Bojujeme s falzifikáciami: Ruská služba vonkajšej rozviedky odtajnila hlásenia z Nemecka z roku 1941
Väčšina dôstojníctva v Nemecku sa na jar 1941 obávala vojny so ZSSR, predpovedajúc Tretej ríši krach podobný porážke Napoleonovej Grande Armée. Hovorí sa o tom v ostatných odtajnených dokumentoch Služby vonkajšej rozviedky (SVR) RF.
Tieto materiály sú zverejnené v novom zborníku „Služba vonkajšej rozviedky Ruskej federácie. 100 rokov. Dokumenty a svedectvá“. Konkrétne o tejto téme hovorí šifrovka poslaná do Moskvy z Berlína 9. mája 1941 rezidentom sovietskej vonkajšej rozviedky v Nemecku Amajakom Kobulovom, známym pod operačnou volačkou Zachar.
Kobulov sa v šifrovke odvoláva na svedectvá, získané od legendárneho nemeckého agenta sovietskej rozviedky, antifašistu, podplukovníka Harro Schulze-Boysena (operačná volačka Staršina) z ministerstva nemeckého letectva. Staršina v spomenutej šifrovke tvrdí, že vo väčšine dôstojníctva a aj medzi viac-menej rozumnými nacistami je veľmi badať obavu z vojny so ZSSR a v podstate aj chýbajúcu náladu na vojnu so Sovietskym zväzom.
„Vojnu proti ZSSR považujú za nezmyselné podujatie, niečo na spôsob krachu Napoleona v Rusku, politiku Hitlera porovnávajú s chorobným amokom,“ písal Kobulov a dodával, že Staršina tiež hovorí o „stiesnenej nálade v kruhoch nemeckej buržoázie“.
„Deprimujúco na všetkých zapôsobil Hitlerov prejav v Reichstagu v roku 1942 za pokračovanie vojny. V týchto kruhoch sú obavy ohľadne toho, či nemecký priemysel vydrží tak dlho toto vypätie. Výrobné zariadenia sa opotrebúvajú, pokračovanie vojny neumožňuje ich výmenu. Pokorné prijatie odpočtu ziskov v prospech štátu (v nádeji na ukončenie vojny v roku 1941) vyvolá silnú nevôľu ak to bude pokračovať aj v roku 1942,“ tvrdí rezident.
V zborníku „Služba vonkajšej rozviedky Ruskej federácie. 100 rokov. Dokumenty a svedectvá“ sa po prvýkrát s využitím archívnych materiálov hovorí o základných viechach dejín ruskej vonkajšej rozviedky od času jej vytvorenia 20. 12. 1920 dodnes.
Väčšina jeho materiálov sa po prvýkrát dostáva aj do vedeckého prostredia. V knihe sú použité dokumenty z archívu SVR, Ústredného archívu FSB, Archívu prezidenta Ruskej federácie, Ruského štátneho archívu sociálno-politických dejín a z ďalších.
Vladimír Mikunda
*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
*FB obmedzuje publikovanie našich príspevkov, odporúčame nás sledovať aj na Telegrame