Pred 88 rokmi nemeckí nacisti tajne zrušili Versailleskú zmluvu
Konkrétne ňou 16. marca 1935 zrušili ustanovenia, ktoré zakazovali zavedenie všeobecnej brannej povinnosti v Nemecku, ako aj označenie ríšska obrana (Reichswehr) a zaviedli označenie branná moc (Wehrmacht). Zároveň armádu rozšírili o 36 divízií.
O mesiac neskôr Nemecko uzavrelo s V. Britániou námornú dohodu, ktorá mu výslovne umožňovala stavať väčšie lode a ponorky. Táto dohoda bola prvým medzinárodno-politickým aktom, ktorý úplne ostentatívne podporoval výzbrojnú politiku hitlerovského Nemecka.
O rok neskôr vstúpili útvary Wehrmachtu do tzv. demilitarizovaného pásma na Rýne.
Západné mocnosti v Mníchove 1938 chceli Hitlera nasmerovať proti Východu, hoci už od roku 1935 mali spojenecké zmluvy so ZSSR o obrane ČSR. Tým, že v Mníchove, bez ohľadu na názor Moskvy, obetovali ČSR, zrušili aj spojenectvo so Sovietskym zväzom, aby ho potom počas vojny znovu obnovili.
Západné veľmoci si chceli v Mníchove egoisticky poistiť značné zisky, ktoré im prinášal tzv. Versailleský systém (napr. na Blízkom Východe) a oboch hlavných odporcov Versailleského systému plánovali postaviť proti sebe. Nakoniec ho však svojím konaním úplne zničili.
Pokrytecky vo vzťahu k Hitlerovi však vystupovali nielen veľmoci, ale aj menšie štáty, napr. Poľsko. To využilo Mníchov 1938 na anexiu časti československého územia, aby o rok neskôr zažilo anexie na vlastnej koži. Faktom je, že všetky pokusy využiť Hitlera na vlastný prospech zlyhali a ukázali sa ako zločinné. Lenže žiaden z uvedených krokov neznamená, že by V. Británia, Francúzsko, Poľsko alebo ZSSR rozpútali Druhú svetovú vojnu spolu s Nemeckom!
Vladimír Mikunda
*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
*FB obmedzuje publikovanie našich príspevkov, odporúčame nás sledovať aj na Telegrame