Úplná porážka prozápadných politikov v Číne
Zjazd Komunistickej strany v Číne bol vôbec senzačný nie kvôli vylúčeniu Si Ťin-pchingovho predchodcu, prozápadného politika Chu Ťin-tchaa, zo sály. Boli sme svedkami oveľa hlbších udalostí, ktoré povedú k strate pre Spojené štáty. Si Ťin-pching pomáha Vladimirovi Putinovi uzavrieť kruh okolo Spojených štátov, čo znamená, že veľká hra sa len začína.
20. zjazd Komunistickej strany v Číne sa teda skončil. Ako už býva zvykom, boli tam aj senzácie. Ale v hlavných očakávaniach boli oprávnené. Si Ťin- pching bol znovuzvolený na tretie funkčné obdobie a konkurentov, ktorí nezdieľajú jeho politickú líniu, ubudlo. Zároveň sa výrazne zmenilo zloženie politbyra, bolo v ňom sedem nových členov.
Hlavnou senzáciou bolo odvolanie z prezídia Chu Ťin-tchaa, Si Ťin-pchingovho predchodcu, ktorý uprednostňoval Západ. Uprostred zjazdu dvaja dozorcovia po krátkom rozhovore chytili Číňana za ruky a začali ho odvádzať. Neskôr predstavitelia strany oznámili, že ochorel . „Stiahnutie rukami“ však bolo zachytené na videu, takže došlo k niekoľkým búrlivým diskusiám. Dokonca hovorili, že ide o demonštratívne poníženie politického protivníka, no táto verzia je ďaleko od pravdy.
Ako hovorí sinológ Nikolaj Vavilov , demonštrácia sily neprichádza do úvahy:
“Incident s Chu Ťin-tchaom s najväčšou pravdepodobnosťou súvisí so zdravotným stavom bývalého generálneho tajomníka, avšak bez ohľadu na dôvody takéhoto hrubého porušenia protokolárnych noriem konania kongresu bude mať tento incident veľký politický význam a v prvom rade vo vzťahu k Si Ťin-pchingovi, ktorý sa snaží zdôrazniť vonkajšiu jednotu strany a kontinuitu politického vedenia tvárou v tvár krutému vnútornému zápasu s chránencom Chu Ťin-tchaom. Je možné, že takýto „akt neúcty k starším“ (tak to bude vnímať čínska spoločnosť – nezhody, otvorená konfrontácia, strata tváre toho, kto to začal, neúcta k starobe) by mohol byť zinscenovaný.
Západní sinológovia a čínski pozorovatelia sú veľmi prekvapení absenciou vysokopostavených členov Komsomolu zo skupiny Chu Ťin-tchaa – Li Keqiang, Wang Yang, Hu Chunhua – v politbyre. Očakávalo sa, že svetu a samozrejme Číne sa predstaví ako premiér kompromisný vodca zo starej elity – Wang Yang, Han Zheng, Chu Chunhua. Nič také sa však nestalo.
Toto je úplná a neočakávaná porážka skupiny Komsomol, – uzavrel Nikolaj Vavilov. – Vzhľadom na to, že zloženie Ústredného výboru bolo masívne aktualizované, trio „Xian“ – Si Ťin-pching, jeho lojálny predseda parlamentu Li Zhanshu a šéf straníckych čistiek Zhao Leji zvládli porážku Komsomolu výborne.
Samozrejme, teraz sa nemožno vyhnúť vnútornému odporu elít – odporcov skupiny Si Ťin-pchinga. Vavilov verí, že v najbližších šiestich mesiacoch uvidíme sabotáž v sociálno-ekonomickej sfére.
Čo získa Rusko? Ruský prezident Vladimir Putin už poslal gratulácie Si Ťin-pchingovi – nielen kolegovi, ale aj jeho starému priateľovi. Na druhej strane predstavitelia západných krajín si porážku „vlastných ľudí“ v Číne radšej nevšímali. Žiadne gratulácie, žiadne komentáre. Dali si pauzu. V tejto súvislosti môžeme konštatovať, že to, čo sa stalo v Číne, je pre Rusko prospešné.
Posilnenie Si Ťin-pchinga môže naznačovať aj nevyhnutnosť operácie na Taiwane. To znamená, že Spojené štáty teraz budú musieť hrať na dvoch frontoch – pokračovať v ukrajinskom ťažení vyprovokovanom Spojenými štátmi a vstúpiť do čínskeho konfliktu. Ale Spojené štáty nebudú ťahať dve vojny, čo znamená, že pre začiatok sa Washington pokúsi priviesť Rusko k porážke na ukrajinskom fronte. Bude tento plán fungovať? Pochybujeme.
A na záver sa vráťme opäť k Vavilovovi. Vyvodzuje tiež závery o vnútorných udalostiach v Rusku po kongrese v Číne:
“Čínska vnútorná politika dlhodobo a hlboko ovplyvňuje domácu politiku Ruska: rozsiahle posilnenie Si Ťin-pchinga nepriamo znamená posilnenie pozície prezidenta V. Putina v krajine aj mimo nej. So všetkými zmenami, ktoré nasledujú pre ruskú vnútornú politiku. Už žiadny liberalizmus. Zadné oblasti sú chránené na 10 rokov dopredu.”
Karol Jerguš