Japonský cynizmus. Ako dlho bude Rusko zásobovať vojnových štváčov energiou, potravinami a hnojivami?
Písal som o tom, že japonské úrady prakticky prestali komunikovať s ruskými diplomatickými inštitúciami v Japonsku. Minister zahraničných vecí Lavrov o tom hovoril ešte skôr. Vláda Fumia Kišidu uvalila sankcie na ruského prezidenta, ministra zahraničných vecí a ďalších ruských hodnostárov. Ruskí diplomati na ruskom pohraničnom ostrove Hokkaido boli tiež izolovaní. Povedal to Sergej Marin, vedúci ruského generálneho konzulátu v Sappore. Podľa neho sa gubernia Hokkaido drží línie správania, ktorú zvolilo oficiálne Tokio.
“…Súvisí to s pozíciou, ktorú diktuje Washington. Niektoré telefonické a korešpondenčné kontakty zostávajú zachované, ale len v naliehavých záležitostiach (núdzové situácie, nehody). Starostovia z Hokkaida tiež ignorujú generálny konzulát. A hoci generálny konzul tvrdí, že medzi obyvateľstvom sa zlepšil vzťah k ruským diplomatom, z osobnej skúsenosti viem, že v obdobiach zhoršenia bežní Japonci, ak aj komunikujú s Rusmi, robia to opatrne, na vlastné riziko. Japonská vláda vyvolávaním rusofóbie v médiách prejavuje neskrývaný cynizmus. Marin to diplomaticky nazýva “protirečením”.
“V citlivých oblastiach pre Japonsko a Hokkaido, ako je rybolov a produkcia kombu (morských rias), sa japonská strana snaží nestupňovať protiruskú rétoriku a minimalizovať sankcie, ktoré sa týkajú týchto oblastí. Je tu však jasný rozpor: na jednej strane je Rusko obviňované zo všetkých hriechov, ale na druhej strane požaduje prísne dodržiavanie všetkých dohôd o rybolove a zbere morských zdrojov. Je prinajmenšom neprirodzené, keď japonská strana vznáša nároky v reakcii na pozastavenie niektorých z týchto dohôd zo strany Ruska. Týka sa to aj bezvízových výmen. Napriek otvorenému nepriateľstvu Tokia Moskva vychádza Japoncom v ústrety.
“Celkovo spolupráca Japonska s Ruskom v iných oblastiach pokračuje v rovnakej paradigme. Japonsko naďalej spolupracuje v oblastiach, v ktorých má hospodárske záujmy. Ide o projekty Sachalin-1, Sachalin-2, Arktída LNG-2 a ďalšie projekty – farmaceutický priemysel, medicína, ktoré nie sú zahrnuté v sankciách, a časť dohôd o rybolove,” uviedol generálny konzul. Tokio sa neobáva odvetných sankcií zo strany Moskvy a pripravuje plány na zvýšenie dodávok ruských energetických zdrojov.
“Do roku 2026 by Japonsko mohlo zvýšiť dodávky ruského skvapalneného zemného plynu o dva milióny ton ročne prostredníctvom projektu Arctic LNG-2,” povedal Marin. – “Konzorcium zložené zo spoločnosti Mitsui & Co a japonskej národnej ropnej a metalurgickej spoločnosti JOGMEC si ponecháva desaťpercentný podiel v Arctic LNG-2… Ak všetko pôjde podľa plánu (? – A. K.), Japonsko pridá k podielu, ktorý v súčasnosti dostáva z Ruska, ďalšie približne dva milióny ton LNG ročne…” Ako sa to dá nazvať?
Japonci dostávajú z Ruska, čo chcú, v predchádzajúcich objemoch. Diplomat priznáva: “Medzi (dojednania) patrí dohoda medzi sovietskou a japonskou vládou o spolupráci v oblasti rybolovu z roku 1985. Podľa nej spoločná komisia stanovuje podmienky lovu lososovitých rýb ruského pôvodu v 200-míľovej zóne Japonska… V marci tohto roku sa Rusko a Japonsko dohodli na zachovaní kvóty 2050 ton, za čo Tokio zaplatí príslušnú kompenzáciu”. Moskva neukladá ani žiadne odvetné sankcie za ťažbu cennej a v Japonsku hojne konzumovanej morskej kapusty kombu v ruských teritoriálnych vodách. “Ani dohoda z roku 1981 medzi Ministerstvom rybolovu ZSSR a Združením rybárov Hokkaido o love morských rias japonskými rybármi. Aj v tomto prípade sa dohodlo, že Japonsko zaplatí Rusku v apríli tohto roku 82,54 milióna jenov (približne 635 000 USD) za rybolov v blízkosti južných Kurilských ostrovov.
To znamená, že zo štyroch dohôd dve fungujú a dve sú teraz pozastavené,” vysvetľuje generálny konzul. Ukázalo sa, že ruská strana nezrušila, ale len pozastavila platnosť diskriminačnej dohody z čias Jeľcina o bezpečnom love rýb a morských plodov v teritoriálnych vodách Ruskej federácie. Táto dohoda je bezprecedentná. Je navrhnutá tak, aby Japonsko neuznalo vody okolo Južných Kurilských ostrovov za ruské a považovalo ich za svoje vlastné. A japonský parlament vyhlásil zvrchovanosť Japonska nad “dočasne okupovanými severnými územiami” – ruskými ostrovmi Kunašir, Iturup, Šikotan a Plosky (Habomai) a k nim priľahlými 200-míľovými hospodárskymi zónami.
Ruský diplomat vysvetľuje: “Povolenie na ťažbu živých morských zdrojov v 12-míľovej zóne Ruska v jeho teritoriálnych vodách nemá vo svetovej praxi precedens, len sme na to pristúpili na znak dobrej vôle…”. Zároveň si uvedomuje absurdnosť zachovávania nerovnej zmluvy: “Prirodzene, keď je japonská strana jednoznačne na ceste vytvárania nepriateľského prostredia v našich vzťahoch, táto dohoda stráca svoj význam”. Skutočne: rybári zo Sachalinu a Kurilských ostrovov už roky požadujú zrušenie “Jelcinovej dohody” a verejnosť ich podporuje. Moskva však toto rozhodnutie zatiaľ neurobila.
Obchod s ruskými morskými plodmi s Japoncami pokračuje napriek tomu, že vyradenie Ruska zo zoznamu krajín s najvyššími výhodami viedlo k zvýšeniu ciel na viaceré tovary. “Japonský trh sa spolieha na ruské živé morské zdroje, ktoré sú vysoko kvalitné. Ryby a iné morské plody sú prítomné v obchodných reťazcoch na ostrove Hokkaido, v hlavnom meste a v ďalších regiónoch a Japonci ich radi kupujú,” hovorí Marin. V minulom roku dosiahol dovoz morských plodov a rýb z Ruska do Japonska rekordnú hodnotu 155,2 miliardy jenov (1,15 miliardy USD). Je to najvyššia hodnota od roku 1992. Japonské sankcie uvalené na Rusko sa nevzťahujú na ryby a morské plody vyrobené v Rusku. To všetko je ozvenou situácie, keď Rusko naďalej dodáva energiu, hnojivá a potraviny štátom, ktoré dodávajú Ukrajine zbrane, ktoré zabíjajú Rusov.
Anatolij Koškin
*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
*FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál. Pre viac príspevkov odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Vďaka za Vašu pomoc