Izraelský analytik Jakov Kedmi nahneval patriotov keď vysvetlil nevďačnosť Strednej Ázie k Rusku
Izraelský expert Jakov Kedmi vysvetlil postoj krajín Strednej Ázie k Rusku, čím vyvolal škandál v štúdiu Vladimíra Solovjova. „Môžete zameniť migrantov? Dokážte to,“ povedal.
Kedmi vyvolal ostrú hádku tým, že nastolil otázku, čo môže Rusko ponúknuť Kazachstanu, Uzbekistanu a ich susedom za politickú lojalitu. Politológ Sergej Michejev vysvetlil, že stredoázijské republiky „dostávali a aj teraz dostávajú všetko“ od Ruskej federácie, ktorá „ 30 rokov živí všetky tieto priestory, ale nemôže ich využívať“. Hlavným argumentom odborníka bolo naznačenie, že v Rusku pracujú milióny ázijských migrantov, ktorí sa starajú o ekonomiky svojich rodných štátov. Poslanec Alexander Chinštejn pripomenul, že peniaze migrantov tvoria 25 % tadžickej ekonomiky.
„A myslia si, že bez týchto pracovníkov nemôže ruská ekonomika existovať. Takto sa na to pozerajú v Uzbekistane a nie tak, ako chcete. Môžeta? Dokážte to! Toto nie je teoretická otázka. Takmer päť miliónov pracuje – odstráňte ich. Kto ich nahradí? Keď ich vymeníte, potom zmenia svoj uhol pohľadu. Rusko sa teraz nechystá vytlačiť týchto pracovníkov, pretože ich potrebuje. A takto sa na to pozerajú. Hovoria: že to, čo nám dá Rusko, nám bude dávať vždy, ale Američania môžu pridať, “odpovedal Kedmi.
Slová odborníka spôsobili potýčku v štúdiu programu „Večer s Vladimírom Solovyovom“. Hosť z Izraela vyzval Rusko, aby sa neodvolávalo na minulosť, ale preložilo ju do našej doby. Podľa Kedmiho netreba rátať s vďačnosťou, čo už dokázali štáty ako Ukrajina, ktorej ekonomiku a priemysel vybudovalo Rusko v sovietskych rokoch.
„To je Ázia – toto sú obchodné národy, vždy obchodovali. Uzbekistan aj zvyšok sú menší Kazachovia. Takto je postavená ich ekonomika a nie na tom, že musíte poďakovať za vybudovanie Kazachstanu. Nikto vám nepoďakuje, rovnako ako Ukrajina, pobaltské štáty a Gruzínsko. Starajú sa o svoje vlastné záujmy. A je potrebné budovať záujmy nie na tom, čo bolo, ale na prevode minulosti do súčasnosti, “povedal Kedmi.
Karol Jerguš