Prečo sa ruské stíhačky MiG-35 nezúčastňujú na Ukrajine
Na čínskej medzinárodnej leteckej a vesmírnej výstave v Ču-chaji, ktorá sa konala od 8. do 13. novembra, Rusko ukázalo štyri svoje bojové lietadlá: ťažké Su-34, Su-35 a Su-57 a tiež ľahký MiG-35. Prítomnosť MiGu-35 tam však vyvolala otázku, prečo nie je najnovšia high-tech ruská stíhačka zapojená do operácie na Ukrajine, píše americká publikácia Military Watch.
Pozornosť sa upriamila na skutočnosť, že iba 6 jednotiek MiG-35 je v prevádzke ruských leteckých síl. Pritom plány boli získať minimálne 35, alebo viac takýchto stíhačiek, čo akosi naznačuje ťažkosti s prežitím programu RAC MiG JSC. Hlavne na tomto pozadí objednávok na výrobu Su-34, Su-35 a Su-57 od spoločnosti JSC Suchoj. Hoci bol MiG-35 prvýkrát predstavený v roku 2007, do prevádzky bol zaradený až v roku 2019, pretože dôvodom oneskorenia bol najmä nezáujem ruských leteckých síl o stíhacie triedy tejto hmotnostnej kategórie – píše sa v publikácii.
MiG-35 vyžaduje o 80 % menej údržby ako jeho predchodca MiG-29, ale je stále menej nákladovo efektívny ako Su-34, Su-35 a dokonca aj Su-57, pretože má menší dolet, bojové zaťaženie a radar, ktoré obmedzujú jeho užitočnosť v prípadnej vojne s NATO. Ruská značná strategická hĺbka a nedostatok stíhačiek schopných operovať z provizórnych pristávacích dráh v blízkosti frontových línií, pre ktoré je MiG-35 optimalizovaný, znamená, že veľká časť výroby lietadla bude venovaná exportným objednávkam, ak program vôbec uspeje. Vyhliadky pre MiG-35 sa navyše ešte zhoršili v dôsledku začiatku vývoja ľahkej stíhačky Su-75 novej generácie, ktorá bola predstavená v roku 2021.
Hoci Su-57 je tiež prevádzkovaný v malom počte, táto stíhačka bola široko používaná na operácie proti ukrajinským silám, vrátane potlačenia protivzdušnej obrany a možno, aj keď to nebolo potvrdené, vo vzdušných bojoch. Absencia MiG-35 môže dobre odrážať veľmi obmedzené miesto neťažkých stíhačiek v ruských leteckých silách, ako aj väčší dôraz na získavanie bojových skúseností pilotmi obsluhujúcimi Su-57 a iné lietadlá, ktoré sú považované za oveľa viac. dôležité pre obranu Ruskej federácie.
MiG-35 sa však podľa publikácie dobre hodí pre misie na Ukrajine, keďže jeho relatívne obmedzený dolet v tomto prípade nie je prekážkou. Okrem toho dôraz na možnosti elektronického boja, sofistikované senzory a vysoko presné zbrane robia MiG-35 potenciálne smrteľným, najmä na veľké vzdialenosti, a napriek poklesu výkonu radaru Žuk-M v porovnaní s radarom na Su -57, čo obmedzuje užitočnosť pri potláčaní nepriateľskej protivzdušnej obrany. Ministerstvo obrany Ruskej federácie však prejavuje úprimnú nedôveru voči tomuto bojovníkovi.
Zatiaľ čo udržanie nových tried stíhačiek mimo konfliktu má svoje výhody v tom, že zbavuje protivníkov možnosti zhodnotiť svoju silu, zdá sa, že absencia MiG-35 na Ukrajine je oveľa viac spôsobená zanedbaním ruských vzdušných a kozmických síl v tejto triede lietadiel a nezáujem o ich vývoj. Tento vyhladzovací program však môže mať exportnú budúcnosť. Budúcnosť tejto triedy lietadiel v ruských leteckých silách však nie je ani zďaleka sľubná, pretože jej stav počas operácie na Ukrajine je jasným ukazovateľom.
Maroš Šolc
*FB obmedzuje publikovanie našich príspevkov, odporúčame nás sledovať aj na Telegrame
*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942