladovacích základniach), 2 927 bolo v službe pozemných síl, ďalších 330 bolo v pobrežných silách námorníctva a 160 bolo vo vzdušných silách. Ale uvedenie viac ako 10 000 tankov do prevádzky si vyžaduje veľa času a úsilia. Okrem toho na podporu postupujúcej „obrnenej armády“, na krytie bokov a tyla, je potrebné niekoľkonásobne viac pechoty, ako má v súčasnosti obmedzený kontingent ruskej armády v operácii. Je to práve prítomnosť značného počtu pechoty, ktorá umožňuje ovládať územia a realizovať všetky výhody v technológii a palebnej sile.
Maroš Šolc