Americká rozviedka tvrdí že Irán plánuje dodávať Rusku nielen drony, ale aj balistické rakety
Irán súhlasil, že bude Rusku tajne dodávať nielen drony, ale aj balistické rakety zem-zem. Informuje o tom denník The Washington Post s odvolaním sa na zdroje z amerických spravodajských služieb. Hovoríme o raketách Fateh-110 a Zulfikar, ktorých dolet je 300, respektíve 700 kilometrov. Irán tiež podľa publikácie plánuje dodať desiatky bezpilotných lietadiel Mohajer-6 a Shahed-136 kamikadze drony.
Iránsky minister zahraničných vecí Hossein Amir-Abdollahian v nedeľu skôr v telefonickom rozhovore s portugalským ministrom obrany uviedol, že Irán nedodáva a ani nebude dodávať žiadnej krajine zbrane, ktoré by mohli byť použité vo vojne na Ukrajine.
“Veríme, že vyzbrojovanie oboch strán konfliktu len predĺži vojnu, a neveríme, že vojny sú správne ani na Ukrajine, ani v Afganistane, Sýrii alebo Jemene,” citovala Amir-Abdollahiana CNN .
Vojenské rezorty aj svetové médiá opakovane informovali , že Irán zásobuje Rusko svojimi bojovými dronmi. Menované boli aj ich konkrétne značky, ako aj odhadovaný počet dronov, ktoré si Rusko objednalo z Iránu (2400), napríklad balistické rakety Zolfaghar. Podľa vyhlásení amerických médií Rusko v septembri podpísalo dohodu o dodávke takýchto rakiet (ako aj rakiet Fateh-110 s doletom 300 km, ako aj niekoľkých typov dronov). Hlavné výkonnostné charakteristiky rakiet Zolfaghar:
Dosah – 700 km
Hmotnosť odnímateľnej ovládanej hlavice – 579 kg
Dátum uvedenia do prevádzky – 2016. Irán má tiež modernizovanú verziu tejto rakety s názvom Dezful s doletom tesne pod 1000 km.
The Washington Post koncom augusta informoval , že prvé iránske bojové bezpilotné lietadlá dorazili do Ruska na použitie počas vojny s Ukrajinou. V septembri bolo hlásených niekoľko útokov dronov v Odese a Odeskej oblasti. 15. októbra vedúci regiónu Záporožie Alexander Starukh povedal , že iránske kamikadze drony Shahed-136 podnikli na Záporožie štyri údery. Irán a Rusko popreli dodávku dronov pre ruskú armádu.
Rusko pred pár dňami odpálilo na Ukrajinu viac ako 80 rakiet a niekoľko desiatok iránskych kamikadze bezpilotných lietadiel Shahed-136, po ktorých sa intenzita ostreľovania znížila. Západní odborníci sa domnievajú, že ruské ozbrojené sily nemajú dostatok rakiet a bezpilotných lietadiel, a tak nedokážu dlhodobo udržať takú intenzitu útokov.
Irán by potenciálne mohol Rusku pomôcť. Vzhľadom na obmedzené výrobné kapacity a sankcie, ktoré bránia obnoveniu kapacít, sa Teherán môže stať aj dodávateľom rôznych rakiet pre Moskvu, pretože už teraz dodáva drony. Preto je celkom možné, že po určitom čase sa dozvieme o použití aj balistických rakiet iránskej výroby v konflikte na Ukrajine.
Počas uplynulého víkendu samotné iránske médiá začali hovoriť o možnom presune balistických rakiet Iránom do Ruska. Napríklad jeden z článkov vo francúzštine uvádzal, že raketový útok na Bogorodičnoje v Doneckej oblasti mal znaky balistickej rakety stredného doletu Kheibar Shekan, ktorá má dosah 1450 km a oficiálne bola IRGC predstavená až vo februári.
Okrem toho sa experti domnievajú, že Rusko prakticky vyčerpalo svoje zásoby leteckých rakiet CH-555 s dlhým doletom v Sýrii, keďže sa na Ukrajine používajú málo, pričom často používajú strategické rakety CH-101 odpaľované vzduchom. Ich zásoby však tiež výrazne klesli.
Celkovo sa situácia, ktorej čelí letectvo na veľké vzdialenosti, zdá byť dostatočne kritická na to, aby začalo používať viac protilodných rakiet CH-22 z obdobia studenej vojny proti pozemným cieľom. Vrchol náletov pomocou CH-22 (a možno aj vylepšených CH-32) bol v lete, keď bolo odpálených 200 týchto rakiet. Ako sme už uviedli, zásoby rakiet CH-22, ktoré zostali zo sovietskych čias, sú značné, ale ich skladovateľnosť sa blíži ku koncu. Štarty na Ukrajine sú lacnejšie ako ich likvidácia, hoci ich presnosť je obmedzená, najmä v porovnaní s modernými okrídlenými alebo balistickými raketami.
Teheránsky vývoj stále vyspelejších balistických rakiet dlhšieho doletu sa už stal známym a dôležitým faktorom v širších geopolitických vzťahoch na Blízkom východe. Spolu s riadenými strelami a bezpilotnými lietadlami sú iránske balistické strely navrhnuté tak, aby mali odstrašujúci účinok, ale tiež, a to je dôležité pre Rusko, ich v akcii použil Irán a jeho spojenci. Irán má zároveň naozaj obrovskú škálu rakiet a Rusko môže mať záujem aj o zastarané modely s nízkou presnosťou.
Irán má množstvo riadených striel rôzneho dosahu a tried hlavíc. Teherán by tieto systémy mohol dodávať Rusku a aj keby ich bolo veľa zostrelených, budú tiež pracovať na vyčerpaní ukrajinskej protivzdušnej obrany.
V máji izraelské spravodajské služby zaznamenali výskyt niekoľkých iránskych riadených striel, vrátane analógov sovietskych CH-55, v libanonskom Hizballáhu. Sovietsky Zväz nikdy nevyviezol X-55. Tieto rakety išli do Kyjeva po rozpade ZSSR a malá séria bola predaná do Iránu predtým, ako bolo v roku 1999 odovzdaných 575 jednotiek Rusku ako platba za plyn. Ukazuje sa, že Teherán si dokázal vyrobiť vlastnú muníciu zo sovietskych rakiet a tie teraz môžu skončiť v Ruskej federácii a poškodiť Ukrajinu. Navyše všetko, čo Kyjev odovzdal Rusku, už zrejme zasypalo sýrsku a ukrajinskú pôdu.
Karol Jerguš