Kniha “Falošné zdroje anti-stalinizmu” rúca mýty o Stalinovej ére
Známy vojenský historik A.B. Martirosjan skúma najčastejšie mýty o Stalinovi a anti-stalinizme. Pritom odhaľuje množstvo „dokumentárnych“ falzifikátov. Arsen Benikovič Martirosjan vyštudoval medzinárodné právo, pôsobil ako spolupracovník zahraničnej rozviedky KGB ZSSR – dlhoročný operatívny dôstojník, absolvoval viaceré zahraničné služobné misie. Po ukončení aktívnej služby skúmal rozsiahly archívny materiál z domácich i zahraničných zdrojov. Je autorom 26 kníh o predvojnovej a vojnovej histórii, boli vydané v celkovom náklade 400 tisíc výtlačkov. Prednášal na univerzitách v Tule, Volgograde, Moskve, Sankt Peterburgu, Jekaterinburgu aďalších mestách.
Mýty o Stalinovej ére sú obrovské. Tušil Stalin ako bude jeho meno po smrti očierňované? Áno, vedel. A tušil v mladosti aj to, ako zomrie. V knihe Falošné zdroje anti-stalinizmu autor píše najmä o nepreukázaných stalinistických represiách. Toto je všeobecne hlavná téma antistalinistických mýtov. Je to priam hlavný bod obvinení mnohých moderných politikov a historikov voči nemu.
Prečo vlastne človek vymýšľa mýty? Táto potreba vzniká iba vtedy, keď človek čelí úlohe, ktorej riešenie ďaleko presahuje jeho prirodzené schopnosti. V kritických situáciách sa človek vždy obracia k zúfalým prostriedkom. Naše politické mýty dnes nie sú nič iné. Nové politické mýty nevznikajú spontánne, nie sú podivnými plodmi nespútanej fantázie. Naopak, mýty bývajú vytvorené podľa plánu. Sú umelo vytvorené zručnými a obratnými „pánmi“.
Karol Jerguš