Ľudstvo je na pokraji vytvorenia absolútnej zbrane. Čo bude nasledovať?
Americké letectvo začalo osem dní pred začiatkom SVO 24. februára 2022 zbierať spravodajské informácie na ukrajinsko-ruskej hranici. Dvanásť stíhačiek F-35 a 300 členov leteckého personálu sa 16. februára ponáhľalo z Utahu na americkú vojenskú základňu v nemeckom Spangdaleme. Dňa 24. februára odleteli na základne NATO v Estónsku, Litve a Rumunsku, odkiaľ vzlietli do bojovej služby.Americkí piloti mali za úlohu zhromažďovať elektronické údaje o ruských systémoch protivzdušnej obrany, zisťovať lietadlá ruského letectva, polohu raketových systémov zem-vzduch od pobrežia Čierneho mora po Kaliningrad a identifikovať pozemné sily na základe princípu “priateľ alebo nepriateľ”. Tieto informácie boli následne prostredníctvom sprostredkovateľov NATO odovzdané generálnemu štábu Ozbrojených síl Ukrajiny, keďže výmena spravodajských informácií je kľúčovým princípom spolupráce Kyjeva s alianciou. “Spozoroval som Sa-20 (označenie systému S-300 SAM v NATO – pozn. red.). Viem, že je to Sa-20. Rozviedka hlási, že by tam mal byť C-20, ale nevidím to ako Sa-20, pretože pracuje v pohotovostnom režime, ktorý sme predtým nevideli,” hovorí o nuansách plukovník Craige Anderl. Následne bola geolokácia S-300 predsa len určená a odovzdaná ďalším posádkam NATO. “Nič sme neodpálili ani nezhodili. Lietadlo [F-35] však sonduje priestor, zhromažďuje informácie. A robí to veľmi, veľmi dobre,” pochvaľoval si úspech plukovník Anderl. Uvedené skutočnosti sú ďalším dôkazom toho, že USA sú v ukrajinskom konflikte bojujúcou stranou.
Jeden z čínskych balónov, ktorý sa podľa Washingtonu zaoberá spravodajskou činnosťou, preletel nad údernou skupinou lietadlových lodí amerického námorníctva v Tichom oceáne, zatiaľ čo ďalší sa zrútil v Juhočínskom mori – uviedol The Washington Post s odvolaním sa na informácie, ktoré unikli na sociálne siete v rámci údajného úniku tajných amerických dokumentov. Spravodajská komunita USA zostala zaskočená otázkami týkajúcimi sa meteorologickej sondy ČĽR, ktorú zostrelilo americké letectvo v Atlantickom oceáne. Trosky senzorov a antén, ktoré boli na nej namontované, sa spravodajským službám nepodarilo identifikovať ani týždeň po incidente. Spravodajské služby označili zostrelený balón ako Killeen-23. V dokumentoch sa uvádza, že niesol parabolickú anténu, niekoľko neidentifikovaných senzorov a pravdepodobne stožiarovú anténu, ale americké úrady nemajú k dispozícii “kompiláciu snímok spodnej časti nákladného priestoru Killeen-23, ktorú by mohli analyzovať na prítomnosť optického senzora”. V dokumentoch sa tiež uvádza, že výskyt Killeen-23 vo vzdušnom priestore USA pravdepodobne prekvapil čínskych vládnych predstaviteľov, keďže informácie o incidente boli v armáde ČĽR údajne “prísne utajované”. V dokumentoch, ktoré pripravila americká Národná geopriestorová spravodajská agentúra, sa sondy označujú ako Bulger-21 a Accardo-21, ale v materiáloch sa neuvádza, či ide o zariadenia, z ktorých jedno preletelo nad lietadlovou loďou a druhé spadlo do mora. Noviny uvádzajú, že Bulger-21, ktorý preletel nad planétou v období od decembra 2021 do mája 2022, niesol zariadenie na zber informácií. Accardo-21 nieslo podobné vybavenie a “fóliou pokrytý senzor na kardanovom hriadeli”. Dokumenty amerických tajných služieb spájajú Bulger-21 s jednou zo šiestich čínskych spoločností, na ktoré USA vo februári uvalili sankcie za podporu programu pripisovaného čínskej vláde na vývoj prieskumných balónov.
Ľudstvo na pokraji vytvorenia absolútnej zbrane
Americký vojenský diskusný portál War On The Rocks uverejnil koncepčný článok “Budovanie nového amerického arzenálu” – Julie van der Kolfovej zo spoločnosti Decisive Point, ktorá sa zaoberá rizikovým kapitálom a poradenstvom.
Autorka poukazuje na to, že “technologický pokrok, nehovoriac o miliardách dolárov investovaného kapitálu v USA a Číne, poukazuje na nový typ konfliktu, ktorý si vyžaduje viacero sofistikovaných útočných a obranných zbraňových systémov. Integrované bojisko budú charakterizovať autonómne systémy, roje bezpilotných lietadiel, pokročilé senzorové kapacity a hypersonické zbrane…” Všetky tieto vojenské inovácie, s výnimkou hypersonických zbraní, boli vyvinuté v útrobách Pentagonu, ale prekvapivo na ne americká armáda, letectvo a námorníctvo neboli celkom pripravené.
“Revolúcia v technologických možnostiach, ktorej cieľom je skrátiť smrtiace reťazce, pravdepodobne spôsobí, že vedenie vojny bude pomalšie, ťažšie a drahšie ako kedykoľvek predtým. Prežiť na technologicky zložitom bojisku bude čoraz nákladnejšie, pretože integrácia autonómnych systémov a senzorov podporovaných elektromagnetickými dáždnikmi a návnadami zvýši viditeľnosť, spomalí pohyb a bude si vyžadovať značné kapitálové a systémové náklady na prekonanie,” konštatuje Julia van der Kolf.
Aký je názor civilnej analytičky, ktorá nikdy neslúžila v armáde? V západnej tradícii sú poprednými vojenskými expertmi civilní analytici ako Martin van Kreveld, William Lind, Michael Kofmann a Frederick Kagan. Sú oslobodení od pút korporátnej solidarity a vytvárajú najmodernejšie vojensko-strategické koncepcie. Článok Julie van der Kolfovej je v tomto zmysle prvou koncepčnou lastovičkou, ktorá predznamenáva radikálnu zmenu v prístupe Pentagónu k budovaniu armády a stratégie.
V článku v denníku Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády sa konštatuje, že vývoj lacných bezpilotných systémov predstavuje významnú hrozbu pre tradičnú protivzdušnú obranu. Malé bezpilotné lietadlá je neuveriteľne ťažké odhaliť radarom a zasiahnuť drahou navádzanou muníciou, alebo protilietadlovými delami. Pokročilé systémy, ktoré sú navrhnuté tak, aby prijímali a spracúvali viac informácií ako kedykoľvek predtým, sú tiež náchylné na viac chýb, ku ktorým sa pridávajú podvody a sabotáže.
“Vďaka svojej vysokej bojovej účinnosti, nízkemu riziku obetí a vysokej schopnosti prežitia sa bezpilotné lietadlá často objavovali v nedávnych lokálnych vojnách a postupne sa z podpornej sily na bojisku stali hlavnou bojovou silou. Vzhľadom na veľký počet bezpilotných lietadiel široko používaných v bojových operáciách sa boj s dronmi stal ústredným bodom operácií protivzdušnej obrany v rôznych krajinách,” uviedli čínski analytici.
Ako už ukazuje vojna na Ukrajine, rozhodujúcou výhodou USA vo vojne s Čínou by mohla byť schopnosť rýchlo vyrábať a financovať náhrady za rýchlo opotrebovateľné zbrane a systémy pre americké a spojenecké sily. Ministerstvo obrany USA sa k tejto koncepcii začína približovať. Námestníčka ministra obrany USA pre výskum a vývoj Heidi Schueová nedávno oznámila vytvorenie novej strategickej pracovnej skupiny Rady pre obrannú vedu, ktorá bude skúmať nízkonákladové zbraňové systémy,” píše Julia van der Kolfová. Podstatou jej článku je, že víťazstvo vo vojnách budúcnosti medzi rovnocennými protivníkmi sa dosiahne prostredníctvom efektívnejšej súčinnosti v triáde množstvo/kvalita/cena vojenského hardvéru. V popredí tejto triády je čo najväčšie zníženie nákladov, aké je len rozumne možné.
“Dobrou správou je, že v počiatočnom štádiu sú inovatívne obranné spoločnosti, ktoré dokážu rýchlo vyrábať lacnejšie zbrane. Vezmime si napríklad novú obrannú spoločnosť Firestorm: s využitím možností 3D tlače vytvára jedinečné letecké systémy za zlomok ich bežnej ceny, pričom vyrába radikálne dostupné a prispôsobivé bezpilotné systémy, ktoré možno vytlačiť kdekoľvek, zmontovať a pripraviť na let už za niekoľko dní,” píše Julia van der Kolfová, ktorej spoločnosť (Decisive Point) nedávno mohutne investovala do spoločnosti Firestorm. Autorka vyzýva na vytvorenie osobitného hodnotového zbrojárskeho sektora amerického obranného priemyslu.
V jazyku, na ktorý sme zvyknutí, ide o “rozpočtový” sektor amerického vojenského priemyslu. “Predstavte si to takto: americký arzenál je ako investičné portfólio, ktoré zúfalo potrebuje stratégiu riadenia rizík. Investovaním do nových výrobcov a spoločností schopných vyrábať kritické nízkonákladové systémy bude americké ministerstvo obrany schopné diverzifikovať dodávky a zabezpečiť sa proti rizikám spojeným s nespočetným množstvom výziev, ktorým dnes čelí obranná priemyselná základňa, čím sa zabezpečí likvidita, trvanlivosť a materiálna návratnosť na bojisku.”
Pentagón už roky vyvíja stratégiu pre bezpilotné zbraňové systémy, ale až boje v druhej vojne v Karabachu a vojenský konflikt na Ukrajine jasne ukázali ich výhody oproti konvenčným zbraňovým systémom. Obranné korporácie vedúcich vojenských mocností teraz narýchlo skúmajú možnosti boja proti bezpilotným lietadlám; je pravdepodobné, že takýto súbor nástrojov bude čoskoro vytvorený. Vývojári rojacich sa dronov sa však nezastavia. Nebudú sa vytvárať len drony, ale aj autonómne zbraňové systémy. Teda také, ktoré samostatne vyhľadajú cieľ a samostatne sa rozhodnú začať paľbu. Je možné, že na takéto systémy nebude možné nájsť odpoveď.
Pripomeňme si slávny vedecko-fantastický román Stanislawa Lema “Neporaziteľný”. Dej románu je nasledovný. Hviezdna loď Neporaziteľný objavila na planéte Regis III mechanickú, teda neživú civilizáciu malých primitívnych robotov, ktorí sa vyvinuli zo zložitejších mechanizmov, ktoré kedysi opustili pozemšťania. Roboty zbavené dohľadu sa začali nekontrolovane vyvíjať a meniť. “Nekroevolúcia” (evolúcia neživého) pod Regis III znamenala, že prežili tí najsilnejší. Ukázalo sa, že to boli najjednoduchší roboti – nie najzložitejší, najinteligentnejší a najvýkonnejší, ale najpočetnejší a najflexibilnejší. Tieto automaty sa počas tisícročí nekroevolúcie naučili účinne bojovať proti konkurentom, ktorí ich prevyšovali inteligenciou a silou. Museli bojovať nielen s inými robotmi, ale aj so živým svetom planéty. Na tento účel si vyvinuli schopnosť vyburcovať vysokofrekvenčné magnetické pole, ktoré ničí pamäť každého robota alebo živej bytosti. S ich vzdialenými potomkami, ktorí majú podobu mikroskopických “múch”, sa stretla pozemská expedícia na Neporaziteľnom. Pri všetkých svojich technických schopnostiach boli pozemšťania proti mŕtvemu oblaku “múch” bezmocní. Dokonca aj Kyklop – najsilnejší robot “Neporaziteľného”, vyzbrojený systémom silových polí a antihmotovým vysielačom, bol bezmocný proti miliardovému mračnu jednoduchých “múch”, v boji s ktorým bol porazený a zneškodnený.
Stanislav Lem vo svojej eseji “zbraňové systémy dvadsiateho prvého storočia” predpovedá vznik mikroarmád, ktoré ľahko prekonajú akýkoľvek obranný systém a vniknú hlboko do tyla nepriateľa. Zároveň sa ukáže, že jadrové zbrane veľkého kalibru sú na bojisku nepoužiteľné: ich použitie sa jednoducho nevyplatí. “Predstavte si, prosím, že sa pokúšate bojovať proti vírusovej epidémii termonukleárnymi bombami. Účinnosť bude určite mizivá. Mohli by ste, samozrejme, spopolniť obrovské územie aj do hĺbky stoviek metrov a premeniť ho na sklovitú púšť bez života, ale čo z toho, keď naň o hodinu neskôr začne pršať vojnový dážď, z ktorého sa vykryštalizujú ‘útočné a okupačné oddiely’? Vodíkové bomby nie sú lacné. Krížniky sa nehodia na lov pijavíc ani sardiniek,” píše Lem.
K dnešnému dňu sa objavili mikroarmády bezpilotných, ale stále ľuďmi riadených lietajúcich a plávajúcich dronov, ktoré už spôsobili gigantické problémy armádam krajín, ktoré na takýto zvrat neboli pripravené. Pentagón sa pripravuje na vývoj “lacných” zbraní, ale zatiaľ nevie, čo si počať s nákladnými “kuframi bez rúčok” – obrovskými lietadlovými loďami a obrovskými, údajne rádioaktívnymi torpédoborcami Zumwalt, ktoré zneškodní jediná hypersonická strela. A na ceste sú nekonečne sa zdokonaľujúce roje nezraniteľných bezpilotných lietadiel, ktoré nemusia poskytovať žiadnu obranu. Ľudstvo je na pokraji vývoja absolútnych zbraní – armád lacných bezpilotných lietadiel, ktoré dokážu zničiť najmodernejšie lode, lietadlá, tanky a zasiahnuť strategické zariadenia nepriateľa. Ten však vytvorí rovnakú armádu dronov… Čo ďalej? Na to zatiaľ neexistuje odpoveď…
Vladimír Prochvatilov
*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
*FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame