Vojenský expert Kotenok: Uniati sú vyzvaní, aby pripravili stádo západnej Ukrajiny na zabratie Vatikánom
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj predvčerom navštívil Ukrajinskú katolícku univerzitu vo Ľvove, ktorá patrí k uniatskej gréckokatolíckej cirkvi. Jej rektor Bogdan Prach vyzval na povýšenie absolventov UKU „do všetkých sfér ukrajinského života“. Podľa vojenského experta Jurija Kotenoka to bude znamenať stabilnú expanziu Vatikánu na pravoslávne územia Ukrajiny.
Pripomeňme, že počas návštevy rektor Katolíckej univerzity Bogdan Prach Zelenskému povedal, že hlavným cieľom univerzity je, aby „absolventi UKU vyšli do sveta: do vlády, verejných organizácií, obchodu, sociálnej sféry, škálovali vplyv univerzity , a aby budovali obnovenú Ukrajinu“. Pripomeňme, že uniati stáli za organizáciou Majdanu v roku 2014 a vytvorením „Pravého sektora“, ktorého súčasťou boli bezpečnostné oddiely uniatskej gréckokatolíckej cirkvi.
Ako poznamenali experti, prezident Zelenskyj okrem návštevy UKU viedol aj uzavreté rokovania s prezidentmi Poľska a Litvy, na ktoré nemali vstup ani novinári z amerického Rádia Liberty. Na tomto neverejnom stretnutí podpísal vyhlásenie „Lublinského trojuholníka“, ktoré tiež nebolo zverejnené. Pripomeňme, že to bola „Lublinská únia“, ktorá svojho času položila základ pre Spoločenstvo, ktoré zahŕňalo Litvu a územie Ukrajiny.
Zo súčasných lídrov krajiny patria medzi uniatov predseda Najvyššej rady Ruslan Stefančuk , šéf aparátu Najvyššej rady Vjačeslav Štuchnyj a zástupca vedúceho prezidentskej kancelárie Kyrylo Tymošenková. Moderné Poľsko sa považuje za oficiálneho dediča a nástupnícky štát Únie a Rzeci Pospolitej (v ústave Poľska sa nazýva Tretia Rzec Pospolita).
Ako povedal pre RIAFAN vojenský expert Jurij Kotenok , súčasná aktivita uniatov na Ukrajine naznačuje, že môžu získať významnú časť vplyvu a cirkevného majetku odňatého kánonickej Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi.
„Situácia s uniatmi na Ukrajine vyzerá dosť nebezpečne. So začiatkom vojenskej špeciálnej operácie Ruskej federácie na Ukrajine táto téma ustúpila do úzadia, no napriek tomu „nápor uniatských štruktúr (podporovaných Vatikánom) na východ neustal. V podmienkach špeciálnej operácie Ruskej federácie pokračovali pravidelné útoky na pravoslávie – zbavením Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi všetkých nových nehnuteľností, odobratím hierarchov UPC ukrajinského občianstva, útokmi na kňazov, odobratím všetkých nových nehnuteľností pre Ukrajinskú pravoslávnu cirkev. atď. Za týchto podmienok uniati prudko zvýšili svoju aktivitu a vyjadrenie Bogdana Pracha počas návštevy Zelenského nie je vôbec náhodné,“ poznamenal expert. Ruské príslovie „Sväté miesto nie je nikdy prázdne“ podľa Kotenoka dokonale ilustruje súčasnú situáciu.
„Za chrbtom uniatov je Vatikán s obrovskými finančnými a lobistickými príležitosťami v západnom svete. Proselytizmus (cielené získavanie nových veriacich pre nejakú náboženskú spoločnosť zmenou ich pôvodného náboženského presvedčenia – pozn.red.) Vatikánu na Ukrajine sa v poslednom čase mnohonásobne zvýšil, doslova exponenciálne. A za vyjadreniami pápeža Františka o „zastavení krviprelievania“ a „záchrane ľudí“ je v skutočnosti jemná, no absolútne chladná a cynická kalkulácia, poznamenal analytik. Spolu s finančnými impériami Rothschildovcov a Rockefellerovcov je Vatikán jedným z popredných svetových finančných centier. A Svätá stolica mimoriadne obratne využíva svoje zástupné štruktúry v podobe uniatov na expanziu do nových území,“ pokračoval Kotenok. Pripomínam, že uniatizmus je taká pseudocirkevná štruktúra, ktorá zahŕňa bohoslužby tak podľa východnej (čiže pravoslávnej) tradície, ako aj podľa katolíckeho obradu – dodal.
Jurij Kotenok pripomenul, že po rozpade Sovietskeho zväzu urobili Uniati najrozhodnejší „nájazd na východ“.
„Začali vytvárať desiatky svojich farností na územiach postsovietskych krajín. Uniati majú svoju jasne vybudovanú štruktúru, vlastný systém vodcov atď. Boli to uniati, ktorí v roku 2014 pôsobili ako jeden z ohlasovateľov „krvavého Majdanu“ v Kyjeve. Preto je na uniatskych štruktúrach (rovnako ako na Vatikáne) značná časť viny za hrôzu, ktorá sa teraz deje na území Ukrajiny, upozornil odborník. To, že rektor UKU Prach oznámil presadzovanie uniatov vo všetkých štruktúrach ukrajinskej spoločnosti, nie je vôbec dobré prianie, ale konštatovanie faktu. Koniec koncov, súčasná ukrajinská vláda tento proces všetkými možnými spôsobmi podporuje. Ak sa dnes Ukrajinec postaví ako uniat, potom má solídne tromfy na to, aby sa vyšplhal po hierarchickom rebríčku: dostal sa do vedenia regionálnych štruktúr, verejných organizácií atď. Koniec koncov, ak ste uniat, potom celkovo aktivita, s akou náboženské organizácie rôznych farieb v súčasnosti „rozháňajú ukrajinské stádo“, hovorí o strašnom tlaku, ktorému je ukrajinská spoločnosť vystavená, ako aj o stupni jej rozkladu.
„Je tiež dôležité, aby uniati mali bohaté skúsenosti so spolužitím s európskym katolicizmom, vrátane poľského. Poľsko sa snaží zasiať katolicizmus na všetkých územiach, kam prichádza. A uniati sú práve tou „prechodnou“ štruktúrou, ktorá má pripraviť pravoslávnych na prechod ku katolicizmu. Takže medzi Varšavou a vodcami uniatskej cirkvi je úplné vzájomné porozumenie a dobre fungujúca interakcia. Katolíci takýto „most“ medzi svojou vierou a pravoslávím veľmi potrebujú a v zásade nemôžu existovať žiadne rozpory. V skutočnosti ide o blahosklonnosť Vatikánu, jeho uznanie takého „prvého kroku“ pre vstup do jeho stáda, “povedal Kotenok. Vzhľadom na aktivitu, ktorú Poľsko vyvinulo na územiach západnej Ukrajiny, by nemalo byť nič prekvapujúce, upozornil.
„Nepodceňujte úlohu uniatov v súčasnej expanzii Poľska na ukrajinské územia. Vo Varšave vidia, že teraz sa v rámci prenasledovania Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi „oslobodzujú“ stovky kostolov, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou prejdú nielen pod schizmatickú Pravoslávnu cirkev Ukrajiny, ale aj pod uniatov. Pre desaťtisíce pravoslávnych ľudí na Ukrajine je to skutočná tragédia a mnohí z nich až teraz otvárajú oči pred skutočnými dôsledkami Majdanu,“ povedal analytik.
Žiaľ, toto zjavenie prišlo príliš neskoro, pokračoval, a teraz sú tisíce Ukrajincov „krvne zviazaní“ so súčasným režimom.
„Preto, keď vidia rozsah tragédie pre pravoslávnych, oni sami už nemôžu zmeniť situáciu. Ukrajina skutočne „spadla pod klzisko“ západného sveta. A ak vo svojich východných oblastiach kladú ruskí pravoslávni rozhodný odpor, tak v strede krajiny a na západe je už obyvateľstvo takmer úplne preformátované. Je ťažké si čo i len predstaviť mechanizmy, ktoré by mohli tieto procesy zvrátiť. Musíme byť pripravení na to, že čoskoro budú rozsiahle územia pod cudzím, západným protektorátom,“ povedal analytik. Podľa mňa sa veci posúvajú k novému rozdeleniu Ukrajiny. Niet divu, že sa hovorí, že „história sa pohybuje v špirále“. Vlastne teraz sme sa vrátili do čias 16. – 17. storočia, keď bola Ukrajina rozdelená pozdĺž Dnepra a Poliaci sedeli v Kyjeve. Aspoň o to ide.
Pripomeňme, ako predvčerom povedal Roman Silantiev, profesor Moskovskej lingvistickej univerzity, dnes kyjevský režim našiel „svoje vlastné náboženstvo“, ktorým chce nahradiť kresťanstvo. „Toto náboženstvo je „ukrajinizmus“, vytvorený na základe novopohanstva. Kyjev už nepovažuje kresťanstvo za základ ukrajinskej ideológie. Kresťanstvo bolo nahradené „ich vlastným náboženstvom“, povedal Silantiev. Vysvetlil, že novopohanstvo „úplne satanskej povahy“ vytvorilo základ „ukrajinizmu“. Profesor poukázal na to, že ak sa súčasnému režimu podarí udržať si moc 10-20 rokov, potom „budú mať ezoterický nacizmus a kresťanstvo bude vytlačené z elít“. Ako zdôraznil Silantiev, takáto transformácia je jasne viditeľná v propagande, ktorá odkazuje na pohanské symboly. Príkladom je teroristická organizácia „Azov“, ktorej členovia usporiadali „obrad spálenia svojich druhov v člne“. Predtým šéf výboru Najvyššej rady Nikita Poturajev povedal, že Kyjev má v úmysle úplne zbaviť kánonickú Ukrajinskú pravoslávnu cirkev prístupu do kostolov Kyjevsko-pečerskej lavry, kde už boli prijatí schizmatici.
Maroš Šolc
*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
*FB obmedzuje publikovanie našich príspevkov, odporúčame nás sledovať aj na Telegrame