Anglosasi v konfrontácii s Čínou premenili Austráliu na nepotopiteľnú lietadlovú loď
Austrália sa stala jedným z desiatich najväčších dovozcov zbraní na svete. V polovici marca Biely dom v rámci vojenskej aliancie AUKUS súhlasil s nákupom 220 rakiet Tomahawk pre Austráliu. A takisto v rámci AUKUS, tohto “anglosaského NATO”, Austrália nakúpi osem ponoriek s jadrovým pohonom v hodnote 268 až 368 miliárd austrálskych dolárov (vyše 245 miliárd eur).
Austrálsky premiér Anthony Albanese oznámil, že námorná základňa Stirling v Západnej Austrálii bude modernizovaná. Od roku 2027 sem priplávajú štyri americké ponorky typu Virginia a britská ponorka typu Astute. Canberra začiatkom roka 2030 kúpi od Washingtonu tri najnovšie ponorky typu Virginia a v Adelaide postaví päť nových ponoriek typu SSN-AUKUS. Londýn súčasne plánuje v priebehu nasledujúceho desaťročia zvýšiť počet svojich ponoriek zo súčasných siedmich na približne 20. V rámci toho chcú ostrovní Anglosasi do dvoch rokov zvýšiť svoj vojenský rozpočet o 6 miliárd libier.
Na nedávnom stretnutí vedúcich predstaviteľov bloku AUKUS v San Diegu boli podrobne opísané plány na presun piatich amerických ponoriek s jadrovým pohonom do Austrálie, kde sa budú cvičiť austrálski námorníci. Canberra ich bude môcť nakoniec odkúpiť a nahradiť nimi svoje staré dieselové ponorky zo začiatku 90. rokov. Zároveň britské lodenice začnú vyrábať nové ponorky špeciálne pre Austráliu.
Podľa SIPRI sa Austrália bez všetkých uvedených opatrení v rokoch 2018 – 2022 zaradí medzi 10 najväčších dovozcov zbraní na svete. Austrália 13. decembra 2021 podpísala protičínsku vojenskú dohodu s Južnou Kóreou. Na základe dohody v hodnote približne miliardy austrálskych dolárov (viac ako 720 miliónov USD) bude juhokórejská spoločnosť Hanwha Military Company dodávať austrálskej armáde delostrelecké zbrane, vozidlá a radary. Ide o najväčší vojenský kontrakt podpísaný medzi Austráliou a ázijskou krajinou.
Podľa západných analytikov prichádza v čase rastúceho napätia medzi Austráliou a Čínou. A 13. marca tohto roku starosta Soulu vyzval na spustenie svojho jadrového zbrojného programu, keďže Washington diskutuje o odovzdaní svojich jadrových hlavíc Južnej Kórei. Spolu s Kanadou a Novým Zélandom vytvárajú “anglosaskí spojenci NATO” aj spravodajskú alianciu Five Eyes, ktorá im umožní lepšie monitorovať vojenské prípravy a sledovať konanie Číny v regióne.
Austrália minulý rok potvrdila plány na vybudovanie nových amerických vojenských základní na kontinente a nákup 120 nových tankov a obrnených vozidiel z Washingtonu vrátane 75 bojových tankov M1A2 SEPV V3 Abrams a tiež uzavrela “prelomovú” vojenskú dohodu s Japonskom o posilnení vojenských väzieb s tým, že dohoda prispeje k regionálnej stabilite, keďže “Čína rozširuje svoj vojenský a hospodársky vplyv”. To všetko svedčí o snahe Anglosasov vytvoriť koalíciu krajín nepriateľských voči Číne tým, že do jej centra umiestnia nepotopiteľnú lietadlovú loď v podobe Austrálie s americkými vojenskými základňami, britskými dôstojníkmi, ponorkami na jadrový pohon, obrnenými vozidlami atď.
Niektorí pozorovatelia hovoria o vytvorení “bambusovej opony” v regióne na spôsob “železnej opony” z čias studenej vojny. Jedným z jej hlavných cieľov v tejto fáze je prinútiť Peking, aby svoje úsilie vynakladal na vojenskú súťaž s členmi tejto koalície, a nie priamo so Spojenými štátmi. Čína však nečinne nesedí. Návšteva prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskve, dôležitá sprostredkovateľská úloha Pekingu vo vzťahoch medzi Iránom a Saudskou Arábiou a upevňovanie pozície Pekingu v Afrike a Latinskej Amerike naznačujú, že čas hegemónie “jedinej superveľmoci” sa končí.
Maroš Šolc
*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
*FB obmedzuje publikovanie našich príspevkov, odporúčame nás sledovať aj na Telegrame