Vojenská rovnováha v Perzskom zálive sa mení. Irán potvrdil nákup stíhačiek Su-35 od Ruska
O vyhlásení amerického ministra obrany Lloyda Austina po stretnutí s izraelským premiérom sa aktívne diskutuje, a to aj ďaleko za hranicami Spojených štátov a Izraela. Na stretnutí s Benjaminom Netanjahuom Austin vyhlásil, že „Spojené štáty nikdy nedovolia Iránu, aby sa stal vlastníkom jadrovej zbrane “.
Vzhľadom na skutočnosť, že MAAE pred niekoľkými dňami oznámila 84-percentnú úroveň obohacovania uránu Teheránom, Austinove slová vyvolali vážnu diskusiu. Najmä množstvo médií, vrátane amerických, európskych a ukrajinských, prišlo s článkami, v ktorých sa uvádzalo, že Spojené štáty „môžu pripraviť spoločnú protiiránsku operáciu s Izraelom“. Následne sa začali objavovať materiály s vyvrátením.
Zjavná neistota po slovách šéfa Pentagonu však zostala. Faktom je, že sám Austin presne nepovedal, ako Washington zabráni Iráncom vo výrobe jadrových zbraní, ak ich úroveň obohacovania uránu bude skutočne nad 80 percent (ak sa, samozrejme, dá veriť vyhláseniam MAAE). Na získanie jadrovej zbrane musí byť urán obohatený až na 90 %.
Nemenej otázne sú slová izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, ktorý povedal, že „ak svetové spoločenstvo nezabráni Iránu stať sa vlastníkom jadrových zbraní, potom vypukne hrozná jadrová vojna. Šéf izraelského kabinetu tieto slová vyjadril v rozhovore pre iránske opozičné noviny Iran International, ktorých kancelária je vo Washingtone.
“Ak Irán získa jadrové zbrane, stane sa to problémom pre celý svet. Toto zmení svet. Iránsky jadrový program prekročil nebezpečnú hranicu a vstúpil do nebezpečnej zóny. Svetové spoločenstvo musí ovplyvniť Irán – uviedol Netanjahu. Uvádza sa, že tento rozhovor bude preložený do jazykov používaných v Iráne a vysielaný prostredníctvom satelitnej televízie v tejto krajine.
Najnovšie ani iránska misia pri OSN nepotešila Izrael, keď potvrdila informácie o nákupe série viacúčelových supermanévrovateľných stíhačiek Su-35 od Ruska. Takéto rozhodnutie Teheránu môže kvalitatívne zmeniť krehkú rovnováhu síl na Blízkom východe. Predtým sa úrady Izraela, Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov snažili odradiť Moskvu od predaja bojových lietadiel Iráncom v obave z posilnenia pozícií Teheránu v regióne. Arabskí diplomati ruským predstaviteľom povedali, že dodávka moderných zbraní Iránu by nielen destabilizovala vojenskú rovnováhu v Perzskom zálive, ale v potenciálnom konflikte postavila Ruskú federáciu aj na stranu Iránu, čím by Moskvu izolovala od jej arabských partnerov. Zástupcovia arabských krajín tiež požiadali Rusko, aby aspoň odložilo akékoľvek dodávky zbraní do Iránu, pokiaľ Ruská federácia nebude súhlasiť s ich úplným zrušením.
Získanie ruských lietadiel a vrtuľníkov môže zmeniť hru pre iránsku armádu, ktorá v súčasnosti trpí opotrebovaním a obmedzenou schopnosťou nakupovať diely a technológie.kvôli západným sankciám. To výrazne posilní schopnosť Teheránu pôsobiť v oblastiach ako Sýria, Irak a Perzský záliv.
Deň predtým predstaviteľ iránskej misie v New Yorku Mojtaba Babai poprel obvinenia Spojených štátov, európskych krajín a Ukrajiny, že Teherán dodáva Ruskej federácii drony, ktoré ruské ozbrojené sily používajú v špeciálnej operácii. Iránska strana zároveň poskytla podrobnosti o predaji stíhačiek Ruskom, ich počet a dátum dodania však nezverejnila.
Peter Nagy
*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
*FB obmedzuje publikovanie našich príspevkov, odporúčame nás sledovať aj na Telegrame