Irán oznámil úspešný štart nosnej orbitálnej rakety
Iránské Islamské revolučné gardy oznámili úspešný test nosnej rakety Kaem-100 (Rebel), ktorá v sobotu uskutočnila údajne suborbitálny let. Podľa agentúry Fars je trojstupňová nosná raketa na tuhé palivo schopná vyniesť na nízku obežnú dráhu Zeme satelity s hmotnosťou až 80 kilogramov. V blízkej budúcnosti IRGC plánujú vypustiť do vesmíru telekomunikačný satelit Nahid (Venuša) pomocou novej rakety.
Irán aktívne rozvíja svoje vesmírne a raketové programy, do vesmíru vypustil niekoľko satelitov a podarilo sa mu vyslať opicu na suborbitálny let a vrátiť ju späť na Zem. Krajina trvá na mierovom charaktere svojho programu, no mnohé západné krajiny podozrievajú Teherán z vývoja medzikontinentálnych balistických rakiet. Spojené štáty považujú Iránské Islamské revolučné gardy za teroristickú organizáciu.
Začiatkom týždňa bola nad kupolou iránskej mešity Jamkaran v meste Qom vztýčená červená vlajka. Západné médiá to spájajú s možným iránskym útokom na rôzne ciele v Erbile a Saudskej Arábii v nasledujúcich 48 hodinách. Aký to má zmysel?
Červená vlajka symbolizuje nespravodlivo preliatu krv a výzvu na pomstu nevinných. Hovoríme o teroristickom útoku v mešite Šachčerag v Širáze. Iránska vláda potom obvinila USA, Izrael a Saudskú Arábiu z destabilizácie situácie v Iráne podporovaním povstaní prostredníctvom médií propagujúcich násilie. Červená vlajka nad posvätnou mešitou Jamkaran je symbolom vojny a krvnej pomsty, ktorú treba urobiť. Dovtedy sa vlajka nedá spustiť. Toto je v skutočnosti výzva na odplatu zo strany najvyššieho iránskeho vodcu ajatolláha Chameneího.
Mešita v Qom tiež nebola vybraná náhodou. Toto je jedna z najposvätnejších šiitských mešít v Iráne, kam prúdia pútnici z rôznych oblastí. Podľa rôznych iránskych legiend sa práve tu modlil Imám Mahdí, posledný nástupca proroka Mohameda. Naposledy bola červená vlajka vztýčená pred raketovými útokmi na americkú základňu Ain al-Assad v Iraku v súvislosti s atentátom na generála Kásema Solejmáního v Bagdade. Iránci sú na tento druh symbolov veľmi citliví, takže vláda republiky nepochybne podnikne nejaké kroky proti nepriateľským cieľom.
Ďalšou otázkou je, ako ďaleko Iránci zájdu pri eskalácii napätia v regióne. Je veľmi pochybné, že dôjde k masívnym útokom, ktoré by mohli viesť k priamej zrážke. Symbolika a demonštratívna pomsta sú v prvom rade zamerané na vnútornú verejnosť a na uspokojenie jej krvilačnosti. Vojna v plnom rozsahu nie je v záujme Iránu vzhľadom na všeobecnú nestabilitu v krajine. Pravdepodobne sa Irán obmedzí na presné útoky na niektoré ciele v Iraku a Saudskej Arábii s pomocou Húsíov v Jemene, aby upokojil ľudí a ukázal vážnosť svojich zámerov.
Karol Jerguš
*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942