Turecko predložilo dôkazy o presune gréckych vojsk na sporné demilitarizované ostrovy
Vzťahy medzi Gréckom a Tureckom, členmi bloku NATO, boli desaťročia napäté, no v poslednom čase sa vážne zhoršili. Rozpory medzi Aténami a Ankarou dosiahli vrchol, krajiny si neprestávajú posielať agresívne hrozby a robiť agresívne gestá, ktoré môžu viesť k novej vojne v Európe.
„Egejská otázka“ – komplex vzájomne prepojených sporov medzi Gréckom a Tureckom ohľadom suverenity a súvisiacich práv vo vodách Egejského mora a vo vzdušnom priestore nad ním, opakovane viedla k rôznym konfliktným situáciám, ktoré boli blízko k vypuknutiu nepriateľských akcií medzi štátmi. Problémovým spektrom zároveň zostáva demilitarizácia niektorých ostrovov, vzdušného priestoru, letových informačných regiónov, vodných plôch, teritoriálnych vôd, výhradných ekonomických zón a zón ekonomického využívania kontinentálneho šelfu.
Turecký televízny kanál NTV s odvolaním sa na miestnu armádu uviedol, že Grécko rozmiestnilo svoje obrnené vozidlá na viacerých ostrovoch v Egejskom mori, ktoré majú v súlade s medzinárodnými dohodami demilitarizovaný štatút. Verejnosti boli predložené dôkazy o umiestnení zdokumentované dronmi tureckých ozbrojených síl.
Drony zaznamenali dodanie 31 jednotiek obrnených vozidiel gréckych ozbrojených síl pomocou pristávacích lodí na ostrovy Lesbos (Midilli) a Samos (Sisam). Toto obrnené vozidlo bolo prevedené na Grékov Spojenými štátmi ako vojenská pomoc. Turecké ministerstvo národnej obrany poznamenalo, že Grécko nemá právo rozmiestniť svoje jednotky na týchto ostrovoch, keďže štatút týchto území je kontroverzný.
Milan Novický