Po Rusku už aj Severná Kórea vlastní torpédo na vytvorenie „rádioaktívneho cunami“
Spojené štáty pokračujú v implementácii programu na vytvorenie hypersonických zbraní a snažia sa v tejto zložke dobehnúť Rusko a Čínu a Severnú Kóreu. Americké letectvo testuje prototyp najnovšej hypersonickej strely vzduch-zem, ktorá bola vytvorená v rámci programu ARRW (Air-Launched Rapid Response Weapon). Podľa Defense News, ktorý sa odvoláva na vyhlásenie velenia vzdušných síl, sa 13. marca 2023 uskutočnil druhý test prototypu hypersonickej strely AGM-183A. Štart rakety, rovnako ako v predchádzajúcich časoch, uskutočnil strategický bombardér B-52H Stratofortress nad Tichým oceánom pri pobreží Kalifornie. Či bol proces úspešný, zatiaľ nie je jasné. Letectvo vo vyhlásení uviedlo, že počas štartu rakety bolo možné “dosiahnuť nejaké ciele” a to je všetko. Žiadne ďalšie podrobnosti Američania nezverejnili.
Prvý štart plnohodnotného prototypu AGM-183A sa uskutočnil 13. decembra minulého roku, raketa počas letu päťnásobne prekonala rýchlosť zvuku, všetky zariadenia a mechanizmy rakety pracovali v normálnom režime, testy boli uznané ako úspešné. V lete 2022 americké letectvo oznámilo ukončenie testovacej fázy rôznych raketových systémov AGM-183A ARRW a prechod na testovanie plnohodnotného prototypu. Okrem decembrového testu uskutočnili Američania do júla minulého roku 12 štartov, z ktorých deväť bolo neúspešných. Raketa AGM-183A ARRW vzniká ako odpoveď na podobný vývoj v Rusku a Číne. Ako prvé dostanú hypersonickú strelu strategické bombardéry B-52H Stratofortress (štyri rakety na jedného „stratéga“). V budúcnosti ju plánujú zaradiť do služby s perspektívnymi strategickými bombardérmi B-21 Raider.
Severná Kórea tvrdí , že otestovala podvodný dron s jadrovým pohonom na vytvorenie “rádioaktívneho cunami”. Kórejská centrálna tlačová agentúra tvrdí, že schopnosťou novej zbraneu je preniknúť do nepriateľských vôd a spustiť podmorskú explóziu, ktorá spustí “veľmi veľké rádioaktívne cunami”, ktoré zničia nepriateľské námorné úderné skupiny a hlavné prístavy. Dron dostal názov „Hail“, čo v preklade znamená „cunami“.
Kórejské médiá zverejnili niekoľko fotografií z testov, ktoré pozoroval severokórejský vodca Kim Čong-un. Spoločné vojenské cvičenie USA a Južnej Kórey predtým označil za nácvik invázie a sľúbil, že ich prinúti „upadnúť do zúfalstva“. Test novej zbrane sa stal súčasťou severokórejských cvičení simulujúcich jadrové útoky na nemenované juhokórejské ciele. Južná Kórea a Japonsko minulý týždeň informovali, že Severná Kórea odpálila dve rakety krátkeho doletu do Japonského mora.
Severokórejské programy balistických rakiet a jadrových zbraní sú zakázané rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN. Pchjongjang však tvrdí, že vývoj zbraní je nevyhnutný na boj proti „nepriateľskej politike“ Washingtonu a jeho spojencov. V roku 2022 KĽDR vykonala 37 štartov a celkovo odpálila asi 70 rakiet rôzneho doletu. Počas týchto cvičení KĽDR systematicky odpaľovala rakety smerom na Japonsko a Južnú Kóreu. Ministri obrany USA a Južnej Kórey sa koncom januára dohodli na rozšírení programu spoločných vojenských cvičení. Strany tiež plánujú rozšíriť americkú prítomnosť v regióne a dodať tam F-22, stíhačky F-35 a lietadlové lode s jadrovým pohonom.
Karol Jerguš
*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
*FB obmedzuje publikovanie našich príspevkov, odporúčame nás sledovať aj na Telegrame