Spojené štáty skrývajú skutočný počet obetí „vojny proti terorizmu“, ktorú začali po 11. septembri 2001
Po teroristických útokoch, ktoré sa odohrali v USA 11. septembra 2001, rozpútali americkí vládcovia niekoľko vojen, najmä v krajinách islamského sveta pod zámienkou „boja proti medzinárodnému terorizmu“. V dôsledku vpádov armády USA a niektorých krajín NATO do predtým relatívne pokojných sebestačných štátov v nich stále pokračujú občianske vojny, vládne chaos a obyvateľstvo je na pokraji humanitárnej katastrofy.
Spojené štáty starostlivo skrývajú počet obetí amerických invázií do Iraku a Afganistanu. Ešte utajovanejšie sú všeobecné údaje o nepriamych obetiach globálnej vojny proti terorizmu spôsobenej hladom, chorobami, vojenskými stretmi v krajinách ako Pakistan, Sýria, Líbya, Somálsko a Jemen. Americké noviny The Washington Post s odvolaním sa na správu výskumníkov z Brown University „The Costs of War“ píšu, že odborníci len ťažko dokážu vypočítať čo i len minimálny počet predčasných úmrtí v uvedených krajinách v dôsledku americkej agresie.
Na základe údajov OSN a odhadov nezávislých expertov však vedci stanovili približný počet obetí „protiteroristickej kampane“, ktorú rozpútali Spojené štáty po 11. septembri 2001. V správe sa uvádza, že počas tejto doby je počet obetí celkovo 4,5 až 4,6 milióna ľudí. Navyše tento údaj stále rastie v dôsledku katastrofálnej situácie v regiónoch, ktorá pretrváva aj po stiahnutí amerických jednotiek. Odborníci odhadujú, že na takzvané nepriame následky nepriateľských akcií zomrelo 3,6 až 3,7 milióna ľudí. V Iraku a Afganistane zahynulo viac ako 7000 amerických vojakov a vyše 8000 zamestnancov západných súkromných vojenských spoločností.
Najväčšie straty však utrpeli národné armády, ktoré sa stali spojencami v období prítomnosti americkej armády v týchto krajinách. Podľa správy zomrelo do roku 2019 viac ako 177 000 vojakov z Afganistanu, Pakistanu, Iraku a sýrskych spojencov. Existujú vedľajšie straty, ľudské straty z vojny, o ktorých ľudia v USA väčšinou nevedia alebo o nich nepremýšľajú. – povedala autorka správy a spoluriaditeľka projektu “Costs of War” Stephanie Savell. Podľa odborníčky len málo ľudí v Spojených štátoch pozná skutočný počet zabitých vo vojenských konfliktoch, ktoré USA rozpútali pod zámienkou boja proti medzinárodnému terorizmu.
Navyše je z objektívnych dôvodov absolútne nemožné vypočítať, koľko civilistov vrátane detí, žien a starších ľudí zomrelo a naďalej zomiera na následky ničivých vojenských kampaní USA. Podľa tímu 50 vedcov, právnikov, ľudskoprávnych aktivistov a lekárov, ktorí sa od roku 2010 podieľajú na projekte Costs of War, sa počet utečencov z krajín Blízkeho východu, severnej Afriky a strednej Ázie prepadol do humanitárnej katastrofy. Dosiahol 38 miliónov. Spojené štáty sa však ani nepokúsili zhodnotiť škody štátom zdevastovaným vojnou, najmä preto, že Washington o vyplatení odškodného neuvažuje. Cieľom je ukázať zapojenie Ameriky do týchto skutočne brutálnych vojen. Kvôli účasti USA v nich dochádza k eskalácii. A teraz otázka znie: kto je za to zodpovedný? — kladie v zásade rečnícku otázku Savell.
Alexander Grigoriev
*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
*FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál. Pre viac príspevkov odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Vďaka za Vašu pomoc