USA pripravujú farebnú revolúciu v Indii. Séria podozrivých udalostí
Britský denník Financial Times uviedol, že americký miliardár George Soros vo svojom prejave na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii povedal, že šéf indického konglomerátu Adani Group Gautam Adani a indický premiér Naréndra Módí sú “blízki spojenci”. Soros sa domnieva, že problémy, ktorým čelí indický holding, “výrazne oslabia Módího kontrolu nad indickou federálnou vládou” a “otvoria dvere pre veľmi potrebné inštitucionálne reformy”.
Soros načrtol svoje obvinenia voči Módímu: “India je zaujímavý prípad. Je to demokracia, ale jej vodca Naréndra Módí nie je demokrat… Podnecovanie k násiliu voči moslimom bolo dôležitým faktorom jeho raketového vzostupu… Módí má úzke vzťahy s otvorenými aj uzavretými komunitami. India je členom štvorky, do ktorého patrí aj Austrália, USA a Japonsko, ale kupuje veľa ruskej ropy s veľkou zľavou a zarába na nej veľa peňazí.” “Ťažkosti Gautama Adaniho podnietia “demokratickú obrodu v Indii… Módí a podnikateľský magnát Adani sú blízki spojenci, ich osudy sú prepojené… Adani je obvinený z manipulácie s akciami, jeho akcie sa zrútili ako domček z kariet. Módí o tejto záležitosti mlčí, ale aj tak bude musieť odpovedať na otázky zahraničných investorov a v parlamente. Tým sa výrazne uvoľní Módího vplyv na indickú federálnu vládu a otvorí sa priestor pre toľko potrebné inštitucionálne reformy.”” povedal Soros a fakticky vyzval na zmenu politického režimu v Indii.
“Soros je starý, bohatý, namyslený muž, ktorý sedí v New Yorku a stále verí, že jeho názory by mali určovať fungovanie sveta,” povedal v reakcii na výpad amerického miliardára indický minister zahraničných vecí Subramaniam Jaishankar, ktorý Sorosa označil za “nebezpečného”.
“Toto Sorosovo vyhlásenie nie je pokusom poškodiť obraz Indie. Ak pozorne počúvate, hovorí o zmene režimu. India si vždy poradila so zahraničnými mocnosťami, keď ju vyzvali, a bude sa brániť aj v budúcnosti,” uviedla Smriti Iraniová, indická ministerka pre rozvoj ľudských zdrojov, ktorá je od roku 2014 spolu s Módím súčasťou indickej vládnucej strany Bharatiya Janata.
Skupina Adani je jedným z najväčších indických konglomerátov, ktorý má vedúce postavenie v energetike, poľnohospodárstve a obrannom priemysle. Šéf spoločností Gautam Adani bol podľa agentúry Bloomberg donedávna druhým najbohatším človekom na svete s majetkom vo výške 128 miliárd dolárov. Skupina Adani Group sa v posledných rokoch rozrástla “závratným tempom”, pričom za päť rokov vzrástla spoločnosť Adani Enterprises o 2 500 %, a to najmä vďaka rýchlosti, s akou konglomerát spustil nové kampane. Majetok spoločnosti Adani rástol rovnako rýchlo. Podľa odhadov časopisu Forbes vzrástol z 8,9 miliardy USD v roku 2020 na 125 miliárd USD do januára 2023.
Západné médiá pripisujú rýchly rast skupiny a jej kapitalizáciu úzkym osobným väzbám Gautama Adaniho s indickým premiérom Naréndrom Módím. Americká investičná výskumná spoločnosť Hindenburg Research uverejnila 24. januára 106-stranové vyšetrovanie konglomerátu Adani Group. V nadväznosti na to celková kapitalizácia spoločností, ktoré tvoria skupinu Adani, stratila za týždeň trhovú hodnotu 118 miliárd USD (k 3. februáru 2023) a jej zakladateľ Gautama Adani vypadol zo zoznamu najbohatších ľudí na svete. Ešte predtým spoločnosť Hindenburg Research zverejnila správu zasvätených osôb o čínskych spoločnostiach WINS Finance a China Metal Resources Utilisation, čím sa prepadli ich akcie. Tu je spôsob, akým zaútočili na spoločnosť China Metal Resources Utilisation (CMRU): “Domnievame sa, že China Metal Resources Utilisation (CMRU) nie je nič iné ako “zombie spoločnosť”; organizácia, ktorá je technicky živá, ale má také vážne finančné ťažkosti a je zaťažená toľkými červenými vlajkami, že platobná neschopnosť sa zdá byť nevyhnutná.” V podobnom duchu sa píše aj 106-stranové vyšetrovanie aktivít indického konglomerátu, v ktorom sa uvádza, že Adani Group ťahá za kratší koniec “najväčší podvod v dejinách korporácií”: konglomerát je údajne zapojený do rozsiahlych podvodov s cennými papiermi a účtovníctvom, prania špinavých peňazí, rozkrádania prostriedkov daňových poplatníkov, korupcie, zakladania offshorových schránkových organizácií a nátlaku na vládne orgány a slobodu tlače.
Útok spoločnosti Hindenburg Research na Indiu podporili hlavné americké médiá. “Táto sága Hindenburg Research vrhla svetlo na vzťahy medzi indickými podnikateľskými a politickými elitami a spochybnila, či sa India, ktorá čelí obvineniam z kamarátskeho kapitalizmu, môže stať globálnym hospodárskym gigantom, akým je jej najbližší ázijský rival Čína,” napísal Time. “Podvody a zlyhania sú sotva obrazom Indie, ktorý chce pán Módí vytvoriť,” píše The New York Times a poznamenáva, že “história úzkeho pracovného vzťahu medzi 60-ročným Adanim a 72-ročným Módím sa začala v roku 2002, keď hinduisticko-moslimské nepokoje spustošili Gudžarát, štát na západnom pobreží Indie, kde bol pán Módí hlavným ministrom a kde má Adani Group sídlo. Módího imidž bol veľmi poškodený masovými zrážkami, pri ktorých zahynulo 1 000 ľudí, väčšinou moslimov.”
K útoku na Naréndru Módího sa pridala aj britská BBC, ktorá pripravila dvojdielny dokumentárny film India: The Modi Question (India: Módího otázka). Prvá séria bola vydaná 17. januára 2023. Zameriava sa na začiatky Modiho politickej kariéry a jeho úlohu pri nepokojoch v Gudžaráte v roku 2002, ktoré sa odohrali v čase, keď bol hlavným ministrom tohto štátu. Film obviňuje Naréndru Módího z etnických čistiek moslimov. V druhej sérii, odvysielanej 24. januára, v deň zverejnenia správy Hindenburg Research, “britskí odborníci” pripisujú Módímu početné porušenia ľudských práv, slobody tlače a iných “hodnôt”.
Reakcia indickej vlády na premietanie tohto filmu bola rýchla a tvrdá. Indické ministerstvo informácií oznámilo, že všetky odkazy na zábery z neho by mali byť zakázané v sociálnych médiách. Kanchan Gupta, hovorca ministerstva informácií, označil dokument za “nepriateľskú propagandu a protiindický odpad” a študentov, ktorí tento týždeň zorganizovali premietanie na univerzite v Kerale, obvinil z vlastizrady. Na prestížnej univerzite Džaváharlála Néhrúa študenti, ktorí sa pokúsili o to isté, čelili výpadkom elektriny a internetu a pravicové skupiny ich napadli s kameňmi,” uviedol britský Guardian.
Americký publicista William Engdahl sa domnieva, že Sorosova výzva, zverejnenie správy Hindenburg Research a premietanie filmu India: The Modi Question sú “sériou podozrivých udalostí, ktoré naznačujú, že anglo-americká koalícia začala pripravovať zvrhnutie Módího”. V Indii sa na jar 2024 uskutočnia celoštátne parlamentné voľby a tento rok sa budú konať voľby do zákonodarných zborov jednotlivých štátov. Od ich výsledku závisí budúcnosť vlády Naréndru Módího.
*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
*FB obmedzuje publikovanie našich príspevkov, odporúčame nás sledovať aj na Telegrame