80. výročie otvorenia diskusie Churchilla a Stalina o Katyni
Téma Poľska sa v komunikácii medzi W. Churchillom a J. V. Stalinom po prvýkrát objavila v posolstve, ktoré bolo Moskve doručené 24. 5. 1942. A hoci hlavne riešilo zmluvu medzi V. Britániou a ZSSR, ktorú bol na ostrovoch prerokúvať V. Molotov, čiastočne sa dotklo aj „poľskej otázky“. „Pokiaľ ide o zmluvu, pán Molotov Vám vysvetlí ťažkosti, ktoré vyplývajú najmä z toho, že nemôžeme upustiť od našich skorších záväzkov voči Poľsku a že musíme brať do úvahy našu i americkú verejnú mienku,“ písal J. Stalin.
Poľsko, ako samostatná téma
V korešpondencii medzi J. V. Stalinom a W. Churchillom sa otázka Poľska, ako samostatná téma, po prvýkrát zjavila 21. 4. 1943, keď Stalin Churchillovi napísal: „Správanie sa poľskej vlády k Sovietskemu zväzu v poslednom čase pokladá sovietska vláda za vonkoncom nenormálne a porušujúce všetky zásady a normy vzájomných vzťahov medzi dvoma spojeneckými štátmi.
Ohováračskej a Sovietskemu zväzu nepriateľskej kampane, ktorú rozvírili nemeckí fašisti okolo poľských dôstojníkov, ktorých sami povraždili v oblasti Smolenska, na území okupovanom nemeckými vojskami, sa hneď chopila vláda pána Sikorského a všemožne ju roznecuje poľská oficiálna tlač. Vláda pána Sikorského sa nielenže nepostavila proti podlému fašistickému ohováraniu Sovietskeho zväzu, ale dokonca nepokladala za potrebné obrátiť sa na sovietsku vládu s nejakými otázkami alebo ju požiadať o vysvetlenie tejto veci.
Hitlerovské orgány, ktoré spáchali obludný zločin na poľských dôstojníkoch, inscenujú vyšetrovaciu frašku, na prípravu ktorej využili niektoré poľské protifašistické elementy, ktoré si sami vybrali v okupovanom Poľsku, kde je všetko pod Hitlerovou čižmou a kde čestný Poliak nemôže otvorene vysloviť svoj názor.
Do „vyšetrovania“ vláda pána Sikorského a hitlerovská vláda zapojila Medzinárodný Červený kríž, ktorý je nútený v ovzduší teroristického režimu s jeho šibenicami a hromadným vyvražďovaním pokojného obyvateľstva zúčastniť sa na tejto vyšetrovacej fraške, ktorej režisérom je Hitler. Je pochopiteľné, že takéto „vyšetrovanie“, uskutočňované navyše za chrbtom sovietskej vlády, nemôže vzbudiť dôveru nikoho, kto má v sebe čo len kúsok cti.
To, že nepriateľská kampaň proti Sovietskemu zväzu sa začala súčasne v nemeckej a poľskej tlači a vedie sa v rovnakom tóne, nenecháva u spojencov nijaké pochybnosti, že medzi Hitlerom a vládou pána Sikorského jestvuje kontakt a uzrozumenie o tejto nepriateľskej kampani…
Všetky tieto okolnosti nútia sovietsku vládu, aby vyhlásila, že terajšia vláda Poľska skĺzla k paktovaniu s hitlerovskou vládou, fakticky prerušila spojenecké vzťahy so Sovietskym zväzom a zaujala voči ZSSR nepriateľský postoj. Preto sovietska vláda prišla k záveru, že s touto vládou je nevyhnutné prerušiť styky.“
W. Churchill J. V. Stalinovi 24. 4. 1943 (výňatok): „…Pravdaže sa energicky postavíme proti akémukoľvek „vyšetrovaniu“ Medzinárodným Červeným krížom alebo ktorýmkoľvek iným orgánom na hociktorom území, ktoré majú Nemci pod svojou vládou. Takéto vyšetrovanie by bolo podvodom, pretože jeho závery by boli získané zastrašovaním… Ani my by sme nikdy neschválili nijaké rokovania s Nemcami alebo akýkoľvek kontakt s nimi a budeme na tom trvať aj u našich poľských spojencov.“
„Dúfam…, že Vaše rozhodnutie „prerušiť“ styky treba chápať skôr ako poslednú výstrahu, a nie ako roztržku, a že nebude zverejnené prinajmenšom dotiaľ, dokiaľ sa nevyčerpajú všetky ostatné možnosti. Verejné oznámenie o roztržke by narobilo nesmierne škody v Spojených štátoch, kde je mnoho Poliakov a majú veľký vplyv.“
J. V. Stalin W. Churchillovi 25. 4. 1943: „…prerušenie stykov s poľskou vládou je už hotovou vecou a… V. M. Molotov dnes musel odovzdať nótu o prerušení stykov s poľskou vládou…
Žiadali to všetci moji spolupracovníci, pretože poľská oficiálna tlač ani na chvíľu neprestáva v nepriateľskej kampani, ale naopak, každým dňom ju stupňuje…
Pokiaľ ide o zverejnenie sovietskeho dokumentu o prerušení stykov s poľskou vládou, nijako sa tomu, žiaľ, nemožno vyhnúť.“
W. Churchill J. V. Stalinovi 25. 4. 1943 (výňatok): „Sikorsky vyhlásil, že jeho vláda vonkoncom časovo nezladila svoju žiadosť Červenému krížu so žiadosťou Nemcov, že jeho vláda konala z vlastnej iniciatívy, ale nevedela, ako budú postupovať Nemci. V skutočnosti Nemci začali konať až vtedy, keď poľské vyhlásenie počuli v rozhlase… Sikorsky zdôraznil, že už predtým niekoľko ráz predložil otázku nezvestných dôstojníkov sovietskej vláde a raz Vám osobne. Na jeho príkaz sa poľský minister informácií vo svojich rozhlasových prejavoch energicky staval proti nemeckej propagande, čo vyvolalo podráždenú odpoveď Nemcov. Po energickom zákroku pána Edena sa Sikorsky zaviazal, že nebude trvať na vyšetrovaní Červeným krížom a že v tomto zmysle bude informovať orgány Červeného kríža v Berne. Zastaví aj polemiku v poľskej tlači.
Vzhľadom na Sikorského záväzok by som Vás teraz chcel požiadať, aby ste upustili od myšlienky na akékoľvek prerušenie stykov.
Opätovne som premýšľal o tejto veci a som viac ako predtým presvedčený, že ak nastane roztržka medzi sovietskou a poľskou vládou, môže to prospieť len naším nepriateľom. Nemecká propaganda splodila celý prípad práve preto, aby urobila trhlinu v radoch Spojených národov a aby dodala aspoň nejaké zdanie pravdivosti svojim novým pokusom presvedčiť svet, že Nemecko bráni záujmy Európy a menších národov proti mimoeurópskym veľmociam – proti Zväzu sovietskych socialistických republík, Spojeným štátom a Britskej ríši.
Poznám generála Sikorského dobre a som presvedčený… že jeho žiadosť Medzinárodnému Červenému krížu bola zjavne chybou, ale som presvedčený, že nebola podaná po dohode s Nemcami.“
W. Churchill J. V. Stalinovi 30. 4. 1943 (výňatok): „…sme poľskej vláde vysvetlili, že nemožno obnoviť priateľské vzťahy ani spoluprácu so Sovietmi v čase, keď vznáša proti sovietskej vláde obvinenia urážlivej povahy, čím vzniká dojem, že sa stotožňuje so zúrivou nacistickou propagandou. Tým menej by niekto z nás mohol strpieť vyšetrovanie Medzinárodného Červeného kríža pod záštitou nacistov a pod tlakom nacistického zastrašovania. Môžem Vám s radosťou oznámiť, že poľská vláda uznala tento náš názor a chce s Vami lojálne spolupracovať.“
J. V. Stalin W. Churchillovi 4. 5. 1943 (výňatok): „…známa protisovietska kampaň, ktorú Poliaci začali už 15. apríla (1943), vystupňovaná najprv vyhlásením poľského ministerstva národnej obrany a potom vyhlásením poľskej vlády zo 17. apríla (1943), sa v Londýne nestretla s nijakým odporom; pritom sovietska vláda nebola upozornená na to, že Poliaci pripravujú protisovietsku kampaň, hoci si ťažko možno predstaviť, že by britská vláda nebola o pripravovanej kampani informovaná… Keďže Poliaci čoraz viac rozvirovali ohováračskú protisovietsku kampaň, pričom nenarážali v Londýne na odpor, nebolo možné očakávať, že trpezlivosť sovietskej vlády nebude mať hranice.
…pochybujem, že by bolo také ľahké priviesť k disciplíne terajšiu poľskú vládu, jej okolie z prohitlerovských krikľúňov a jej bezuzdnú tlač. I napriek Vašej správe, že poľská vláda je ochotná lojálne spolupracovať so sovietskou vládou, pochybujem, že by mohla svoje slovo dodržať. Poľskú vládu obklopuje toľko prohitlerovských elementov a Sikorsky je voči nim taký bezmocný a je nimi taký zastrašený, že niet nijakej istoty, či Sikorsky bude schopný zachovať lojálnosť vo vzťahoch so Sovietskym zväzom, dokonca aj za predpokladu, že skutočne chce byť lojálny.“
Z ďalšej komunikácie
„Dnes ma príde navštíviť prezident Beneš. Je to múdry človek a mal by nám pomôcť priviesť k rozumu Poľsko.“
W. Churchill J. V. Stalinovi, došlo 5. 1. 1944 (výňatok)
„Musím povedať, keď ste sa už o tom zmienili, že súdiac podľa posledného vyhlásenia poľskej emigrantskej vlády a podľa iných výrokov poľských činiteľov, zrejme niet dôvodov predpokladať, žeby sa ich podarilo priviesť k rozumu. Títo ľudia sú nenapraviteľní.“
J. V. Stalin W. Churchillovi 7. 1. 1944 (výňatok)
„Napokon o samotnom zložení poľskej vlády. Myslím, že chápete, že s terajšou poľskou vládou nemôžeme obnoviť styky. Veď aký zmysel by malo obnovenie stykov s vládou, keď nemáme nijakú záruku, či zajtra nebudeme nútení znova prerušiť tieto styky pre nejakú ďalšiu fašistickú provokáciu z jej strany, akou bol „katynský prípad“. Poľská vláda… neprestáva v celom poslednom období v nepriateľských útokoch proti Sovietskemu zväzu, ktorých sa dopúšťajú poľskí veľvyslanci v Mexiku, Kanade a generál Anders na Blízkom východe, bezmedzné nepriateľstvo voči Sovietskemu zväzu, prejavujúce sa v ilegálnej tlači na území okupovanom Nemcami, likvidácia poľských partizánov bojujúcich proti hitlerovským okupantom, ku ktorej dochádza podľa pokynov poľskej vlády, a mnohé ďalšie profašistické činy poľskej vlády. Za tejto situácie nemožno očakávať nič dobré, ak sa podstatne nezlepší zloženie poľskej vlády.“
J. V. Stalin W. Churchillovi 4. 2. 1944 (výňatok)
Vladimír Mikunda
*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
*FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál. Pre viac príspevkov odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Vďaka za Vašu pomoc