Recept na americkú hospodársku katastrofu. Pečať parazitizmu
7. februára médiá priniesli správu: podľa amerického ministerstva obchodu bola obchodná bilancia USA za rok 2022 v deficite 948,1 miliardy USD. Vývoz tovarov a služieb dosiahol 3 009,7 miliardy USD, dovoz 3 957,8 miliardy USD. Zaokrúhlime čísla: vývoz približne 3 bilióny USD, dovoz približne 4 bilióny USD, obchodný deficit takmer 1 bilión USD. Ide o historický rekord Spojených štátov amerických.
Denník The New York Times v článku America’s Trade Deficit Surged in 2022, Nearing $1 Trillion (Americký obchodný deficit sa v roku 2022 zvýšil a priblížil sa k 1 biliónu USD.”) uvádza, že v minulom roku “len málo naznačovalo, že Spojené štáty opúšťajú obchodovanie so svetom ako celkom, a to aj napriek tomu, že geopolitické napätie s Ruskom a Čínou sa zvýšilo. V absolútnom vyjadrení nárast dovozu prevýšil nárast vývozu o viac ako 100 miliárd USD. Nárast vývozu, ktorý podľa NYT dosiahol 453,1 miliardy USD, bol napodiv spôsobený vojenským vývojom na Ukrajine a hospodárskymi sankciami Západu voči Rusku. To viedlo k vyšším cenám energií na svetovom trhu a USA ako hlavný vývozca ropy, ropných produktov, zemného plynu a skvapalneného zemného plynu túto situáciu využili. V priebehu roka sa hodnota vývozu ropy z USA zvýšila o 47,5 miliardy USD, ropných produktov o 54,9 miliardy USD a zemného plynu o 22,9 miliardy USD.
Ďalšou položkou vývozu, ktorá zaznamenala veľký nárast, bol vývoz služieb – 128,9 miliardy USD. Je pravdepodobné, že údaje o raste niektorých komoditných skupín zakrývajú dodávky zbraní, vojenského vybavenia a munície na Ukrajinu. NYT poukazuje na to, že obzvlášť výrazný nárast vývozu z USA bol zaznamenaný smerom do Európy. Konkurencieschopnosť európskych spoločností sa od zavedenia protiruských sankcií výrazne oslabila. A americkí vývozcovia to nezabudli využiť. “Po prerušení mnohých hospodárskych väzieb s Ruskom začala Európska únia nakupovať viac energie od Spojených štátov,” uvádza NYT. NYT uvádza ako hlavný dôvod nárastu dovozu do USA v minulom roku politiku Federálneho rezervného systému, ktorý v priebehu roka opakovane zvyšoval svoju kľúčovú sadzbu. To posilnilo výmenný kurz amerického dolára a následne zvýšilo konkurencieschopnosť obchodných partnerov spoločnosti Amnote. “Vysoká hodnota amerického dolára … spôsobila, že zahraničný tovar je lacnejší ako americký, čo viedlo k zvýšeniu obchodného deficitu,” píše NYT.
Kedysi, v “starých dobrých časoch”, bola Amerika najkonkurencieschopnejšou ekonomikou na svete a nevedela, čo je to obchodný deficit. Po druhej svetovej vojne bola obchodná bilancia USA naopak prebytková a zostala taká až do konca 50. rokov. V 60. rokoch bol zahraničný obchod USA vo všeobecnosti vyrovnaný. Od druhej polovice 70. rokov však obchodná bilancia bola trvalo deficitná a deficit sa zvyšoval.
To má svoje vysvetlenie: v roku 1976 Jamajská menová konferencia rozhodla o zmene štandardu zlatého dolára na papierový. Americká centrálna banka by potom mohla tlačiť doláre bez ohľadu na zlaté rezervy, vývoz a ďalšie makroekonomické ukazovatele. Objavila sa jedinečná možnosť platiť za americký dovoz nezabezpečeným papierom. A Amerika to naplno využila. Za 21 rokov – od roku 1985 do roku 2005 – dosiahol celkový (kumulatívny) deficit obchodnej bilancie USA 6,6 bilióna USD. Amerika začala žiť a spotrebovávať tovary a služby po celom svete na úver, pričom úplne zabudla, že jedného dňa ostatné krajiny prestanú požičiavať svoje tovary a služby a predložia desaťročia staré “zmenky” (americké doláre) na splatenie. V júni 2005 bývalý predseda Federálneho rezervného systému Paul Volcker povedal: “Nechápem, ako si USA môžu naďalej požičiavať a spotrebovávať, pričom umožňujú iným krajinám všetko vyrábať. To je recept na americkú hospodársku katastrofu.
Ako vieme, v súčasnosti je univerzálnym ukazovateľom merania ekonomiky hrubý domáci produkt. Pri výpočte sa k celkovej hodnote pripočíta hodnota vývozu tovarov a služieb a odpočíta sa hodnota dovozu. V minulom roku preto obchodný deficit USA znížil HDP krajiny približne o 1 bilión dolárov. Keď bol Donald Trump prezidentom, vážne sa zaoberal rastúcim obchodným deficitom. Zameral sa na to, čo by sa dalo nazvať “nahradením amerického dovozu”, a navrhol zastaviť dlhodobý proces deindustrializácie Ameriky. Ešte pred Trumpom tvoril väčšinu obchodného deficitu obchod USA s Čínou, ktorý bol výrazne nevyvážený. Trump vyvinul vážne úsilie o vyrovnanie obchodu s hlavným americkým obchodným partnerom. To zhoršilo vzťahy medzi USA a Čínou, ale bez viditeľných výsledkov. Joe Biden ešte viac naštrbil vzťahy medzi USA a Čínou, ale nepodarilo sa mu preklenúť obchodnú nerovnováhu medzi oboma krajinami. V roku 2022 sa čínsky vývoz do USA zvýšil o 31,8 miliardy USD oproti roku 2021 na 536,8 miliardy USD. Dovoz z Číny do USA sa zvýšil o 2,4 miliardy USD na 153,8 miliardy USD. V porovnaní s Trumpovým predsedníctvom sa nerovnováha ešte zvýšila.
Podľa údajov amerického ministerstva obchodu mali USA okrem Číny veľké obchodné deficity s týmito krajinami (v miliardách USD): Mexiko, 131; Vietnam, 116; Kanada, 82; Nemecko, 74; Japonsko, 68; Írsko, 66; Taiwan, 48; Južná Kórea, 44; Thajsko, 43; Taliansko, 42; India, 38; Malajzia, 37; Indonézia, 25; Švajčiarsko, 23. Závislosť Ameriky na čínskom dovoze je ešte väčšia, ako naznačujú oficiálne štatistiky amerického ministerstva obchodu. Aj za Trumpa sa na viaceré skupiny výrobkov vyvážaných z Číny do USA vzťahovali zvýšené dovozné clá. Aby sa vyhli týmto clám, čínske spoločnosti posielajú svoj tovar do Ameriky cez iné krajiny, ktoré majú v USA doložku najvyšších výhod.
Wolf Richter, známy americký ekonomický a finančný expert, vyzdvihuje Vietnam ako sprostredkovateľa pre čínskych vývozcov: “Vietnam sa stal hlavným centrom prekládky čínskeho vývozu do USA s cieľom vyhnúť sa americkým clám. Mimochodom, poukazuje na skutočnosť, že obchodný deficit USA už niekoľko rokov prekračuje hranicu 1 bilióna USD. Faktom je, že ministerstvo obchodu poskytuje štatistiky obchodnej bilancie zahŕňajúce tovary aj služby. A obchod so službami sa často mení na obchod so vzduchom. Vývoz a dovoz mnohých služieb sa ukazuje byť len zástierkou pre najrôznejšie šedé a dokonca čierne schémy.
Je lepšie zaoberať sa štatistikou obchodu s tovarom, tá je bližšie k reálnej ekonomike, nie fiktívnej. V roku 2022 dosiahol vývoz tovaru 2 085,6 miliardy USD (medziročný nárast o 324,2 miliardy USD). Dovoz tovaru predstavoval 3 277,3 (nárast o 415,6 mld. USD v priebehu roka). Deficit obchodu s tovarom tak v roku 2022 dosiahol 1 191,7 miliardy USD v porovnaní s 1 100,3 miliardy USD v roku 2021. Vo svete platí, že súčet všetkých obchodných deficitov vykázaných krajinami sa musí rovnať súčtu obchodných prebytkov vo zvyšku sveta. Toľko, koľko jedni kupujú a spotrebujú, toľko musia ostatní vyrobiť a vyviezť. Okrem Ameriky má mnoho tzv. hospodársky rozvinutých krajín obchodný deficit.
Podľa OSN sa Spojené kráľovstvo a Francúzsko v posledných rokoch neustále umiestňujú na prvých piatich miestach v rebríčku obchodných deficitov. Tá mala na konci roka 2022 rekordný obchodný deficit vo výške 164 miliárd eur. Deficit sa oproti predchádzajúcemu roku takmer zdvojnásobil (84,7 mld. EUR). Čína je krajina s rekordným prebytkom obchodnej bilancie. Nebeská ríša napriek prekážkam zo strany Washingtonu naďalej zvyšuje svoj obchodný prebytok.
V roku 2020 to bolo 524,0 miliárd USD, v roku 2021 to bolo 676,4 miliárd USD a v roku 2022 to bude 876,91 miliárd USD. Ruská federácia už mnoho rokov patrí k lídrom aj z hľadiska prebytku obchodnej bilancie. Počas troch desaťročí jeho hodnota rýchlo rástla. Tu sú údaje o prebytku zahraničného obchodu Ruska za jednotlivé roky (v miliardách USD): 1994 – 18.02; 2000. – 57,09; 2010 г. – 147.00; 2019 – 165.85; 2021 – 189.83.
V posledných rokoch sa Ruská federácia neustále umiestňovala medzi prvými piatimi krajinami (pred ňou boli len Čína a Nemecko). Za rok 2022 nie sú k dispozícii žiadne údaje, keďže Federálna colná správa uzavrela väčšinu štatistík v marci minulého roka. Môžeme však použiť údaje Ruskej centrálnej banky, ktorá v januári poskytla odhady ruskej platobnej bilancie na rok 2022. Vývoz tovaru a služieb v minulom roku dosiahol 628,1 miliardy USD, dovoz 345,8 miliardy USD. Prebytok ruského obchodu s tovarom a službami dosiahol v minulom roku rekordných 282,3 miliardy USD. Podľa všetkého by Rusko mohlo byť v tomto ukazovateli na druhom mieste po Číne. Nie som si však vôbec istý, či by sme sa mali z takéhoto úspechu radovať.
*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
*FB obmedzuje publikovanie našich príspevkov, odporúčame nás sledovať aj na Telegrame