.
Aktuality, Letectvo,

Irán vyvinul riadenú strelu s doletom 1650 km. Video

Brigádny generál Amir Ali Hajizadeh, veliteľ vzdušných síl a vzdušných síl Iránskych revolučných gárd (IRGC), oznámil, že Irán vyvinul novú riadenú strelu Paveh s doletom až 1650 km, uvádza agentúra Reuters.


 

 

“Naša riadená strela s doletom 1650 km doplnila raketový arzenál Iránskej islamskej republiky,” povedal Hajizadeh. Štátna televízia ukázala zábery novej riadenej strely Paveh. Agentúra Reuters poznamenáva, že Irán rozšíril svoj raketový program napriek námietkam USA a obavám Európy. Podľa Teheránu je program výlučne obranný a má odstrašujúci charakter.

 

 

Západní odborníci sa domnievajú, že Teherán sa môže stať dodávateľom rôznych rakiet pre Moskvu, pretože už teraz dodáva drony. Preto je celkom možné, že po určitom čase sa dozvieme o použití aj balistických rakiet iránskej výroby v konflikte na Ukrajine. Experti sa domnievajú, že Rusko prakticky vyčerpalo svoje zásoby leteckých rakiet CH-555 s dlhým doletom v Sýrii, keďže sa na Ukrajine používajú málo, pričom často používajú strategické rakety CH-101 odpaľované vzduchom. Ich zásoby však tiež výrazne klesli.

 

Ruské sily používajú netradičné rakety na odlákanie ukrajinskej protivzdušnej obrany

 

 

Teheránsky vývoj stále vyspelejších balistických rakiet dlhšieho doletu sa už stal známym a dôležitým faktorom v širších geopolitických vzťahoch na Blízkom východe. Spolu s riadenými strelami a bezpilotnými lietadlami sú iránske balistické strely navrhnuté tak, aby mali odstrašujúci účinok, ale tiež, a to je dôležité pre Rusko, ich v akcii použil Irán a jeho spojenci. Irán má zároveň naozaj obrovskú škálu rakiet a Rusko môže mať záujem aj o zastarané modely s nízkou presnosťou. Irán má množstvo riadených striel rôzneho dosahu a tried hlavíc. Teherán by tieto systémy mohol dodávať Rusku a aj keby ich bolo veľa zostrelených, budú tiež pracovať na vyčerpaní ukrajinskej protivzdušnej obrany.

 

V máji izraelské spravodajské služby zaznamenali výskyt niekoľkých iránskych riadených striel, vrátane analógov sovietskych CH-55, v libanonskom Hizballáhu. Sovietsky Zväz nikdy nevyviezol X-55. Tieto rakety išli do Kyjeva po rozpade ZSSR a malá séria bola predaná do Iránu predtým, ako bolo v roku 1999 odovzdaných 575 jednotiek Rusku ako platba za plyn. Ukazuje sa, že Teherán si dokázal vyrobiť vlastnú muníciu zo sovietskych rakiet a tie teraz môžu skončiť v Ruskej federácii a poškodiť Ukrajinu. Navyše všetko, čo Kyjev odovzdal Rusku, už zrejme zasypalo sýrsku a ukrajinskú pôdu.

Maroš Šolc

*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

*FB obmedzuje publikovanie našich príspevkov, odporúčame nás sledovať aj na Telegrame

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov