Izraelský analytik Jakov Kedmi: USA a Európa nechápu, aká katastrofa ich čaká
Európa čelí bezprecedentnej katastrofe no namiesto riešenia problémov Západ obviňuje zo všetkých hriechov Rusko. Uviedol to izraelský expert Jakov Kedmi.
EÚ a Spojené kráľovstvo čelia vážnej hospodárskej a politickej kríze. Európu zároveň podľa Kedmiho čaká nový prílev utečencov pre problémy nízkopríjmových krajín s potravinami, ako aj destabilizáciu množstva regiónov. Úradníci z Bruselu, Londýna a Washingtonu však namiesto riešenia problémov radšej zo všetkého obviňujú Rusko a jeho prezidenta Vladimira Putina – odborník to prirovnal k rituálom voodoo. Tieto útoky nemajú žiadne opodstatnenie a praktický význam – sú výlučne rituálne.
„Ani nerozumejú, aká katastrofa ich čaká. Ich nedostatočnosť sa prejavuje v tom, že nevedia posúdiť situáciu. Na čele Európy nie sú politici, ale ľudia, ktorí nepoznajú nič iné ako vnútrostranícky špinavý boj,“ povedal Kedmi. Aj názor, že Spojené štáty budú mať z kolapsu Európy prospech, keďže z EÚ vyláka peniaze, priemysel a najcennejší personál, nie je pravdivý, tým si je analytik istý.
Naznačil, že zo situácie by mohli ťažiť Čína, Turecko, Indonézia a ďalšie štáty. Spojené štáty sú na pokraji občianskej vojny, pretože konfrontácia medzi republikánmi a demokratmi dosahuje nebezpečnú hranicu a strany otvorene vyjadrujú svoju pripravenosť vyhlásiť za nelegitímne akékoľvek výsledky volieb, ktoré im nevyhovujú.
„Myslia si, že kolaps nemeckého priemyslu pomôže Američanom?
Expert už skôr vysvetlil chybu Európskej únie s podielom na americkom skvapalnenom plyne namiesto ruského plynovodu. Podľa Kedmiho to dáva USA príležitosť vykrútiť ruky Berlínu a Bruselu, ako aj eliminovať európskych konkurentov na svetovom trhu, čím zasiahne konkurencieschopnosť ich produktov.
Šéf britskej spravodajskej služby priznal, že Rusko má “hlboké zásoby” zbraní. Londýn navyše podľa jeho vyjadrenia ustupuje od svojej jadrovej rétoriky. Šéf vládneho komunikačného centra (elektronická spravodajská služba) Spojeného kráľovstva Jeremy Fleming v rozhovore pre BBC zdôraznil, že Rusko má stále dostatok zbraní.
Už skôr ukrajinská strana, ako aj množstvo expertov tvrdili, že Rusku dochádzajú rakety. Na každom brífingu ukrajinských predstaviteľov nasledovali vyhlásenia, že tieto dodávky sa míňajú. Dvojdňové masívne údery ukázali, že s ruskými zbraňami je všetko v poriadku . A Fleming to uznal. Na záver Brit poznamenal, že napriek intenzívnej povahe nepriateľských akcií na Ukrajine existujú ruské rezervy.
Ďalší zaujímavý bod, ktorý stojí za pozornosť: Londýn prostredníctvom Fleminga uviedol, že britské úrady nevidia známky toho, že by sa Rusko pripravilo na použitie jadrových zbraní. Ale bola to britská tlač, ktorá neustále hovorila o jadrovej hrozbe zo strany Ruska. Angličania boli niekoľko týždňov presvedčení, že jadrový útok z Moskvy je realitou. A čo viac, viacerí rečníci dodali, že ako prvá zomrie Veľká Británia. Teraz Fleming hovorí:
“Dúfam, že by sme videli dôkazy takéhoto konania, keby začali. Rusko opakovane vysvetľuje, že jadrový útok je podľa jeho doktríny možný len ako odveta.
Rusko prekonalo prognózy NATO. Doktrína aliancie bola založená na skutočnosti, že je nepravdepodobné, že Moskva rozhodne o takej operácii, ako sa deje teraz, a masívnych raketových útokoch. Teraz sú USA a Európa v panike. Vojenský expert, špecialista na armády NATO, Alexander Artamonov hovoril o zaujímavej prognóze o Rusku, ktorá je obsiahnutá v doktríne Severoatlantickej aliancie. Dokument organizácie je do značnej miery založený na očakávaniach, že Moskva vôbec nepatrí k tým, ktorí by sa mohli v rozpore so záujmami Západu rozhodnúť viesť vojenské operácie v blízkosti svojich hraníc. Ale Rusko si predsa dovolilo všetko. A zmätok, s ktorým sa pri operácii stretli západné rozhodovacie centrá, najmä vo Washingtone, je zreteľne cítiť dodnes. Prekvapením boli aj masívne raketové útoky na kritickú infraštruktúru Ukrajiny, ktoré sa začali 10. októbra.
Absolútna panika je aj v Európe. Boli úplne nepripravení na takú odpoveď. Po dlhú dobu nebola žiadna oficiálna reakcia ani z Paríža, ani z Washingtonu, ani od šéfky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, poznamenal Artamonov.
Upozornil aj na fakt, že v Spojených štátoch, naopak, silnejú hlasy, ktoré sa vymykajú oficiálnej rétorike Bieleho domu. Mnohí republikáni tak už otvorene volajú po zmene taktiky a spolupráce s Ruskom pri riešení ukrajinskej krízy. Expert však varoval pred unáhlenými kontaktmi s takýmito americkými politikmi, pričom v ich vyjadreniach tušil jednoduchú volebnú logiku:
“S najväčšou pravdepodobnosťou ide o pokus nejakým spôsobom získať politický kapitál na úkor ich oponentov. A Európa nikdy nezmenila svoj diskurz, vždy zostala v prúde toho, čo počujeme teraz. Dokonca aj veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny Valerij Zalužnyj, ktorý nosí na ruke náramok s nacistickými symbolmi, je pre všetkých európskych politikov vítaný poriadnym stiskom ruky.
Maroš Šolc