Aj napriek snahe USA sa Moskva a Chartúm dohodli na vytvorení vojenskej základne v Port Sudáne
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa počas návštevy Sudánu dohodol na vytvorení vojenskej základne pri Červenom mori. Zdroje Associated Press tvrdia, že všetky obavy týkajúce sa dohody boli vyriešené. Dohoda počíta s rozmiestnením základne v Port Sudáne, na ktorej bude 300 ruských námorníkov a až štyri lode vrátane tých s jadrovými motormi. Zmluva sa uzatvára na 25 rokov s možnosťou predĺženia na 10 rokov.
Rusko získa prístav s rýchlym prístupom k Indickému oceánu. Moskva výmenou za to dodá Sudánu zbrane. Skutočnosť, že Moskva a Chartúm podpísali dohodu o vytvorení logistického centra pre námorníctvo na sudánskom pobreží Červeného mora, sa stala známou v decembri 2020. Teraz je potrebné dohodu ratifikovať, urobí to nová vláda Sudánu, ktorá bude zvolená v blízkej budúcnosti. Dnes je moc v krajine v rukách armády, ktorá v decembri podpísala s množstvom politických strán rámcovú dohodu o zostavení vlády.
Začiatkom roka 2021 sa objavili informácie, že ruské námorníctvo dostane nové logistické centrum v Sudáne, ktoré Rusku umožní kontrolovať Červené more a Suezský prieplav. Moskva a Chartúm uzavreli predbežnú dohodu o výstavbe ruskej základne v Port Sudáne. Dohoda umožňovala, aby v logistickom bode boli súčasne najviac štyri lode ruského námorníctva vrátane vojnových lodí. Rusko bude musieť Sudánu oznámiť 12 hodín pred príchodom svojich lodí a tri hodiny pred ich odchodom.
Prítomnosť Ruska v tomto regióne sa nepáčila Spojeným štátom, ktoré začali vyvíjať tlak na Chartúm. V dôsledku toho bola dohoda odložená na neurčito. Mimochodom, Eritrea, sused Sudánu, už ponúkla Rusku, že na svojom území zriadi námornú základňu.
Maroš Šolc
*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
*FB obmedzuje publikovanie našich príspevkov, odporúčame nás sledovať aj na Telegrame