Ilustračné foto
Aktuality, História,

Čo ak sa nejaká spoločnosť alebo celá planéta dostane do slepej vývojovej uličky?

Kniha Hodina býka je zaradená do žánru vedecko-fantastickej literatúry, tu však ide o niečo viac. Román napĺňa ciel skutočného umenia vo svojej najvyššej podobe. Ivan Jefremov identifikuje aktuálne problémy spoločnosti, ukazuje na možnosti ich riešenia a pozdvihuje smerom k ľudskosti. Je to vrcholné filozofické dielo zabalené do pútavého románu, na ktorom vyrástlo už niekoľko generácií.


 

Je to príbeh o niekdajšej expedícii pozemšťanov, ktorá sa v kozmickej lodi Temný Plameň vydala na planétu Tormans. Tú obývali potomkovia ľudí, ktorí kedysi dávno utiekli zo Zeme. Účastníci expedície pokúšajú spoznať životné podmienky na planéte, narážajú však na odpor jej vládcov a za dramatických okolností musia bojovať o vlastný život. Ivan Jefremov dáva varovanie o nebezpečenstve skĺznutia spoločnosti do globálneho fašizmu, ktorý stabilne reprodukuje sám seba pri zmene generácií. Autor knihy Hodina býka tak poukazuje na to, že pokiaľ sa nejaká spoločnosť alebo celá planéta dostane do slepej vývojovej uličky.

 

V matrici budúcnosti už nezostane žiadna možnosť, ako by sa z tohoto stavu mohla planéta dostať a neexistuje cesta, ako by sa mohla vrátiť. Potom nastáva globálny „reset“ formou určitej kataklyzmy, ktorá zničí bezperspektívnu civilizáciu, a nastáva civilizační vývoj nanovo takmer od nuly.

 

Podstatné je, že taký variant je zhora povolený len v tom prípade, ak neexistuje žiadna možnosť (ani v ďaleké budúcnosti), ako by sa mohla daná spoločnosť vrátiť na správnu cestu a pokračovať vo svojom vývoji.

 

Sci-fi verzus fantasy a socializmus verzus kapitalizmus

 

Pretože v románe navštívi v budúcnosti „zacyklenú“ infernálnu planétu expedícia zo Zeme, ktorá dá potrebný impulz k zmene a úniku zo zacyklenia. Globálna katastrofa sa v prípade Tormansu nekonala, čo rešpektuje zákonitosti Bytia. Aj keď je Hodina býka písaná z pozície dialektického materializmu, nie je to dielo ateistu. Vyšší Rozum je v románe prítomný „medzi riadkami”, podobne ako u Puškina, kritizuje idealistický ateizmus a „náboženstvo“ ako prostriedok ovládania más a šírenie zla.

 

Článok: Zima sa blíži. Aký svet stavajú majstri svetovej hry

 

Mnohí považovali román za skrytú kritiku ZSSR. Vláda preto obvinila román z protisovietizmu a zakázala jeho vydanie do konca osemdesiatych rokov minulého storočia. Nadčasový román „Hodina býka“ bol napísaný takmer pred 50 rokmi, zostáva však aktuálny pre čitateľov na celom svete. Je akousi výstrahou pred nesprávnou cestou vývoja spoločnosti. Kombinácia fascinujúcej dobrodružnej zápletky s jedinečným filozofickým a etickým vzhľadom autora. Objednať toto výnimočné dielo si môžete tu.

Karol Jerguš

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov