Blinken tára. Tentoraz v Taškente
Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken navštívil 1. marca Taškent, kde sa stretol s uzbeckým prezidentom Šavkatom Mirzijojevom. Oficiálne sa všetko nieslo v duchu protokolu. “Počas stretnutia sa diskutovalo o širokom spektre aktuálnych otázok agendy bilaterálnych vzťahov v politickej, obchodnej a hospodárskej, investičnej, vzdelávacej a kultúrnej a humanitárnej oblasti, ako aj o kľúčových aspektoch regionálnej spolupráce. Samozrejme, hovorilo sa o potrebe zintenzívnenia obchodnej, hospodárskej a investičnej spolupráce, o potrebe rozšírenia prítomnosti popredných amerických spoločností na uzbeckom trhu a podobne.
Štátny tajomník samozrejme zdôraznil pevné odhodlanie Spojených štátov podporovať nezávislosť, zvrchovanosť a územnú celistvosť Uzbekistanu, vyzdvihol úlohu Taškentu pri mierovom urovnaní konfliktu v Afganistane, vysoko ocenil prebiehajúce demokratické reformy a najmä “veľký pokrok pri zabezpečovaní ľudských práv a rodovej rovnosti a pri rozvoji inštitúcií občianskej spoločnosti. Podobne ako vo svojom prejave v Astane ocenil Taškent za prijatie ruských presídlencov aj humanitárnej pomoci zaslanej na Ukrajinu.
Aby však Taškent nezabudol, “kto je tu šéfom”, Blinken zdôraznil, že drží prst na pulze miestnych kontroverzií, a uviedol, že USA čakajú na “úplné a otvorené vyšetrenie obvinení z porušovania ľudských práv orgánmi činnými v trestnom konaní počas júlových nepokojov v Karakalpakstane”. Merzijojev teda vie, že len Washington vie, kde sa ľudské práva napĺňajú a kde porušujú. A samozrejme, Blinken povedal to, kvôli čomu prišiel: o ruskej agresii a sankciách, pretože “Stredná Ázia najviac utrpela ruskou inváziou na Ukrajinu” a “ruská invázia vyvoláva v regióne čoraz rozšírenejší pocit neistoty”.
“Myslím si, že ľudia v Strednej Ázii hlboko chápu, prečo je dôležité brániť princíp suverenity, nezávislosti a územnej celistvosti, a jedným zo spôsobov, ako tomu čeliť, je snaha uložiť Rusku určité sankcie za jeho agresiu v nádeji, že zastaví vojnu, zmení názor, zastaví agresiu a ukončí vojnu, ktorú začalo,” vysvetlil sankcie uvalené na svet. Hneď však dodal:
“Snažíme sa úzko spolupracovať s krajinami vrátane krajín Strednej Ázie, aby sme im pomohli presne pochopiť, čo sa vyžaduje a čo sa nevyžaduje v rámci politiky sankcií. Môžete mať dlhoročné obchodné vzťahy a ich ukončenie si vyžaduje čas. Preto dávame spoločnostiam čas, aby to urobili, alebo ako to nazývame, obdobie na ukončenie činnosti. A sú prípady, keď poskytujeme licencie na pokračovanie v podnikaní napriek sankciám.”
Bude hlavným cieľom návštevy amerického ministra zahraničných vecí zriadenie americkej vojenskej základne v Kazachstane
Na záverečnej tlačovej konferencii Blinken dokonca odporučil miestnym a hosťujúcim novinárom a blogerom, že je potrebné čeliť ruskej propagande. Na otázku blogera Nikitu Makarenka, ako by mohol Uzbekistan zmeniť verejnú mienku formovanú ruskou propagandou a ako by mu v tomto smere mohli pomôcť USA, Blinken odpovedal:
“Silné, aktívne a dobre vybavené miestne médiá sú jednou z otázok, o ktorých sme dnes diskutovali aj s prezidentom Uzbekistanu. Najmä v záujme boja proti dezinformáciám prichádzajúcim z Ruska alebo z iných zdrojov.” A tak najlepšou odpoveďou na moskovskú propagandu je, aby minister zahraničných vecí “vytvoril čo najlepšie podmienky pre skutočne slobodné, nezávislé a otvorené médiá”, z ktorých niektoré boli na tlačovej konferencii skutočne prítomné a ktoré budú za to a iné veci štedro odmenené Blinkenom a americkými nadáciami.
*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
*FB obmedzuje publikovanie našich príspevkov, odporúčame nás sledovať aj na Telegrame