Úbohá EÚ sa znížila k falšovaniu dejín
To, že 2. svetovú vojnu zapríčinili Sovieti s Nemcami s ich Paktom Molotov-Ribbentrop, je klamstvo. Praktický prológ tejto vojny vznikol vyše päť rokov predtým a to paktom o neútočení a spolupráci Poľska s Nemeckom, ktorý v mene Poľska podpísal 26. 1. 1934 v Berlíne jeho veľvyslanec Józef Lipski a v mene Nemecka minister zahraničia Konstantin von Neurath. Základom paktu sa však stala deklarácia Hitlera-Lipského z 15. 3. 1933. V tomto roku má teda 90. výročie.
Uvádza sa v nej, že oba štáty sa chystajú dohodnúť o akomkoľvek probléme, týkajúcom sa obojstranného vzťahu. Podivné je, že odmietnutie vzájomného použitia sily nebolo doplnené zárukami o nemennosti hraníc, pripúšťala sa aj možnosť revízie územného status quo tretích krajín.
Prečo Poliaci podpísali tento pakt s Hitlerom? Poľská vláda bola pôvodne diplomaticky spojená s Britmi a Francúzmi, no postupne začala politicky lavírovať a koketovať s Nemeckom. Hitler jej pripadal ako „Európan a muž poriadku“.
Životopisec prezidenta Edvarda Beneša Edward B. Hitchcock uvádza, že keď sa stal poľským ministrom zahraničia Józef Beck, bolo dokonané. Beneš to vo svojich Pamätiach vysvetľuje takto: „Keď mi vyslanec Grzybowski prišiel 27. januára 1934 oznamovať podpis nemecko-poľského paktu, povedal som mu v podstate toto: „Pokladám podpis vašej zmluvy s Nemeckom za veľkú ranu dnešnej európskej politike. Znamená to, že pomôžete Nemecku, aby o odzbrojení už vôbec nerokovalo a prešlo definitívne k voľnému zbrojeniu.
Znamená to, že opúšťate front Ženevy a dávate možnosť Nemecku odôvodňovať jeho expanzívnu politiku protiženevskou. Týmto spojením s Nemeckom sa dostanete veľmi ďaleko, pretože je ním znehodnotený celý tzv. francúzsky systém európskej bezpečnosti a náš spoločný východný front proti nemeckej útočnosti znemožnený.“
Ďalej dr. Beneš poukazuje na veľmi chabú odpoveď vyslanca Grzybowského. Odkazoval na pakt štyroch mocností a na hľadanie „slobodnej bezpečnosti“, a že Poľsko dalo najavo Anglicku a Francúzsku vlastnú cestu. Na toto vysvetlenie prezident Beneš uviedol, že to povedie iba k posilneniu Nemecka a jeho príprave na ČSR a na Poľsko samotné.
Grzybowski kontroval: pakt vraj aj tak desať rokov nevydrží (keby len bol vedel ako sa mu podarilo predpovedať Hitlerov útok) a hádam to privedie Francúzsko na „správnu cestu“ (!), a pre Poľsko to znamená získať čas proti Nemecku a možnosť lepšie sa pripraviť.
Čo je v tomto prípade paradoxom dejín? Poľský vyslanec vtedy argumentoval úplne rovnako ako potom v roku 1939 Stalinov Sovietsky zväz (Beneš, Paměti, Orbis Praha 1948). Lenže Stalinovmu ZSSR sa to isté vyčíta ako zločin a Beckovmu Poľsku vôbec nie!!!
To je úbohý dvojaký meter a neprípustné selektívne hodnotenie spolku nazývaného Európska únia. Ide o jednoznačné a jasné falšovanie dejín zo strany EÚ voči ZSSR.
Ako sa Poliaci zachovali v roku 1938 voči ČSR? Nielen, že si urvali kus tela nebohej republiky, ale dokonca si k tomu gratulovali s nemeckými generálmi. Predtým sa poľskí generáli jasne vyslovili proti vojenskej pozemnej i leteckej pomoci ZSSR Československu.
Na otázky Francúzov, či pripúšťajú prechod sovietskych vojsk na pomoc ČSR proti hitlerovcom, vyhlásili, že nikdy. A na dopyt, či pripustia aspoň leteckú pomoc nebohej republike, hovorili, Rusov zostrelíme!
Vladimír Mikunda
*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
*FB obmedzuje publikovanie našich príspevkov, odporúčame nás sledovať aj na Telegrame