.
Aktuality, Pozemná technika,

Hoci Ukrajina už chce prejsť do ofenzívy, bráni jej v tom husté jarné bahno

Intenzívne dažde zmenili krajinu v Záporoží na močiar a ukrajinské ozbrojené sily musia stiahnuť nemecké húfnice PzH 2000 z bojiska, píše NYT. Ukázalo sa, že nie sú vhodné na použitie v blatistých podmienkach. Elektronika týchto zbraní je citlivá na nečistoty a okrem toho sa neustále zasekávajú. Sovietske „Piony“ takéto problémy nemajú.


 

Ukrajinská armáda sa pripravuje na protiofenzívu a brečka je jednou z prekážok, ktoré napriek všetkej vynaliezavosti len ťažko prekonávajú. Vojaci 43. samostatnej delostreleckej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny majú takmer všetko, čo potrebujú na spustenie dlho očakávanej jarnej protiofenzívy. Sú dobre oddýchnutí, majú dostatok munície a teraz majú aj niektoré pokročilé samohybné húfnice nemeckej výroby, ktoré nahradili staré sovietske delostrelectvo.

 

 

Zatiaľ sa však zo svojho miesta prakticky nepohnú. Nebrzdia ich Rusi, ale ďalší, nemenej húževnatý nepriateľ – viskózne čierne bahno, charakteristické pre strednú časť Ukrajiny.
„Kým sa počasie nezlepší, nebude žiadna protiofenzíva,” povedal poručík brigády menom Sergej. „Vozidlá uviaznu a čo budeme robiť, ak sa začne strieľať?” Jarné blato, hlboké a čierne, konzistenciou podobné zmesi cesta na sušienky a mokrého cementu, je jednou z prekážok, ktoré ukrajinská armáda napriek všetkej svojej vynaliezavosti ťažko prekonáva. Kvôli zaseknutým zbraniam kradne vojakom topánky z nôh. Kolesá a pásy sa točia v blate a zahrabávajú vojenskú techniku ​​ešte hlbšie do bažiny. Sergej sa rozhodol stiahnuť z bojiska všetky nové samohybné delá Panzerhaubitze 2000 prevedené do ozbrojených síl Ukrajiny. Obáva sa, že tieto 60-tonové húfnice nebudú schopné ustúpiť, ak sa dostanú pod paľbu. Minulý týždeň museli jednu z nich odtiahnuť, keď uviazla v blate. A minulý víkend museli vojaci na zadnom postavení útvaru v Záporožskej oblasti dlhodobo zoškrabávať zaschnutú hrubú vrstvu špiny z koľají a pancierovej ochrany.

 

 

Ukrajina je pod čoraz väčším tlakom, aby čo najskôr začala protiofenzívu a vyhla sa patovej situácii, ktorá by sa mohla ťahať do konca roku 2023 alebo neskôr. Neschopnosť dosiahnuť akýkoľvek pokrok na bojisku, ako napríklad získať späť stratené územie alebo spôsobiť značné škody ruským jednotkám, by mohlo podkopať morálku a znechutiť západných priaznivcov Kyjeva. Za najpravdepodobnejšiu oblasť pre ukrajinskú protiofenzívu sa považuje Záporožský región, ktorého polovicu okupujú ruské jednotky, s obrovskou poľnohospodárskou pôdou siahajúcou až k Azovskému moru. Ale zo všetkých premenných, ktoré musia velitelia zvážiť pred začatím útoku, môže byť počasie najviac nepredvídateľné.

 

Ukrajina počíta s tým, že horúčavy konca jari a leta vysušia zem a premenia ju na tvrdý povrch ideálny pre pohyb ťažkých tankov a delostrelectva, ktoré bude hrať ústrednú úlohu v protiofenzíve. Kedy sa to však stane, si môže každý domyslieť. Tento rok boli jarné dažde oveľa intenzívnejšie ako zvyčajne. Silné lejaky v Záporoží v posledných týždňoch zmenili bojisko na hustú a viskóznu močiaru.
„Tohtoročná jar je nezvyčajná,” povedal veliteľ 43. brigády s volacím znakom Kubík. „Také dažde sme ešte nemali.” Rovnako ako mnohí iní velitelia súhlasil s rozhovorom s novinármi pod podmienkou, že jeho meno nebude zverejnené.

 

Počas zimy dostala 43. brigáda ťažké tanky z Nemecka a Holandska. Po niekoľkých týždňoch výcviku v Nemecku strávila brigáda posledných niekoľko mesiacov prispôsobovaním sa pokročilému delostreleckému systému v regióne.
Nemecká húfnica Panzerhaubitze 2000 je v mnohých ohľadoch lepšia ako delostrelecký systém Pion sovietskej výroby, ktorý nahradila. Má veľa moderných technických excesov, ako je elektronický navádzací systém a automatické nakladanie. Vďaka tomu trvá vojakom vypálenie dávky nábojov z tejto zbrane polovicu času, než vypálenie jedného náboja zo starého systému.

 

Nemecké húfnice sú navyše bezpečnejšie. Vojaci sú vo vnútri pancierového modulu, ktorý podľa nich už odolal priamym zásahom mínometných granátov a nepriamej paľbe z viacerých diel. Pion, ktorý majú aj ruské jednotky, nemá pancier a vojaci musia jazdiť na vrchu, čo znamená, že zostávajú zraniteľní voči nepriateľským útokom. Rusko má k dispozícii modernizované verzie samohybných húfnic sovietskej výroby, aj keď ukrajinské sily tvrdia, že sa častejšie stretávali so staršími sovietskymi systémami, najmä so systémami viacnásobných odpaľovacích rakiet ako Grad a Uragan.

 

Ruské delostrelectvo tiež občas uviazne v bahne, ale vďaka svojim kovovým, pazúrovitým pásom, Pion funguje lepšie vo vlhkých a lepkavých pôdnych podmienkach. Podľa armády sú tanky, ktoré dostala ukrajinská jednotka, vybavené gumenými pásmi, ktoré sú vhodnejšie na rovné a tvrdé povrchy. V správnych podmienkach sú Panzer rýchle a obratné, umožňujú vojakom vystreliť niekoľko nábojov a potom sa stiahnuť skôr, ako ruská strana vystrelí späť. Veliteľ húfnice s volacím znakom “Boyčik” povedal, že “je medzi nimi rozdiel ako medzi Žiguli a Mercedesom.”

 

Ale nemecké húfnice sú veľmi jemné. Ich citlivá elektronika zlyhá pri vystavení vlhkosti alebo nečistotám. Vojaci si pri vstupe do vnútra musia obuť špeciálne čižmy alebo papuče, aby bolo všetko čisté, a každé vozidlo má svoj vlastný vysávač. V Nemecku sú podľa vojakov tieto húfnice uložené v špeciálnych garážach s ovládaním klimatizácie – také podmienky na ukrajinskom bojisku rozhodne nie sú. „húfnice Panzer majú naozaj radi čistotu,“ povedal Nikolaj, jeden z mladých veliteľov delostrelectva. On a jeho muži strávili veľa času drhnutím hlinou zašpinenej hlavne svojej zbrane dlhou kovovou kefou ako kefa kominára. “Po vypálení dvoch plných kompletov nábojov musíte stráviť deň údržbou húfnice,” dodal.
Michael Schwirtz

*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

*FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov