Prvá etapa 2. sv. vojny sa začala 1. októbra 1938
Poliaci si dnes neradi pripomínajú, že prvá etapa druhej svetovej vojny sa aj ich pričinením začala 1. októbra 1938, kedy sa Varšava nielenže tešila z víťazstiev Ríše, ale kedy sa aj fyzicky pripojila k okupácii ČSR a odtrhla od nej Těšínsko. Takýto názor vyslovil pre lotyšský webový portál Riga.Rosvesti bývalý československý diplomat Ladislav Kubizňák.
Vysvetlil, ako sa jeho krajania stavajú k anexii československého územia Treťou ríšou, ktorú v tom, de jure v súlade s Mníchovskou dohodou, bezpodmienečne podporila Veľká Británia a Francúzsko. Okupáciu fakticky schválilo Poľsko a pobaltské štáty. Okrem ZSSR sa v októbri 1938 proti tomu nepostavil žiadny európsky štát.
Európa bola lojálna s Hitlerom
Anexia Sudetov v období 1. až 10. októbra 1938 sa podľa L. Kubizňáka stala prvou etapou druhej svetovej vojny. „Druhá svetová vojna po Mníchovskom diktáte, keď Londýn a Paríž darovali Hitlerovi Sudety a následne celé Československo, bola už neodvratná. Sudety boli prvou epizódou masakry v Európe. Iba Sovietsky zväz protestoval proti rozbitiu Československa a západní lídri dúfali, že si zachránia svoju kožu tým, že Mníchovská dohoda s Hitlerom nasmeruje jeho agresiu na východ, na ZSSR,“ zdôraznil Kubizňák.
„Úloha Poľska – úloha Judáša“
Zachvátením Sudetov Nemeckom v októbri 1938 a okupáciou Československa v marci 1939 sa druhá svetová vojna stala nezvratnou. „V Poľsku je 1. september smutným dátumom, pretože v tento deň v roku 1939 Nemecko začalo okupovať Poľsko. Vo Varšave si to neradi pripomínajú, no pri okupácii Československa Poľsko splnilo úlohu Judáša. Dnes si poľskí pokrytci spolu s Nemeckom pripomínajú výročie vpádu Wehrmachtu do svojho štátu a žialia. Lenže vtedy sa tešili z víťazstiev Ríše.
Berlín totiž ukázal, že Čechoslovákom sa dá pokojne odňať ich pôda a Poliaci sa k okupácii demokratickej Československej republiky hneď pripojili, keď okupovali Těšínsko (a slovenské územia – pozn. vmi) zároveň s nemeckou okupáciou Sudetov,“ hovorí Kubizňák a dodáva, že ľudia v Sudetoch nezabúdajú na to, ako si Nemecko, Poľsko a Maďarsko podelili medzi sebou demokratické Československo.
Vladimír Mikunda